Тіло людини – надзвичайне! У кожному із нас – тисячі судин, які розносять кров по організму у різні сторони, забезпечуючи його функціонування. Більш ніж у третини людей із віком судини (тут ми говоритимемо про артерії, по яких кров тече до органів і тканин, а не про вени, які забирають відпрацьовану кров із органів) починають змінюватись – внутрішня стінка потовщується, на ній утворюються нарости – бляшки, які поступово можуть повнюстю перекривати просвіт, і кров перестає доходити до тканин (а без крові тканини і органи починають відмирати). Таке ураження судин є причиною багатьох захворювань, найбільш значущими із яких є інфаркт (коли відмирають без крові м’язи у стінці серця), ішемічний інсульт (відмирання мозкової тканини, у ділянці, куди перестала доходити кров), атеросклероз нижніх кінцівок (коли від нестачі крові страждають м’язи ніг, або відмирають тканини пальців, стопи або цілої ноги із розвитким “гангрени”), та аневризми (коли через зміну стінки судини вона ослаблюється, судина поступово розширюється із утворенням мішка, який можу розірватись).
Механізм розвитку атеросклеротичних захворювань судин вивчений не до кінця, однак відомо, що коли хвороба вже почалася, то повністю зупинити її розвиток неможливо. Зазвичай у більшості людей у віці 30-40 років можна спостерігати ті чи інші початкові прояви ураження судин. Деякі фактори ризику підвищують імовірність атеросклерозу і прискорюють його розвиток. Ці фактори ризику:
- Куріння
- Цукровий діабет
- Підвищений кров’яний тиск
- Високий рівень холестерину
- Харчування і маса тіла
Захворювання судин бувають спадковими. Якщо у вашій родині були випадки захворювань судин, варто розповісти про це своєму сімейному лікареві.
Куріння
Для вас, напевне, не стане новиною, що існує прямий зв’язок між курінням та:
- прискоренням розвитку атеросклерозу;
- утворенням атеросклеротичних відкладень (бляшок) в артеріях і погіршенням кровоплину;
- “згущуванням” крові, внаслідок чого кров гірше проходить до дрібних артерій та тканин.
Слід розуміти, що куріння само по собі не є безпосередньою причиною розвитку захворювання судин. Проте суттєво збільшує ризик розвитку і пришвидшує прогресування хвороби.
Зазвичай лікарі наполегливо радять кинути курити, однак прийняти це рішення і зробити це можете тільки ви і ніхто крім вас. Підтримки на тернистому шляху до відмови від куріння варто шукати не лише у свого лікаря, аптеці чи в лікарні, але й у рідних і близьких, чия допомога і розуміння може стати визначальною.
Цукровий діабет
Щоб перевірити, чи не хворієте ви на цукровий діабет, потрібно натще здати кров для аналізу на цукор (глюкозу).
Іноді рівень глюкози буває вищим, ніж у нормі, але нижчим, ніж при цукровому діабеті. Такий стан називають зниженою толерантністю (чутливістю) до глюкози. У цьому випадку доцільно слідкувати за вмістом цукру в продуктах харчування, а також регулярно перевіряти, чи не підвищується рівень цукру в крові. Збільшення кількості фізичних навантажень, навіть просто щоденної ходи, також буде корисним.
У хворих на цукровий діабет частіше буває підвищення рівня глюкози в крові, а це прискорює розвиток захворювання кровоносних судин. Крім того в діабетиків атеросклероз розвивається по особливому, тому лікувати його складніше. Отже, хворі на цукровий діабет повинні ретельно контролювати рівень цукру в крові, а також дуже дбати про свої стопи (для попередження розвитку ран).
Підвищений кров’яний тиск (гіпертонія)
Відомо, що підвищений кров’яний тиск прискорює розвиток атеросклерозу, тому потрібно слідкувати за своїм тиском і не допускати його підвищення понад 140 на 85. Належний рівень кров’яного тиску частково залежить від вашого віку, але пам’ятайте, що поняття “у мене просто високий робочий тиск” немає. Якщо у вас буває підвищений кров’яний тиск, його слід регулярно вимірювати і приймати медикаменти за відповідно підібраною схемою. Тривале і багаторічне неконтрольоване підвищення тиску призводить до ураження судин у багатьох органах, таким чином сприяючи розвитку інфаркту, інсульту, втрати зору, та розвитку гангрени ніг.
Холестерин
Холестерин – це один із різновидів жиру в вашій крові, одна десята його кількості надходить із їжею, а решта – виробляється у печінці. Відомо, що холестерин прискорює розвиток атеросклерозу. У осіб із захворюваннями периферичних артерій рівень холестерину повинен бути нижчим за нормальний, рівень загального холестерину має становити до 4 ммоль/л, а рівень холестерину ЛПНЩ (так звані жири низької щільності) – до 2 ммоль/л (тобто навіть менше рекомендованого для здорових людей рівня). Природний рівень холестерину рідко буває таким низьким, тому більшості пацієнтів доводиться вживати ліки, аби печінка виробляла менше холестерину.
Дослідження свідчать, що є тільки одна група лікарських засобів, яка знижує рівень холестерину і зменшує ризик інфаркту міокарду чи інсульту – це статини. Після того, як ви розпочали вживати статини, слід регулярно перевіряти, чи знижується рівень холестерину в крові. Коли належного рівня холестерину досягнуто, можна перевіряти його один раз на рік, але ліки слід вживати все життя, оскільки вони покращують стан артерій.
Статини
Статини – це лікарські засоби для регулювання рівня холестерину в крові, які зменшують кількість холестерину в організмі та прискорюють його виведення з крові. Як уже вище згадувалось, що печінка людини виробляє власний холестерин. Крім того в печінці утворюється особливий білок – так званий рецептор до ЛПНЩ (ліпопротеїнів низької щільності). ЛПНЩ – це переносник холестерину в крові. Рецептори до ЛПНЩ затримують частинки ЛПНЩ у крові та переносять їх у клітини.
Статини зменшують кількість холестерину, який виробляє печінка, а також прискорюють утворення рецепторів до ЛПНЩ і в такий спосіб зрівноважують рівень холестерину у вашому організмі. Вам слід памятати, що згідно принятих у світі рекомендацій прийом статинів показаний практично всім пацієнтам, у яких є прояви атеросклерозу, і достовірно зменшує ймовірність розвитку інфаркту і інсульту та смерті від серцево-судинних ускладнень.
Маса тіла
Контроль маси тіла або індексу маси тіла допомагає тримати під контролем усі фактори ризику. Схуднення дозволяє знизити ризик цукрового діабету, зменшити кров’яний тиск і рівень холестерину.
Як ще можна зменшити ризик захворювань судин?
- Дотримуватися здорового харчування і контролювати рівень цукру в крові
- Позбутися надмірної ваги
- Кинути курити
- Слідкувати за кров’яним тиском – це нескладно!
- Помічати позитивні зміни у своєму організмі і отримувати задоволення від життя
- Регулярно, не рідше ніж один раз на рік проходити профілактичне медичне обстеження (обравши лікаря, із яким вам комфортно і якому ви довіряєте, ви маєте можливіть уникнути багатьох проблем із здоров’ям)
- Вживати призначені лікарем ліки! Якщо ви маєте потребу змінити схему їх прийому, або вважаєте за потрібне перестати приймати якийсь із препаратів, порадьтесь із тим, хто вам його призначив.
Отже, бути здоровішим – просто! Памятайте, що у значній мірі це залежить тільки від вас і вашого бажання. Якщо вам щось незрозуміло, або ви хочете проконсультуватись, зателефонуйте, або запишіться он-лайн на прийом.