Стеноз сонних артерій Львів ♻️ стеноз сонної артерії, судинний лікар, операція на сонній артерії ціна, відгуки | Україна | Судинний хірург - лікар флеболог vascular.in.ua

Що таке «сонні артерії»?

Сонними артеріями збагачена киснем та поживними речовинами кров надходить від серця до голови, обличчя і мозку. Ці артерії розташовані з боків шиї. Їх легко намацати у себе – прикладіть злегка пальці до шиї по обидва боки від гортані, і ви відчуєте пульсацію.

До передньої частини мозку кров надходить переважно саме через сонні артерії. Ця частина мозку відповідає за думки, мовлення та особистість, а також за органи чуття і здатність рухатися.

Що таке «захворювання сонних артерій»?

У мозок повинна постійно надходити кров із киснем і поживними речовинами (глюкозою). Захворюванням сонних артерій називають їх звуження (стеноз сонної артерії) або закупорювання (оклюзія) внаслідок утворення бляшок (атеросклерозу). Бляшки можуть мати нерівну виразкову поверхню, а часом – раптово тріскати, що стає причиною виникнення проблем.

Якщо від бляшки відривається іі частинка або згусток крові (маленький тромбик, що утворився у нерівностях на поверхні), він може перекрити одну з дрібних артерій мозку. Перепона на шляху кровопостачання мозку призводить до транзиторної ішемічної атаки – тимчасового порушення роботи мозку, або інсульту з незворотною втратою деяких функцій мозку. Транзиторна ішемічна атака зазвичай супроводжується короткочасною слабкістю, незграбністю, занімінням або поколюванням у ділянці обличчя, руки або ноги з одного боку. Іноді людина на деякий час втрачає зір на одне око. Це явище називають тимчасовою сліпотою. Транзиторна ішемічна атака – дуже небезпечний симптом, після якого у більш ніж 30% випадків швидко розвивається ішемічний інсульт. Памятайте про це, і негайно звертайтесь по медичну допомогу, якщо помічаєте у себе або рідних такі прояви!

Захворювання сонних артерій належать до головних причин так званого ішемічного (пов’язаного із порушенням кровопостачання, на відміну від крововиливу в мозок) інсульту. Більш ніж половина випадків інсульту зумовлені утворенням атеросклеротичних бляшок у сонних артеріях.

Чим спричинене захворювання сонних артерій?

Ідеальних сонних артерій не буває (уже у молодому віці можна помітити потовщення стінки судини), але у деяких осіб ураження артерій тяжче внаслідок певних причин. До чинників ризику, на які не можна вплинути, належить чоловіча стать, випадки інсульту чи стенокардії (захворювання серця) серед родичів, а також старший вік (більше 65 років).

Деякі чинники ризику можна усунути – це куріння, підвищений рівень холестерину, підвищений артеріальний тиск і цукровий діабет.

Якщо ви хворієте на захворювання периферичних артерій або на ішемічну хворобу серця, то ризик захворювання сонних артерій та інсульту у вас також вищий (тобто, якщо ви лікуєтесь з цього приводу, вам варто обсткжити сонні артерії).

З віком внутрішня поверхня артерій стає нерівною, тому варто слідкувати за цим процесом, особливо у серці та у великих артеріях, де звуження може призвести до інфаркту чи стенокардії (слідкувати можна за допомою періодичних ультразвукових обстежень).

Як поставити діагноз стеноз сонних артерій?

Зазвичай діагноз грунтується на клінічних проявах (описаних вище) та на ультразвуковому скануванні артерій шиї (дуплексному). Ультразвукове обстеження доцільно виконувати щонайменше двічі у різних спеціалістів, які мають хороший досвід обстеження сонних артерій (результати обстеження впливають на вибір тактики лікування, в тому числі, на встановлення показів до оперативного лікування – видалення бляшок із сонних артерій. Зазвичай також виконують комп’ютерну (КТ) або магнітно-резонансну (МРТ) томографію, яку у більшості випадків доцільно проводити із одночасним введенням контрасту у судини, що дає можливіть оцінити стан судин у мозку і ураження мозкової тканини. Дуже важливо поставити діагноз своєчасно, адже це захворювання підвищує ризик інсульту.

Чи допоможуть ліки?

Усім пацієнтам із захворюванням сонних артерій згідно із рекомендаціями потрібно ОБОВ’ЯЗКОВО приймати медикаменти на розрідження крові (йдеться, зокрема, аспірин, хоча сьогодні точаться дискусії стосовно того, чи достатньо добре він розріджує кров) і один із препаратів групи статинів, які знижують вміст жирів в крові та “стабілізують” атеросклеротичні бляшки, а також усунути фактори ризику. Зокрема, слід ОБОВ’ЯЗКОВО зовсім кинути курити.

Відмова від куріння принесе вам багато користі: зменшиться схильність до утворення згустків крові, збільшиться кількість кисню у крові, а найголовніше – ви збережете клітини внутрішньої поверхні судин, які дуже вразливі до отруйних речовин у тютюновому димі.

Медикаменти на розрідження крові (препарати аспірину) потрібні, щоб тромбоцити (маленькі клітини у крові) не утворювали на нерівній поверхні бляшок скупчень і маленьких тромбиків, які можуть відриватися і летіти в мозок. Пацієнтам, яким не можна приймати аспірин (наприклад, із проблемами із шлунком, або із кукровим діабетом, у яких ефективність аспірину для розрідження крові суттєво нижча) призначають інші антитромбоцитарні препарати.

Статини зменшують рівень холестерину – саме для цього їх розробили, а також зміцнюють атеросклеротичні бляшки, тому статини варто приймати навіть пацієнтам із низьким рівнем холестерину.

Важливо, що прийом вказаних медикаментів – це не лише попередження інсульту або його повторного виникнення. Ці медикаменти попереджують також розвиток інших серцево-судинних ускладнень, зокрема, інфаркту міокарду та тромбування крові в артеріях ніг.

Чи знадобиться операція на сонній артерії?

Проблема захворювань сонних артерій полягає у тому, що від бляшок у сонних артеріях можуть відриватися дрібні шматочки, або утворені на поверхні тромбики, які кров переносить у артерії мозку, і в пацієнта виникає інсульт або транзиторна ішемічна атака.

Доведено, що деяким пацієнтам, особливо якщо артерії звужені на 70 % і більше, приносить користь хірургічна операція – каротидна ендартеректомія. Важливо розуміти, що під “користю” від операції мається на увазі те, що її проведення дозволяє УНИКНУТИ першого (наприклад, після транзиторної ішемічної атаки) або ПОВТОРНОГО інсульту. Операція на сонній артерії (каротидна ендартеректомія) НЕ проводиться для того, щоб вилікувати від інсульту, який уже стався раніше (наприклад, кілька днів, або кілька тижнів тому)

Зазвичай під час консультації можна обговорити доцільність і покази до проведення операції.

Якщо у вас уже був інсульт, транзиторна ішемічна атака або випадок тимчасової сліпоти, то найімовірніше вам необхідно виконати операцію якнайшвидше (згідно рекомендацій, протягом перших двох тижнів після мозкової події, що сталась), аби попередити новий інсульт.

І що тепер?

Ви обов’язково повинні кинути курити.

Крім того, слід перевірити, чи ви приймаєте належні ліки (за даними досліджень так зване best medical treatment, тобто ретельний і регулярний прийом усіх медикаментів дозволяє знизити ризик виникнення інсульту до 1-2%) і з’ясувати, чи потрібна вам операція.

Отже! Із викладеного вище зрозуміло, що ураження чи стеноз сонних артерій – серйозна проблема, яка може суттєво погіршувати здоров’я і навіть забирати життя (через важкий інсульт), тому вам слід відповідально до неї ставитись. Припинення паління, прийом необхідних медикаментів та контроль факторів ризику розвитку інсульту (підвищеного тиску, цукрового діабету, маси тіла) щонайменше дуже суттєво зменшує ризик розвитку інсульту. Якщо вам щось незрозуміло, або складно визначитись, чи вам потрібна операція на сонних артеріях, зателефонуйте або запишіться на консультацію, натиснувши на посилання, і заповнивши форму запису.