Що таке варикозна хвороба нижніх кінцівок?
Варикозне розширення вен – це розширення, випинання і звивистість вен під шкірою на ногах. Це поширене явище, яке у більшості пацієнтів не призводить до погіршення стану здоров’я, а спричиняє лише косметичний дискомфорт.
Вени ніг людини об’єднані в дві основні системи:
- Глибокі вени, через які до серця повертається більша частина крові з ніг. Глибокі вени стискаються м’язами з кожним кроком.
- Поверхневі вени, які розташовані під шкірою, мають менше значення, однак можуть ставати варикозно розширеними.
У всіх венах містяться клапани, які не дозволяють крові рухатися в зворотному напрямку. Якщо ці клапани працюють погано, то коли людина стоїть, у венах надмірно зростає тиск крові. Під дією підвищеного тиску крові вени розширюються, і клапани більше не в змозі закриватися належним чином. Тому кров рухається донизу, і в результаті утворюються варикозно розширені вени. Крім цього підвищений тиск у венах сприяє розвитку венозних сіток і призводить до появи ділянок зі зміненим кольором шкіри, подібних на синці.
У чому причина варикозу вен?
Варикозне розширення вен і венозні сіточки значною мірою мають спадкову природу, тому часто спостерігаються у сім’ях. У жінок варикозне розширення вен буває частіше, загалом до 50 % жінок страждають від варикозу. На перебіг цієї хвороби впливають гормональні чинники, зокрема статеве дозрівання, вагітність, менопауза, вживання протизаплідних таблеток та замісна гормональна терапія.
Варикоз при вагітності
У третьому триместрі вагітності варикозне розширення вен виникає дуже часто. Вагітність призводить до підвищення рівня певних гормонів, а також до зростання об’єму крові, тому вени розширюються. Крім того збільшена матка теж стискає вени. Часто варикозне розширення вен, що виникло під час вагітності, минає протягом 3 місяців після пологів (у багатьох випадках зменшується кількість видимих варикозно змінених вен, проте стовбур великої підшкірної вени залишається неспроможним, і перестає виконувати свою функцію). Однак із кожною наступною вагітністю зростає імовірність того, що варикозне розширення вен не мине, тому під час вагітності варто докладати зусиль для попередження прогресування хвороби.
До чинників, які сприяють розвитку хвороби, належить літній вік, тривале стояння, важка фізична статична робота, а також травми ніг.
Симптоми варикозу
Часто варикозне розширення вен нижніх кінцівок не викликає жодних симптомів, окрім того що їх видно, і це може бентежити. Другим за поширеністю симптомом після погіршення зовнішнього вигляду є біль, дискомфорт і відчуття тяжкості в ногах, що зазвичай посилюється увечері. Іноді ділянка кісточок набрякає. Ці симптоми не є загрозливими, але за бажання пацієнта їх можна вилікувати.
З роками варикозне розширення вен посилюється, але зазвичай – повільно. Зрідка через підвищений тиск крові у венах шкіра навколо кісточок набуває бурого забарвлення, іноді з білими рубцями. Може виникати екзема (червоні висипання на шкірі). Якщо не зупинити ураження шкіри, то може утворитися виразка. Тому якщо ви помітили зміни на шкірі, варто взяти у сімейного лікаря скерування до судинного хірурга, або безпосередньо звернутись до нас, бо зміни шкіри зазвичай матимуть незворотній характер.
Ускладнення варикозної хвороби
Флебіт
Флебіт (інша назва – тромбофлебіт) – це запалення вен, що часто поєднується з тромбозом (утворенням згустків крові) у венах. Вени стають твердими і болісними. Флебіт – не те саме, що тромбоз глибоких вен (ТГВ), зазвичай флебіт не становить загрози. Наявність флебіту не означає, що варикозне розширення вен вимагає оперативного лікування.
Кровотеча
Ризик кровотечі в разі травмування варикозно розширеної вени турбує багатьох, однак насправді таке буває рідко. Якщо притиснути місце кровотечі, і підняти ногу догори, вона зупиниться, а для зменшення ризику нових кровотеч вени можна полікувати радіочастотною абляцією, лазером чи операцією.
Тромбоз глибоких вен
У деяких пацієнтів варикозне розширення вен поєднується з тромбозом глибоких вен. Невідомо, чи впливає варикозне розширення вен на ризик тромбозу глибоких вен, але достеменно з’ясовано, що тромбоз глибоких вен призводить до варикозу і змін стану шкіри навколо кісточок. Якщо варикозне розширення вен супроводжується цими симптомами, вам слід отримати у сімейного лікаря скерування до судинного хірурга.
Які обстеження проводять при варикозному розширенні вен?
Зазвичай варикозне розширення вен зумовлене поганим станом клапанів під коліном або на пахвинному рівні. Потрібно точно визначити, який саме клапан не працює. Під час огляду лікар обстежить ваші вени за допомогою датчика – проведе доплерографію. Такий датчик визначає напрямок кровоплину в підшкірних і глибоких венах і подає відповідні звукові сигнали. Доплерографія потрібна, щоб визначити розташування вен і за потреби спланувати втручання чи операцію. Замість доплерографії можна провести ультразвукове сканування (дуплексне). Ультразвукове сканування дозволяє детальніше обстежити глибокі вени, зокрема якщо раніше у вас був тромбоз глибоких вен.
Крім того дуплексне сканування потрібне в разі варикозного розширення вен під коліном та при рецидивах варикозного розширення вен.
Чи допомагає “лікування” без втручання?
Часто пацієнти приймають таблетки (венотоніки), щоб “вилікувати” варикоз. Прийом венотоніків дозволяє полегшити симптоми (відчуття важкості в ногах та, інколи, частково зменшити набряк), проте не усуває зворотній потік крові по венах, у яких не функціонують клапани (і не зробить знов здоровими і функціонально спроможними зруйновані клапани).
Компресійні панчохи полегшують симптоми, допомагають запобігти ураженню шкіри і уникнути операції. Компресія зовні звужує просвіт підшкірних вен, і попереджує виникнення зворотнього потоку крові. Однак компресійні панчохи дієві, лише якщо носити їх постійно (тобто, усе життя). Крім того, варто зважати на те, що третина пацієнтів не може самостійно натягати панчохи (вони досить щільні), а ще третина має постійний дискомфорт від них і подразнення шкіри, тому не можуть їх взагалі носити.
Ін’єкційна терапія варикозного розширення вен може принести результат, однак не відомо, чи буде він довготривалим.
Доступні сьогодні мініінвазивні та безопераційні методики лікування (РЧА, ЕВЛК, медичний клей) дозволяють швидко і безболісно вилікувати варикоз, а не лише зменшити його прояви.
Лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок
- Радіочастотна абляція (РЧА)
- Ендовенозна лазерна коагуляція (ЕВЛК)
- Медичний клей (Venaseal / Venablock)
- Мініфлебектомія, PIN-стрипінг
- Склеротерапія
Щоб вибрати одну з перелічених методик, а також для контролю процесу лікування проводять дуплексне ультразвукове сканування. Іноді (вкрай рідко) у складних чи нетипових випадках, коли не вдається чітко зрозуміти анатомію вен (наприклад, при вроджених аномаліях) за допомогою ультразвуку, виконують КТ або МРТ.
Рецидиви (відновлення варикозу, симптомів, які турбували раніше, тощо) протягом 10 років після хірургічного лікування бувають в одного з 7-10 пацієнтів. Причиною рецидиву може бути погано спланована або невдало проведена операція, утворення нової вени або руйнування інших клапанів, які перестають стримувати потік крові. Після операції пацієнти наражаються на невеликий ризик тромбозу глибоких вен (ТГВ) та інших ускладнень, типових для того чи іншого методу лікування.
Варто розуміти, що після проведення втручань на венах через кілька або багато років можна помічати появу поодиноких варикозно змених вен на ногах (вен в ногах дуже багато, і деякі можуть в подальшому також змінюватись), проте при правильно проведеному первинному втручанні зазвичай це є лише косметичною проблемою, яку за потреби можна ефективно і гарно усунути. У той же час поява таких поодиноких вен не є медичною проблемою, і не спричинятиме виникнення набряків, важкості в ногах чи потемніння шкіри.
Як допомогти собі самому?
Багатьом пацієнтам вдається полегшити симптоми за допомогою панчіх та інших простих засобів. Можливо, панчохи допоможуть запобігти прогресуванню хвороби та збільшенню варикозно розширених вен. Якщо у вас надмірна вага, слід спробувати зменшити її. Зміна характеру роботи (уникнення тривалого сидіння і стояння), уникнення важких фізичних і статичних навантажень також дозволяє попередити прогресування захворювання.
Отже, із викладеного вище зрозуміло, що варикозна хвороба – це проблема, яка може суттєво погіршувати якість життя людей, якої, проте, можна ефективно, швидко і безболісно позбутись. Особливо важливо пам’ятати про це, якщо варикоз стає симптомним, і супроводжується важкістю, набряками або потемнінням шкіри гомілок. Якщо ви прийняли рішення вилікуватись, і хочете запланувати це зробити, або маєте додаткові запитання, щоб прийняти рішення, телефонуйте, або натисніть на посилання, і запишіться на прийом, заповнивши просту форму.