Гостра артеріальна непрохідність кінцівок
За життєдіяльність нашого організму відповідають безліч біологічних систем. Одна з них — гемостаз. Його завдання — зберігати кров у рідкому стані, зупиняти кровотечі в разі пошкодження стінок судин, а також розчиняти тромби. Тромбоутворення — один із механізмів гемостазу (згортання крові). Утворення тромбу — це захисна реакція організму, коли потрібно зупинити кровотечу. При пошкодженні утворюється кров’яний згусток (тромб), який, як латочка, закриває пошкоджену ділянку, тобто захищає організм від крововтрати. Мовою медиків цей процес називається тромбоз.
З одного боку, тромбоз захищає організм від великих крововтрат. З іншого, може спровокувати дуже важкі захворювання, пов’язані з порушенням кровотоку. Це інсульт (раптове порушення притоку крові в ту чи іншу ділянку мозку), інфаркт міокарда (порушення кровопостачання ділянки серцевого м’язу), ішемічні ушкодження органів черевної порожнини та заочеревинного простору, гангрени кінцівок (раптове порушення притоку крові по артеріях до ніг).
Виділяють два різновиди тромбозів: венозний та артеріальний. Назви вказують, де саме відбувається утворення тромбів. У першому випадку — у венах, у другому — в артеріях. Хвороба може протікати в гострій та хронічній формах. Це важливо розуміти, і не путати. Венозний тромбоз (наприклад, в глибоких венах ніг) також може бути небезпечним через ймовірність «відриву тромбу» і міграції в легені, але це буває відносно рідко. Артеріальний тромбоз можна вважати більш небезпечним, ніж венозний. Він призводить до раптового відмирання тканин і органів (мозок – при ішемічному інсульті рахунок на години, при інфаркті також, при тромбозі артерій в ногах за 6 годин нога може повністю втратити життєздатність, і потім неможливо буде її відновити, і кінцівку потрібно ампутовувати, бо мертвою вони «отруює» організм і чинитиме загрозу життю).
Тромбоз артерій нижніх кінцівок — патологічний стан, який полягає у порушенні притоку крові по артеріях, які кровопостачають ноги. Зазвичай артеріальний тромбоз є не самостійним захворюванням, а ускладненням інших хвороб, зокрема, запущеного облітеруючого атеросклерозу. При атеросклерозі нижніх кінцівок у пацієнтів в артеріях є холестеринові відкладення (бляшки), які звужують просвіт в артерії та призводять до дефіциту кровообігу. Інколи бляшки повністю перекривають просвіт судин, і припиняється кровоплин, через що кров тромбується, ще більше порушуючи кровопостачання. Інколи причиною тромбозу є «розрив» атеросклеротичної бляшки, внаслідок чого вона «обростає» тромбом, який починає повністю перекривати просвіт судини, або відривається, «забиваючи» судину, як корок.
Причина гострої артеріальної непрохідності
Є три основні чинники тромбоутворення:
- Пошкодження стінки судини (в результаті травми, перелому, поранення, при хірургічному втручанні, перенавантаженні і розриві артерії, при пологах і т.д.).
- Порушення згортання крові (схильність до підвищеного згортання). Збільшення згортання крові виникає найчастіше у пацієнтів, які зневоднені (кров стає «густіша»), зокрема, часто після зловживання алкоголем («сушить» – це не просто так, це свідчить про дефіцит рідини в організмі) або тривалого блювання/проносу, чи тривалого перебування у гарячому приміщенні, особливо часто це трапляється у людей, які палять (паління призводить до «згущення крові»).
- Застій крові. Виникає найчастіше при прогресуванні облітеруючого атеросклерозу, коли просвіт судин суттєво звужується або перекривається, внаслідок чого суттєво зменшується тік крові по них, або коли розривається атеросклеротична бляшка.
До групи ризику можна в першу чергу віднести людей, які палять, мають надмірну вагу, цукровий діабет, аневризматично розширені артерії, ведуть пасивний спосіб життя, а також тих, у кого в сім’ї були раніше випадки порушень кровотоку у близьких родичів.
Для артеріального тромбозу характерні такі ознаки:
- різкий біль в нозі, який зазвичай дуже швидко посилюється, і не проходить від прийому знеболюючих (зазвичай болить частіше стопа і литка, але може боліти і ціла нога, залежно від того, які судини тромбуються);
- відчуття оніміння/затерпання кінцівок (в першу чергу, пальців і стопи, залежно від розташування тромбу), у результаті чого вони втрачають чутливість;
- раптове різке похолодіння і збліднення ноги (особливо порівняно із другою ногою);
- поступова втрата здатності рухати пальцями чи стопою (спочатку нога холодна, біла і болить, потім за кілька годин, якщо нічого не робити, перестають працювати м’язи, бо починають відмирати);
- інколи описані вище прояви можуть виникати раптово (блискавично і одразу), якщо тромб в ногу залітає із током крові (наприклад, із серця, при миготливій аритмії), і, як корок, у вузькому місці перекриває просвіт, а інколи – дещо поступовіше (при тромбуванні крові у звужених судинах при облітеруючому атеросклерозі).
Гострі порушення артеріальної непрохідності потребують якнайшвидшої діагностики та лікування!!!
Якщо втрачати час, так буває, що за кілька годин нога уже відмирає, і, навіть якщо судинний хірург може відновити кровотік, ногу врятувати уже не буде можливо, бо вона до того часу відімре.
Тож якщо ви помітили в себе ознаки цієї патології, терміново шукайте і записуйтесь на консультацію до судинного хірурга!!
Лікування та профілактика тромбозу артерій
Залежно від того, наскільки важко протікає гострий артеріальний тромбоз, можливе консервативне та хірургічне лікування. Важливо розуміти, що у більшості випадків на консервативне лікування не варто розраховувати, бо потрібно відновлювати кровоплин по судинах, а медикаментами зазвичай можна лише попередити прогресування тромбозу і покращити кровотік по дрібних судинах (так званих колатералях) в обхід заблокованих тромбами артерій.
Консервативне лікування включає:
- Медикаментозну терапію (зокрема, антикоагулянти – медикаменти на розрідження крові, в першу чергу – гепарини в лікувальних дозах!!). Медикаменти на розрідження крові зазвичай варто вводити якомога швидше, ще до того, як потрапити в лікарню. Чому це важливо? Бо поширення тромбозу на неуражені ділянки судин і бокові гілки не лише суттєво погіршує ситуацію із кровопостачанням тканин, збільшуючи ймовірність їх відмирання, але й погіршує умови для того, щоб робити втручання із відновлення кровотоку;
- Інфузійна терапія (важливо усунути стан «згущення» і «розрідити» кров, таким чином вона не буде більше тромбуватись). Що важливо розуміти: так зване «капання» – це не основний метод лікування тромбозу артерій!! «Капання» не усуває тромбоз і суттєво не покращує кровопостачання через основні судини (тільки трохи посилює кровотік по обхідних колатералях за рахунок розрідження крові і їх розширення, але цього зазвичай замало, і нога все одно буде «відмирати»);
- Медикаменти на розчинення тромбів (так звані тромболітики – це медикаменти, що безпосередньо розчинають тромби прямо в просвіті тромбованих артерій). Зазвичай такий метод можна застосовувати, якщо не дуже важке порушення кровотоку, тромби ще «свіжі», і є достатньо часу для інфузії таких медикаментів (це триває інколи до 24 годин і більше). Слід розуміти, що розчинення тромбів домагає уникнути втрати ноги і ліквідувати гостре порушення кровотоку, проте не усуває причину тромбування, наприклад, звуження судин атеросклеротичними бляшками, тому після тромболізису все одно необхідно або розширяти звужені ділянки ендоваскулярно, або робити операції, наприклад, шунтування.
Ще раз варто наголосити, що лікування медикаментами – зазвичай не основне, що потрібно для відновлення кровотоку. Самостійне лікування медикаментами можна застосовувати лише при незначних ступенях порушення кровотоку (коли є тільки затерпання і втрата чутливості, або незначний біль). Якщо нога виразно болить, або, що найважливіше, відбувається втрата можливості активно рухати стопою або пальцями, показана негайна хірургічна допомога (або мініінвазивна ендоваскулярна), інакше ви ризикуєте втратити ногу! Якщо у вас встановлено діагноз гострого артеріального тромбозу, і проводиться тільки лікування медикаментами, вам слід задати запитання, чому так, бо ви або ваші рідні реально ризикуєте «дочекатись» до ампутації. Про спробу лікування медикаментами при серйозних порушеннях кровотоку можна говорити дуже рідко – тільки коли справді немає умов хірургічно відновити кровоплин (наприклад, забиті повністю всі артерії від паху до пальців стопи).
При оперативному (або ендоваскулярному) втручанні здійснюється:
- Видалення тромбів (наприклад, шляхом так званої тромб- або тромбемболектомії) – це втручання зазвичай можна проводити під місцевим знечуленням пацієнтам із важкими супутніми захворюваннями (страх перед «операцією» часто заставляє пацієнтів не звертатись за допомогою, але вони не знають, що це часто можна швидко і ефективно, без «великої операції» робити під місцевим знечуленням!! рятуючи ногу від ампутації.
- Артеріовенозне шунтування або інша необхідна операція. Зазвичай, якщо пацієнт звертається запізно (наприклад, після тромбоемболії в судини, не одразу, а потім, коли всі сусідні судини на протязі затромбувались) або якщо тромбоз виник на фоні атеросклеротичного звуження судин, тромби неможливо просто так забрати через маленьку операцію, а потрібно робити операції із відновлення кровотоку в обхід затромбованих судин (так звані операції шунтування). Такі операції дозволяють відновити кровопостачання ноги і уникнути ампутації. Цих операції не варто боятись – зазвичай їх набагато легше перенести, аніж ампутацію, яка може вас чекати, якщо ви вчасно не звернетесь по кваліфіковану допомогу, або задовго лікуватиметесь «капанням».
Профілактичні заходи включають такі, досить універсальні, рекомендації:
- відмова від куріння;
- раціональне та правильне харчування;
- уникати зневодення, в першу чергу, зловживання алкоголем;
- фізична активність;
- своєчасне лікування супутніх захворювань;
- стежити за рівнем холестерину та глюкози в крові;
- зменшення маси тіла (для людей із зайвою вагою або ожирінням).
Вчасно виявлена гостра артеріальна непрохідність та розпочате її лікування дають змогу якнайшвидше розв’язати проблему та повернутися до повноцінного життя. Пам’ятайте, якщо у вас гострий тромбоз артерій ніг – час грає проти вас! Кожна згаяна година може коштувати вам втраченої ноги (інколи пацієнти думають, що то «від хребта», «остеохондроз схопив», тому вчасно не звертаються, і потім жаліють).
Отримати консультацію фахового спеціаліста-судинного хірурга Романа Радиша можна в кількох різних клініках міста Львів. Форма для запису на нашому сайті.