Аневризма черевної аорти | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Розшаровуюча аневризма черевного відділу аорти

Аорта — найбільша артерія в організмі, гілки цієї судини несуть кров від серця до всіх частин тіла. Пошкодження і захворювання аорти – серйозні патологічні стани, оскільки часто загрожують втратою життя. Артерія може розірватися не тільки через травми, а й з причини втрати пружності та еластичності. Тому життєво важливо вчасно виявити симптоми розшарування або аневризми аорти. Зазвичай важливо розмежовувати частини аорти, про захворювання яких іде мова. Висхідна аорта і дуга аорти – частина, яка відходить безпосередньо від серця в грудній клітці, захворюваннями її зазвичай займаються кардіохірурги. Низхідна грудна і черевна аорта – частини, які ідуть в грудній клітці і в животі, нижче діафрагми, і зазвичай судинний хірург – це той спеціаліст, кваліфікація якого дозволить вам подолати недугу.

 

Захворювання аорти мають переважно атеросклеротичне походження — до 90% випадків. Можливе порушення структури стінок судини через вроджені дефекти та запальні процеси (аортит). Розвиток хвороби на фоні сифілісу зараз практично не спостерігається, оскільки це захворювання добре діагностується та вчасно лікується. Патологія може стати причиною раптового летального результату (наприклад, через розрив). Щоб не втратити дорогоцінний час, потрібно знати, як проявляється аневризма аорти.

Аневризма черевної аорти — симптоми та особливості прояву

Аневризма аорти — це розширення ділянки аорти або випинання її стінки. Найчастіше розвивається аневризма в частині аорти, що проходить у животі (аневризма черевної аорти, до 80% усіх аневризм). Рідше уражається аорта, що проходить у грудній клітці (аневризма грудної аорти). Крім розвитку аневризми (розширення) у деяких пацієнтів, особливо тих, хто страждає на гіпертензію, виникає розшарування станки із утворенням двох просвітів, по яких тече кров.

 

Стінка аорти в ділянці аневризми набагато слабша, ніж у нормі, або різко аневризматично змінена, тому вона поступово розширюється, і може не витримувати тиску крові зсередини. Це може призвести до розриву аневризми. Ризик цього ускладнення залежить від розміру аневризматичного мішка – чим він більший, тим більший ризик раптового розриву.

 

Аневризми можуть розвиватись не лише в черевній аорті, але й уражати її гілки (найчастіше йдеться про аневризму селезінкової артерії, яка особливо небезпечна у вагітних). Аневризма може виникнути в будь-якій частині аорти, але найчастіше – безпосередньо нижче рівня відходження ниркових артерій і до місця поділу на дві судини (клубові), які уже несуть кров до малого тазу і обох ніг.

 

Здебільшого у пацієнтів патологія може непомітно розвиватися кілька років, перш ніж з’являться які-небудь ознаки захворювання (симптоми). Прояви аневризми залежать від того, який відділ аорти уражений. При аневризмі черевної аорти вам слід звернути увагу такі симптоми:

 • відчуття пульсації в животі (симптом «другого серця»);
 • тупий біль у животі, що особливо може посилюватись під час епізодів підвищення тиску;
 • біль у спині та попереку, також під час підвищення тиску.

 

Якщо відбувається розрив аневризми, з’являється різкий біль у животі та в спині, що зазвичай супроводжується зниженням тиску (часто із головокружінням і втратою свідомості). Це призводить до сильної внутрішньої кровотечі, яка закінчується смертю, якщо не виконана екстрена операція.

Аневризма черевного відділу аорти — діагностика та лікування

Як говорилося раніше, аневризма черевної аорти — захворювання, яке часто може супровожуватись відсутністю симптомів. Це означає, що її виявляють найчастіше випадково, під час планового УЗД або КТ, яке проводиться з приводу інших захворювань.

 

Для уточнення розмірів патології та особливостей її анатомії пацієнту проводиться магнітно-резонансна ангіографія та КТ з ангіографією (що полягає у введенні в просвіт судин контрастної речовини, яку видно на знімках). Часто першим методом обстеження, яке буде проводитись, є ультразвукове дуплексне сканування черевної аорти. Проте для якісного планування об’єму і проведення потрібного оперативного втручання, зокрема, мінімальноінвазивної ендоваскулярної процедури (EVAR), необхідно обов’язково виконати комп’ютерну томографію. За результатами томографії ми отримуємо інформацію про розмір аневризми, її початок, поширеність на сусідні гілки, стан судин в малому тазу і паху, тощо. Це все дозволяє спланувати безпечне і якісне оперативне втручання.

 

До консервативних методів лікування аневризми (при аневризмі черевної аорти менш як 5 см у діаметрі) відносять:

 • припинення паління;
 • контроль та корекція артеріального тиску за допомогою бета-блокаторів, антагоністів кальцію та інгібіторів АПФ;
 • гіполіпідемічна терапія (контроль рівня холестерину);
 • проведення УЗД-діагностики для контролю розмірів аневризми кожні 6 місяців.

 

Важливо розуміти, що як такого консервативного лікування не існує – неможливо зробити здоровою уражену аневризматичними змінами стінку судини, або усунути таблетками аневризматичний мішок (розширення), що утворився. Описані вище заходи дозволяють сповільнити прогресування аневризми черевної аорти і контролювати, щоб не пропустити її збільшення, яке буде потребувати хірургічного лікування.

 

Основними показаннями до хірургічного лікування є:

 • діаметр аневризми аорти понад 5 см;
 • швидке зростання аневризми (більше, ніж на півсантиметра за півроку);
 • наявність болю, в першу чергу, при підвищенні тиску (так звана «симптоматична аневризма») в попереку і животі.
 • «мішковидний» вигляд аневризми за даними КТ (така аневризма маж більший ризик розриву).

 

Методи оперативного лікування полягають у заміні ураженої ділянки штучною судиною (трансплантатом) під час проведення відкритого (із розрізом живота) оперативного втручання або встановленні стенту (ендографту) в просвіт аневризматично зміненої, дефектної зони аорти під час проведення мінімально інвазивного, ендоваскулярного (без розрізу живота, EVAR) втручання.

 

Враховуючи досвід лікування аневризм черевного відділу аорти, в першу чергу, за допомогою отриманих в Німеччині навиків виконання мінімально інвазивних ендоваскулярних втручань (EVAR) судинний хірург Роман Радиш після ретельного обстеження запропонує оптимальну програму лікування та допоможе впоратися з цим грізним, але виліковним захворюванням. Попередній запис на консультацію судинного хірурга за телефонами, вказаними на сайті.