Що таке, і для чого проводиться склеротерапія?
Склеротерапія, або склерозування вен – це процедура, яка полягає у введенні у просвіт вен спеціальної речовини, яка “спалює” внутрішні стінки вен, після чого у їх просвіті кров згортається, і вони “склеюються”. Це призводить то припинення кровотоку в них і поступово їх перестає бути видно (з часом частина вен повністю розсмоктується).
Речовина, яка застосовується для процедури, називається склерозантом. Найчастіше з цією метою використовується полідоканол (етоксисклерол) у різних концентраціях, залежно від розміру вен, які підлягають склеюванню.
Полідоканол може вводитись у вени у вигляді розчину або спеціальної піни.
Розчин досить агресивно впливає на стінки вен, тому зазвичай використовується для склеротерапії дрібних вен у малих концентраціях. Для склеротерапії вен трохи більшого діаметру невелика кількість скорозанту змішується із повітрям і збовтується для створення бульбашок. Це робиться для того, щоб зменшити кількість склерозанту, який вводиться в організм (таким чином зменшуючи ризик розвитку ускладнень), і збільшіти кількість вен, які “спалюються” під час одного введення (піна має більший обєм і призводить до інтенсивного спазму вен).
Введення піни у вени більшого об`єму проводиться під контролем УЗД, щоб можна було контролювати іі поширення після інєкції.
Які вени можна лікувати склеротерапією?
Прийнято вважати, що УЗД-контрольовану пінну склеротерапію можна застосовувати для лікування вен різного діаметру, в тому числі стовбурів великої чи малої підшкірних вен. При цьому слід памятати, що ефективність і результативність склерозування вен великого діаметру за даними багатьох досліджень залишає бажати кращого і складає близько 60% (це означає, що з високою ймовірністю через деякий час ваші вени знов “розклеяться”, і вам потрібно буде знов із ними щось робити). Якщо у вас підвищена схильність до тромбування крові або ви приймаєте пероральні контрацептиви, склеротерапії взагалі варто уникати через підвищений ризик тромботичних ускладнень.
У той же час склеротерапія телеангіоектазій і ретикулярних вен дозволяє у багатьох випадках покращити вигляд ніг (хоча складно передбачити її результативність).
У чому полягає процедура?
Процедура не потребує спеціальної підготовки, будь-якої анестезії чи обмеження способу життя. Під час склерозування Ви лежите на кушетці, слухаєте музику, а вам за допомогою тонесенької голочки у вени вводиться склерозант. Ви можете відчувати “укуси комара”, але вас начого не буде боліти. Ввведення склерозанту у вени більшого діаметру може на 1-2 секунди спричинти відчуття більшого дискомфорту. Кількість вен, які можна склерозувати за одну процедуру, визначається максимально дозволеною кількістю склерозанту, яку можна одноразово вводити в організм. У більшості випадків потрібно 2-3 процедури, рідко більше.
Що на мене чекає після склерозування?
Після проведення процедури на ногу одягаєтсья компресійна панчоха, яку не слід взагалі знімати мінімум протягом 3 днів, після чого слід зняти всі повязки і компреси, і ще тиждень носити панчоху протягом дня і знімати на ніч (чітких рекомендацій стосовно тривалості і режиму компресії немає). Приймати душ чи мити ногу ви зможете після перших 3 днів безперервного носіння панчохи.
Після склеротерапії ви можете вести свій звичний спосіб життя і не обмежувати себе ні в чому. Одразу після склерозування ви відмічатимете почервоніння по ходу склерозованих вен, пізніше – їх потемніння і ущільнення, після чого вони поступово будуть розсмоктуватись і зникати.
Скільки разів мені потрібно буде робити склеротерапію?
Сумнівно, що вам вистачить одного сеансу склерозування, щоб склеїлись усі видимі вени, зазвичай розраховуйте на 2-3 сеанси. Через кілька тижнів після першої процедури видно, які із вен “склеїлись”, а які залишились, і підлягають ще одному сеансу склерозування.
Склеротерапія не усуває схильність до виникнення телеангіоектазій і ретикулярних вен в майбутньому, тому не виключено, що з часом у вас можуть виникнути судинні зірочки або тонкостінні внутрішньошкірні вени у інших місцях.
Які бувать ускледнення склеротерапії?
Тромбофлебіт підшкірних вен
Ущільнення і відчуття тяжів по ходу склерозованих вен виникає в результаті тромбування крові в просвіті. Це не спричиняє загрози для вашого здоровя чи життя, але запалення може супроводжуватись болючістю і почервонінням. Прийом протизапальних медикаментів зменшує болючість і прояви запалення. Ущільнення і тяжики поступово розсмоктуються, хоча це може займати від кількох тижнів до кількох місяців. У більшості випадків флебіт спостерігається при склерозуванні вен більшого діаметру.
Пігментація і “коричневі доріжки”
Виникає у результаті запалення і розсмоктування залишків крові у просвіті склерозованих вен. Зазвичай повільно проходить (протягом кількох або більше місяців) і може викликати психологічний дискомфорт. Інколи пігментація зберігаєтсья довше 6 міс – до 1 року і може потребувати спеціальних процедур для її усунення.
Тромбоз глибоких вен
Тромбування крові у глибоких венах може виникати внаслідок поширення у них склерозанту під час ін’єкції. У деяких випадках тромбуватись можуть дрібні глибокі вени, тоді проявів хвороби немає, у інших випадках можуть тромбуватись крупні глибокі вени із серйозними симптомами і ризиком тромбоемболії легеневої артерії (по народному – “тромб відірвався”). Ризик тромозу глибоких вен в першу чергу слід обговорювати перед проведенням склеротерапії крупних підшкірних вен, у інших випадках ризик невисокий за належного дотримання техніки проведення склеротерапії. Тромбоз глибоких вен в подальшому вимагає відповідного лікування.
Рецидив і залишкові варикозні вени
Якщо після проведення процедури у вас залишились видимі варикозно змінені вени, які спричиняють вам дискомфорт – їх можна склерозувати під час наступної процедури. Слід памятати, що у деяких випадках у склерозованих венах знов відновлюється просвіт (вони “розклеюються”).
Виразкові дефекти шкіри
Якщо агресивний розчин склерозанту потрапляє за межі вен в товщу або під шкіру, то призводить до ураження довколишніх тканин із виникненням ранки або маленької виразки, яка невдовзі загоюється. Загоєння може тривати кілька тижнів і у частині випадків залишати після себе слід або рубець.
Алергічні реакції
Слід памятати, що є пацієнти, у яких може розвиватись алергічна реакція на склерозант. Це буває рідко, проте може бути небезпечним. Тому вам слід повідомити, якщо вам відомо, що у вас є схильність до алергії.
Порушення зору
У деяких пацієнтів може відмічаєтись короткотривале порушення зору як реакція на введення склерозанту у вигляді піни, частіше у пацієнтів із схильністю до алергії або мігрені, і не потребує спеціального лікування.
Інсульт
Описані поодинокі випадки розвитку інсульту при проведенні пінної склеротерапії стовбурів підшкірних вен. Враховуючи лише кілька випадків, описаних в світі, серед сотень тисяч процедур, які проводяться в світі щороку, частота ускладнення критично низька.
Які висновки можна зробити із того, що написано вище?
Якщо ви маєте уявлення, що таке склеротерапія, і давно хотіли позбутись судинних зірочок на своїх ногах, або вирішили зробити це зараз, перед проведенням процедури вам слід ретельно обговорити і зважити переваги і недоліки обраного методу лікування та доцільність його проведення (покази). Зробити це просто – зателефонуйте, або запишіться он-лайн на консультацію, і ми разом зможемо знайти відповіді на усі запитання!