Тромбоз глибоких вен♻️ тромбоз глибоких вен гомілки, судинний лікар, ціни на лікування гострий тромбоз глибоких вен Львів, відгуки | Україна | Судинний хірург - лікар флеболог vascular.in.ua

Що таке тромбоз глибоких вен (ТГВ) і тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА)?

Тромбоз глибоких вен – це утворення згустків крові у глибоких венах ніг. При цьому нога може набрякнути, але іноді симптомів може і не бути. Якщо згусток крові розчиниться природним способом, то ТГВ мине самостійно. Поширення тромбозу вгору по глибоких венах може мати два наслідки:

1. Тромб може відірватися і потрапити з плином крові через великі вени і серце до легень – цей стан називають тромбоемболією легеневої артерії. Якщо у легені потрапили дрібні згустки крові, пацієнт може відчути біль у грудях, а іноді кашлятиме кров’ю. Якщо тромбів багато, або вони більшого розміру, то можлива задишка. Великий тромб може перекрити одну з головних артерій у легенях і призвести до смерті.

2. Тромб може перекрити глибокі вени або пошкодити клапани у глибоких венах, внаслідок цього в пацієнта будуть хронічні набряки та ураження шкіри навколо кісточок з її потменінням, ущільненням і утворенням виразок в майбітньому.

У чому причина тромбозу глибоких вен?

 


Порівняння: нога здорової людини і тромбоз глибоких вен

Усі вени на ногах мають клапани, які спрямовують плин крові догори, в напрямку до серця. Глибокі вени пролягають між м’язами, тому скороченнями м’язів кров проштовхується по венах догори (коли людина ходить, рухає ногами або робить вправи). Коли ноги нерухомі, а особливо якщо людина сидить чи стоїть, кров у глибоких венах застоюється. Застій крові зрештою призводить до тромбозу. У положенні сидячи із зігнутими ногами (наприклад, у літаку чи в автобусі) кровоплин по венах гомілки теж погіршується.

Чим довше зберігається застій крові, тим більший ризик тромбозу. Зневоднення та деякі хвороби можуть призводити до «згущення» крові, і ризик тромбозу зростає.

У кого високий ризик тромбозу глибоких вен?
Підвищений ризик ТГВ внаслідок тривалих подорожей не доведено, однак аналіз даних про хірургічні операції вказує на такі фактори ризику:

  • ТВГ або тромбоемболія легеневої артерії в минулому
  • Нещодавно перенесене об’ємне хірургічне втручання
  • Вагітність
  • Вживання протизаплідних таблеток або замісна гормональна терапія
  • Злоякісні пухлини (рак)
  • Ожиріння (надмірна вага)
  • Тяжкі хвороби серця
  • Деякі хвороби крові
  • Варикозні вени

Якщо у людини присутні декілька з перелічених факторів, то ризик ТГВ зростає.

Наскільки високий цей ризик?

Якщо у пацієнта немає перелічених вище факторів ризику, то ризик ТГВ (навіть під час тривалого перельоту) є мінімальним – щонайбільше одиниці на декілька сотень. У пацієнтів із факторами ризику, які не вживають заходів для запобігання тромбозу, ТГВ після тривалих перельотів вдається виявити в одному випадку з 20 (однак у більшості випадків тромби невеликі та не спричиняють проблем).

Як зменшити цей ризик?
Отримано докази того, що компресійні панчохи нижче колін знижують ризик ТГВ у осіб із факторами ризику (які перелічено вище). У пацієнтів без факторів ризику ТГВ і тромбоемболія легеневої артерії після довгих подорожей буває дуже рідко, тому дієвість засобів для зниження ризику цих ускладнень не доведена. Однак можна рекомендувати для тривалих перельотів та багатогодинних подорожей ті засоби профілактики, які успішно застосовуються в лікарнях.

  • Рухайте ногами.
  • Не сидіть із зігнутими ногами багато годин поспіль.
  • Іноді випростовуйте ноги і рухайте стопами.
  • Іноді вставайте на ноги. Випростовуючи ноги, ви усуваєте застій крові в глибоких венах гомілки, а це і є найпростіший і найдієвіший засіб профілактики.
  • Пройдіться проходом між кріслами.
  • Не зневоднюйте свій організм
  • Пийте багато рідини, а найкраще – води.
  • Уникайте надмірного вживання алкоголю, оскільки він спричиняє зневоднення.

  • Компресійні панчохи

Одягайте компресійні панчохи. Компресійні панчохи знижують ризик ТГВ. Крім того панчохи допомагають зменшити набряк навколо кісточок, який часто виникає під час тривалих подорожей. Панчохи-підколінки дуже зручні і не менш дієві за панчохи повної довжини.

Медичні компресійні панчохи бувають трьох класів. Панчохи класів 1 і 2 придатні для більшості людей (панчохи класу 3 у більшості випадків надто тісні). Панчохи класу 3 призначає лікар за потреби. Компресійні панчохи можна купити в аптеці, у крамницях медтехніки, а також у деяких аеропортах. Випускаються панчохи різного розміру, тому ваші ноги потрібно буде обміряти. Особам із хворобами артерій ніг слід порадитися з лікарем, перш ніж одягати компресійні панчохи.

  • Аспірин. Таблетка аспірину (75 мг або 300 мг) перед тривалою подорожжю може трохи зменшити ризик ТГВ.
  • Антикоагулянти. Особам, у яких через певні хвороби особливо високий ризик ТГВ, доцільно вживати ліки – антикоагулянти (наприклад, гепарин у ін’єкціях, варфарин або ксарелто у таблетках). Призначати ці ліки може тільки лікар.

 

ПАМ’ЯТАЙТЕ: РИЗИК ТРОМБОЗУ ГЛИБОКИХ ВЕН У ТРИВАЛИХ ПОДОРОЖАХ ДУЖЕ НЕВЕЛИКИЙ.

НАЙКРАЩИЙ СПОСІБ ПРОФІЛАКТИКИ – РЕГУЛЯРНО ВИПРОСТОВУВАТИ НОГИ І РУХАТИСЯ.

 

Отже! Ви можете бачити, що тромбоз глибоки вен (флеботромбоз) – серйозне захворювання, яке може суттєво впливати на ваше здоров’я і навіть забирати життя (через виникнення тромбоемболії легеневої артерії), тому вам слід відповідально до нього ставитись. Пам’ятаймо, що вчасне адекватне лікування (в першу чергу, йдеться про медикаменти на розрідження крові – антикоагулянти!) суттєво зменшує ризик того, що “тромб відірветься” і покращує шанси на одужання. Якщо вам щось незрозуміло, зокрема, як саме правильно лікуватись, або ви десь почули, що вам потрібна операція (якої вам не потрібно), і ви хочете проконсультуватись, зателефонуйте або запишіться на прийом, заповнивши онлайн форму