Що таке PIN-стрипінг, мініфлебектомія?
PIN-стрипінг, мініфлебектомія – це один із операційних методів лікування варикозної хвороби, який полягає у видаленні варикозно змінених підшкірних вен. Після втручання у вас не буде “хворої” вени, по якій поверталась в ногу кров, спричиняючи розширення підшкірних вен, набряки, потемніння шкіри або утворення виразки. Венозний відтік після операції відбувається через неуражені глибокі вени.
“Я боюсь операції, мені поріжуть ногу” – типовий страх пацієнтів. Чи варто боятись?
Варто остерігатись у тому випадку, якщо втручання проводиться за методикою, якою виконувалось 20-30 років тому. У сучасному виконанні під час операції на нозі не повинно бути великих розрізів: в паху по лінії згину буде доступ розміром менше 2 см, і нижче коліна 0,5 см, слідів від яких у більшості випадків не залишається через 6-12 міс після операції. Варикозно змінені вени видаляються спеціальними інструментами через точкові проколи шкіри, слідів від яких чи шрамів також не буде через 4-6 міс після операції.
“Я боюсь операції, бо не відійду від наркозу”. Чи варто боятись?
На сьогодняшній день усі втручання на венах (лазерні або інші термічні абляції і коагуляції, а також PIN-стрипінг і мініфлебектомія) можуть проводитись під однаковим знечуленням – місцевою тумісцентною анестезією (без уколів в спину і загального наркозу), яка проводиться під контролем ультразвуку. Таким чином, на сьогодняшній день пацієнт після “відкритого хірургічного” втручання також має можливість самостійно встати із операційного столу, піти в палату своїми ногами, і невдовзі поїхати додому.
Чи можна оперувати ногу у вашому випадку?
Операцію можна проводити для лікування більшості випадків варикозної хвороби, зокрема, якщо ви не можете дозволити собі радіочастотну чи лазерну абляцю радіальним лазером. Використання місцевої анестезії дозволяє суттєво звузити можливі протипокази. Як і інші методи, він має свої недоліки і переваги, які вартує обговорювати перед тим, як приймати рішення обирати саме операцію для лікування варикозної хвороби.
У чому полягає втручання?
Перед проведенням процедури вас потрібно оглянути на ультразвуковому апараті, щоб оцінити розташуваня і зробити маркування (позначки) вен, які потрібно видаляти. Після цього ви лягаєте на операційний стіл (на живіт або на спину, залежно від того, які саме вени підлягають видаленню), вам оброблять ногу розчином для дезинфекції (щоб уникнути розвитку інфікування шкіри), та обкладуть усе стерильним покриттям. Дотримання норм і стандартів стерильності – це ваша безпека!!
Після цього шкіра в паху і нижче коліна знеболюєтся за допомогою уколів тонкою голкою, навколо вени створюється подушка із місцевого анестетика,
щоб ви не відчували болю, а вена якомога щільніше облягала спеціальний зонд.
На наступному етапі вена перевязується в паху разом із бічними гілками, після чого як панчоха, вивертається всередину, і витягується через дірочку нижче коліна. При цьому ви не відчуватимете жодного болю. Деяким пацієнтам, які хвилюються, інколи вводяться довенно медикаменти для заспокоєння.
За наявності показів після цього можна видалити стовбур ураженої вени на іншій нозі. У більшості випадків є необхідність додатково видаляти покручені варикозно змінені підшкірні гілки, для цього шкіра дознеболюється місцевим анестетиком, і вони усуваються через проколи шкіри.
Після завершення втручання на ногу за потребою накладаються повязки, і одягається підібрана за розмірами ноги панчоха.
На що Вам очікувати після втручання?
Після процедури ви зазвичай самостійно вcтаєте із операційного столу (якщо не вводились медикаменти довенно) і йдете в палату, після чого через деякий час можете йти/іхати додому. Зазвичай не рекомендовано самостійно їхати за кермом автомобіля, бажано скористатись публічним транспортом, пройтись пішки, або щоб вас хтось завіз додому.
У більшості випадків ви зможете повернутись до своєї звичної роботи та життя на 3-4 день після втручання. В перших кілька днів після втручання вам слід обмежувати тривале сидіння і стояння, прийом душу/прийом ванни. Коли ви знімете повязки (зазвичай на 2-3 день після втручання), то можете побачити синці або часом відчувати ущільнення по ходу видалених підшкірних вен. Компресійний трикотаж призначається на термін від 3 тижнів до 2 місяців після процедури, залежно від обставин (панчохи слід носити вдень, і знімати на ніч).
Більшість пацієнтів відмічають посилення чутливості шкіри по ходу видалених вен, а деякі – відчуття болючого тяжу протягом 5-7 днів після процедури, які, проте, зазвичай помірні, і прийом звичайних протизапальних медикаментів (ібупрофен або моваліс/ревмоксикам) дозволяють позбутися болючості.
Чи слід очікувати ускладнень, і яких саме?
Як і після будь якого втручання, вам слід знати і памятати про можливість розвитку ускладнень. Серйозні ускладнення після оперативного втручання за описаною вище методикою зустрічаються рідко.
Відновлення просвіту у пролікованій вені
Так звана реканалізація, або відновлення просвіту вени трапляється, проте рідко (на обмеженому протязі, якщо під час втручання не повністю видалилась вена), але у більшості випадків це не має медичного значення і не спричиняє симптомів.
Синці, ущільнення, “підшкірні вузлики”
Деякі пацієнти відмічають утворення синців і ущільнень по ходу спаленого стовбура вени, але більше це може стосуватись ділянок, де видалялись бічні варикозно змінені гілки. Проведення втручання під тумсцентною інфільтраційною анестезією, яка створює стискаючу подушку довкола вен дозволяє зменшити ймовірність виникнення гематом і синців порівняно із традиційним втручанням, яке проводилось раніше.
Дискомфорт і запалення
У місцях видалених вен можуть залишатись підшкірні кишені із залишками крові, або сегменти вен, які залищились під шкірою, але не мають уже кровоплину. Ці залищкові вени поступово розсмоктуються, проте ви можете відчувати їх у вигляді дискомфортних тяжів по внутрішній поверхні стегна або по ходу видалених вен. Прийом протизапальних медикаментів полегшує або знімає запальні прояви.
Затерпання шкіри
Зазвичай вздовж стовбуру магістральних підшкірних вен розташовані нерви (особливо це актуально для гомілки). Відповідно видалення вен може призводити до їх ушкодження, в результаті чого деякі пацієнти можуть відчувати затерпання ділянок шкіри на гомілці або стопі. Це відчуття не створює загорози вашому здоровю чи життю, і зазвичай поступово зменшується і зникає.
Тромбоз глибоких вен
Проведення операції і видалення вен може супроводжуватись поширенням тромбів, які утворюються через припинення кровотоку у бічних гілках і притоках стовбуру підшкірних вен, на глибокі вени. Ймовірність такого ускладнення при проведенні операції за описаною методикою є низькою у звязку із тим, що втручання проводиться під місцевою (а не спінальною або довенною) анестезією, що попереджає застій крові у глибоких венах і їх притоках (бо ви можете рухати ногою і скорочувати м’язи гомілки, що стимулює кровотік).
Перельоти на літаку
Зазвичай рекомендовано утримуватись від перельотів на літаку тривалістю більше 2 годин 2-3 тижні до і 2-3 тижні після проведення операції на венах (йдеться про переліт економ-класом, коли немає можливості випрямляти нормально або рухати погами, що призводить до застою крові і підвищеного ризику тромбозу в умовах зміненого тиску в кабіні літака на висоті).
Які висновки можна зробити із усього, що написано вище?
У першу чергу, слід розуміти, що операції бувають різні, і методики їх проведення відрізняються, і у сучасному виконанні, під місцевим знечуленням та контролем, операції не такі страшні, як були колись, і мають менше ризиків (в першу чергу, тромбозу глибоких вен, бо проводяться під потенційованим місцевим знечуленням), не потребують лежання в лікарні та можуть забезпечувати прекрасні косметичні результати (без слідів розрізів на ногах). Якщо ви з тих чи інших причин не зупиняєте свій вибір на радіочастотній абляції (РЧА) або лазерній абляції радіальним лазером (ЕВЛК), то проведення мініфлебектомії і PIN-стрипінг під місцевим потенційованим знечуленням може бути гарною альтернативою, яка дозволить вам надійно і якісно вилікувати варикоз. Якщо у вас є запитання, або ви хочете щось уточнити, чи запланувати оперативне втручання – зателефонуйте для запису на консультацію або запишіться он-лайн. Спільно ми зможемо розібратись, що для вас буде оптимальним вибором для лікування варикозної хвороби!