Радіочастотна абляція (РЧА) Львів ♻️ Радіочастотна абляція вен, судинний лікар, ціни на радіочастотну абляцію, відгуки | Україна | Клініка флебології ➡ vascular.in.ua

1/ Що таке радіочастотна абляція  або коагуляція (РЧА)?

РЧА – один із сучасних високоефективних мінімально інвазивних методів лікування варикозної звороби, який полягає у тому, що замість перев’язки або видалення “хворого” стовбуру магістральних підшкірних вен його нагрівають (спалюють) спеціальним радіочастотним катетером зсередини (ендовенозно).

Катетер і радіочастотний апарат спеціальним чином вирахувують енергію, необхідну для “спалювання” того чи іншого сегменту вени, після чого катетер нагрівається до температури 120С, і коагулює стінки вени, в результаті вона склеююється, перетворюючись на тяж, і в подальшому поступово розсмоктується.

 

2/ У чому полягає процедура радіочастотної коагуляції?

Перед проведенням процедури ви будете оглянуті на ультразвуковому апараті, щоб оцінити розташуваня і протяжність, а також зробити маркування тих вен, які потрібно спалювати. Після цього вас покладуть на флебологічний (операційний) стіл (на живіт або інколи на спину, залежно від того, які саме вени підлягають абляції), оброблять ногу розчином для дезинфекції (щоб уникнути розвитку інфікування шкіри), та обкладуть усе стерильним покриттям. Дотримання норм і стандартів стерильності – це ваша безпека!!

Вена, яка підлягає коагуляції, пунктується спеціальною голкою після точкового введення анестетику. У вену вставляється спеціальний інтродьюсер, по якому у просвіт вени вводиться радіочастотний катетер (VNUS) і проводиться догори вздовж вени, у більшості випадків до так званого сафено-феморального з’єднання в паху, де стовбур підшкірної вени впадає у глибокі вени.

Після цього за допомогою УЗД проводиться контроль коректного положення кінчика катетера. Після цього довкола вени із катетером всередині за допомогою уколів тонкою голкою під контролем УЗД створюється подушка із місцевого анестетика, щоб ви не відчували болю, а вена якомога щільніше облягала катетер.

Потім катетер нагрівається до 120С і вена спалюється сегментами по 7 см під час покрокового витягання катетера. Зазвичай Ви нічого не відчуватимете протягом процедури.

За наявності показів після цього можна провести РЧА стовбуру ураженої вени на іншій нозі. У більшості випадків необхідно додатково видаляти покручені варикозно змінені підшкірні гілки, для цього шкіра дознеболюється місцевим анестетиком, і вони усуваються через проколи шкіри. Усунення бічних варикозних вен також можна планувати як окрему процедуру через 4-6 місяців після РЧА.

Після завершення втручання на ногу за потребою накладаються пов’язки, і одягається підібрана за розмірами ноги панчоха.

 

3/ На що вам очікувати після процедури РЧА?

Після процедури ви самостійно вcтаєте із операційного столу і йдете в палату, після чого через деякий час можете йти/іхати додому. Зазвичай не рекомендовано самостійно їхати за кермом автомобіля, бажано скористатись публічним транспортом, пройтись пішки, або щоб вас хтось завіз додому.

У більшості випадків ви зможете повернутись до своєї звичної роботи та життя на наступний або через день після втручання. В перший день після втручання вам слід обмежувати тривале сидіння і стояння, можливість душу/прийому ванни обговорюється залежно від того, на якому протязі продадилось спалювання вен, і чи виконувалось одночасне видалення бічних гілок, і в якому об’ємі. Коли ви знімете повязки (зазвичай на 2-3 день після втручання), то можете побачити синці або часом відчувати ущільнення по ходу спалених або видалених підшкірних вен – це не страшно, ущільнення поступово зникають. Компресійний трикотаж призначається на термін від 3 тижнів до 2 місяців після процедури, залежно від обставин (панчохи слід носити вдень, і знімати на ніч).

 

5/ Чи потрібні будуть повторні втручання або додаткові процедури?

У випадку, якщо втручання виконується за медичними показами, бо вас турбують ноги, для зменшення симптоматики буде достатньо провести лише РЧА ураженого стовбуру вени. Якщо вас (а це близько 80% пацієнтів) також хвилює наявність варикозно змінених бічних гілок і вигляд вашої ноги, крім абляції потрібно буде забирати ці вени. Зробити це можна одномоментно (таке бажання вивляє більшість пацієнтів), або відтермінувати на 4-6 місяців (зазвичай варикозних вен піся абляції стає менше, проте вони не зникають повністю). Якщо у вас дуже багато варикозно змінених вен на обох ногах, сумнівно, що вам можна буде полікувати обидві ноги за одну процедуру.

Варикозні вени ефективно усуваються мініфлебектомією – одразу під час або після лазерної абляції шкіра знеболюєься тим же місцевим анестетиком, і вени видаляються через проколи шкіри, які не вимагають накладання швів. Також можна проводити склерозування бічних гілок піною, але його ефективність може бути нижчою за мікрофлебектомію.

 

6/ Яких ускладнень можна очікувати після РЧА?

Серйозні ускладнення після РЧА зустрічаються вкрай рідко.

Відновлення просвіту у пролікованій вені

Так звана реканалізація, або відновлення просвіту “спаленої” під час РЧА вени трапляється, проте рідко (за даними досліджень, у близько 2-3% пацієнтів). Зазвичай реканалізація є частковою (на обмеженому протязі), не спричиняє симптомів і не має клінічного значення.

Синці, ущільнення

Деякі пацієнти відмічають утворення синців і ущільнень по ходу спаленого стовбура вени, але більше це може стосуватись ділянок, де видалялись бічні варикозно змінені гілки.

Дискомфорт і запалення

Механізм впливу РЧА на стінку вени передбачає її дозоване і контрольоване нагрівання, в результаті чого може виникати запалення. Відповідно, ви можете відчувати запалену вену у вигляді дискомфортного тяжа по внутрішній поверхні стегна. Прийом протизапальних медикаментів полегшує або знімає запальні прояви.

Затерпання

Зазвичай вздовж стовбуру магістральних підшкірних вен розташовані нерви (особливо це актуально для гомілки). Відповідно, нагрівання або видалення вени може призводити до їх ушкодження, в результаті чого деякі пацієнти можуть відчувати затерпання ділянок шкіри на гомілці або стопі. Це відчуття не створює загорози вашому здоровю чи життю, і зазвичай поступово зменшується і зникає.

Опіки

Проведення РЧА дуже поверхнево розташованих вен теоретично може призводити до опіків шкіри, проте механізм РЧА (контрольоване нагрівання) по суті дозволяє уникнути розвитку опіків.

Тромбоз глибоких вен

Проведення абляції підшкірних вен може супроводжуватись передачею тепла на кров, розташовану у глибоких венах, або поширенням тромбів, які утворюються у бічних гілках і притоках стовбуру підшкірних вен, на глибокі вени. Ймовірність такого ускладнення при проведенні РЧА є низькою у звязку із тим, що втручання проводиться під місцевою (а не спінальною або довенною) анестезією, що попереджає застій крові у глибоких венах і їх притоках (бо ви можете рухати ногою і скорочувати м’язи гомілки, що стимулює кровотік).

Перельоти на літаку

Незважаючи на те, що ризик тромбозу глибоких вен під час проведення РЧА дуже малий, зазвичай рекомендовано утримуватись від перельотів на літаку тривалістю більше 2 годин 2-3 тижні до і 2-3 тижні після проведення процедури радіочастотної абляції (йдеться про переліт економ-класом, коли немає можливості випрямляти нормально або рухати ногами, що призводить до застою крові і підвищеного ризику тромбозу в умовах зміненого тиску в кабіні літака на висоті).

7/ Які можна зробити висновки із усього написаного вище?

Радіочастотна абляція (РЧА) – надзвичайно ефективний і безболісний, сучасний метод лікування варикозної хвороби, який, ймовірно, найкраще підходить для вас, щоб позбутись варикозу. Якщо вам щось незрозуміло, і ви хочете проконсультуватись, або якщо ви наважились і прийняли рішення позбутись варикозу методом радіочастотної абляції, просто нам зателефонуйте, або заповніть форму он-лайн для запису на консультацію або для планування проведення процедури РЧА.