Що таке ендовенозна лазерна коагуляція (ЕВЛК)?
ЕВЛК – один із сучасних методів лікування варикозної хвороби, який полягає у тому, щоб замість перев’язки або видалення “хворого” стовбуру магістральних підшкірних вен його нагрівають (спалюють) лазером зсередни (ендовенозно). Висока температура і нагрівання руйнують клітини внутрішньої стінки вен, після чого вена спадається (склеюється), перетворюючись на тяж, і в подальшому поступово розсмоктується.
1/ Чи можна застосовувати лазер у Вашому випадку?
Лазерну абляцію можна застосовувати для лікування більшості випадків варикозної хвороби. Як і інші методи, він має свої недоліки і переваги, які вартує обговорювати перед тим, як приймати рішення обирати саме лазерну абляцію для лікування варикозної хвороби.
2/ У чому полягає процедура лазерної абляції?
Перед проведенням процедури Вас потрібно оглянути на ультразвуковому апараті, щоб оцінити розташування і зробити маркування (позначки) вен, які потрібно спалювати. Після цього Вас покладуть на флебологічний (операційний) стіл (на живіт або на спину, залежно від того, які саме вени підлягають абляції), оброблять ногу розчином для дезинфекції (щоб уникнути розвитку інфікування шкіри), та обкладуть усе стерильним покриттям. Дотримання норм і стандартів стерильності – це Ваша безпека!!
Ендовенозна – означає “зсередини вени”, тобто наступним кроком проводиться пункція вени під контролем ультразвуку, і по голці у просвіт вени вводиться тонке лазерне волокно, і проводиться “догори”, до місця впадіння хворої вени у систему глибоких вен (зазвичай до рівня паху).
Після цього довкола вени із лазерним волокном всередині за допомогою уколів тонкою голкою створюється подушка із місцевого анестетика, щоб Ви не відчували болю, не отримали опік, а вена якомога щільніше облягала лазерне волокно.
На наступному етапі вмикається лазерний генератор, і висока енергія, що передається по волокну, випромінюєтсья кінчиком у просвіті вени і спалює стінки вени. Поступово витягуючи волокно, спалюємо вену на необхідному протязі. При цьому Ви будете чути попереджувальний сигнал роботи лазерного генератора, інколи відчувати у роті металічний присмак або запах паленого, але не відчуватимете жодного болю.
За наявності показів після цього можна провести абляцію стовбуру ураженої вени на іншій нозі. У більшості випадків є необхідність додатково видаляти покручені варикозно змінені підшкірні гілки, для цього шкіра дознеболюється місцевим анестетиком, і вони усуваються через проколи шкіри. Інколи можна планувати усунення варикозних вен як окрему процедуру через 4-6 місяців після лазерної абляції.
Після завершення втручання на ногу за потребою накладаються повязки, і одягається підібрана за розмірами ноги панчоха.
3/ На що Вам очікувати після процедури лазерної абляції?
Після процедури ви самостійно вcтаєте із операційного столу і йдете в палату, після чого через деякий час можете йти/іхати додому. Зазвичай не рекомендовано самостійно їхати за кермом автомобіля, бажано скористатись публічним транспортом, пройтись пішки, або щоб Вас хтось завіз додому.
У більшості випадків Ви зможете повернутись до своєї звичної роботи та життя на наступний або через день після втручання. В перший день після втручання Вам слід обмежувати тривале сидіння і стояння, можливість душу/прийому ванни обговорюється залежно від того, на якому протязі проводилось спалювання вен, і чи виконувалось одночасне видалення бічних гілок, і в якому об’ємі. Коли Ви знімете пов’язки (зазвичай на 2-3 день після втручання), то можете побачити синці або часом відчувати ущільнення по ходу спалених або видалених підшкірних вен. Компресійний трикотаж призначається на термін від 3 тижнів до 2 місяців після процедури, залежно від обставин (панчохи слід носити вдень, і знімати на ніч).
Більшість пацієнтів відмічають посилення чутливості шкіри по ходу спалених або видалених вен, а деякі – відчуття болючого тяжу протягом 5-7 днів після процедури, які, проте, зазвичай помірні, і прийом звичайних протизапальних медикаментів (ібупрофен або моваліс/ревмоксикам) дозволяють позбутися болючості. Відчуття тяжу і біль під час або після процедури можуть також залежати від дотримання правил і особливостей техніки проведення абляції.
4/ Чи всі лазери однакові?
Більшість лазерів, які використовуються для ЕВЛК по своїй суті однакові, проте відрізняються довжиною хвилі лазерного випромінювання і типом наконечника лазерного волокна. Довкола рекомендованої довжини хвилі лазеру точаться дискусії, проте переконливим виглядає факт, що використання лазеру із довжиною хвилі 1470 нм супровожується меншим болем під час і після процедури абляції, у той час як тип кінчика лазерного волокна впливає на ефективність проведеного втручання і лікування загалом. Рекомендованим є використання “радіального” волокна, яке випромінює енергію в сторони довкола, безпосередньо впливаючи на стінки вени, а не так званого “торцевого” типу кінчика, який випромінює енергію вперед.
5/ Чи потрібні будуть повторні втручання або додаткові процедури?
У випадку, якщо Ваше втручання виконується за медичними показами, бо Вас турбують ноги, або Ви маєте трофічну виразку на гомілці, для зменшення симптоматики або загоєння виразки буде достатньо провести лише абляцію ураженого стовбуру вени. Якщо Вас (а це близько 80% пацєінтів) також хвилює наявність варикозно змінених бічних гілок і вигляд Вашої ноги, крім абляції потрібно буде забирати ці вени. Зробити це можна одномоментно (таке бажання вивляє більшість пацієнтів), або відтермінувати (зазвичай варикозних вен після абляції стає менше, проте вони не зникають повністю) на 4-6 місяців. Якщо у Вас дуже багато варикозно змінених вен на обох ногах, сумнівно, що Вам можна буде полікувати обидві ноги за одну процедуру.
Варикозні вени ефективно усуваються мініфлебектомією – одразу під час або після лазерної абляції шкіра знеболюєься тим же місцевим анестетиком, і вени видаляються через проколи шкіри, які не вимагають накладання швів. Також можна проводити склерозування бічних гілок піною, але його ефективність може бути нижчою за мікрофлебектомію.
6/ Появи яких ускладнень можна очікувати після ЕВЛК?
Серйозні ускладнення після ЕВЛК зустрічаються вкрай рідко.
Тромбофлебіт
Механізм впливу лазеру на стінку вени передбачає її нагрівання, в результаті чого розвивається запалення, яке з часом призводить до “склеювання” вени. Відповідно, Ви можете відчувати запалену вену у вигляді болючого тяжа по внутрішній поверхні стегна. Часом у просвіті “спаленої” лазером вени є залишки тромбованої крові – ці тромби не спричиняють для вас небезпеки, поступово ущільнюються, і разом із стінкою вени перетворюються на тяж, який поступово також розсмоктується. Ймовірність утворення тромбів і тромбофлебіту залежить від дотримання особливостей і техніки абляції.
Ушкодження нервів
Зазвичай вздовж стовбуру магістральних підшкірних вен розташовані нерви (особливо це актуально для гомілки). Відповідно, нагрівання або видалення вени може призводити до їх ушкодження, в результаті чого деякі пацієнти можуть відчувати затерпання ділянок шкіри на гомілці або стопі. Це відчуття не створює загорози вашому здоров’ю чи життю, і зазвичай поступово зменшується і зникає. Ступінь затерпання залежить від дотримання особливостей і техніки абляції.
Опіки
Проведення абляції дуже поверхнево розташованих вен може призводити до опіків шкіри. Зазвичай ретельне дотримання методики і показів дозволяє уникнути розвитку опіків.
Тромбоз глибоких вен
Проведення абляції підшкірних вен може супроводжуватись передачею тепла на кров, розташовану у глибоких венах, або поширенням тромбів, які утворюються у бічних гілках і притоках стовбуру підшкірних вен, на глибокі вени. Ймовірність такого ускладнення при проведенні ЕВЛК є низькою у звязку із тим, що втручання проводиться під місцевою (а не спінальною або довенною) анестезією, що попереджає застій крові у глибоких венах і їх притоках (бо ви можете рухати ногою і скорочувати м’язи гомілки, що стимулює кровотік).
Перельоти на літаку
Незважаючи на те, що ризик тромбозу глибоких вен під час проведення лазерної абляції достатньо малий, зазвичай слід утримуватись від перельотів на літаку тривалістю більше 2 годин протягом 2-3 тижнів до і 2-3 тижнів після проведення процедури ЕВЛК (йдеться про переліт економ-класом, коли немає можливості нормально випрямляти або рухати ногами, що призводить до застою крові і підвищеного ризику тромбозу в умовах зміненого тиску в кабіні літака на висоті).
Отже! Викладеної тут інформації у більшості випадків буде достатньо для того, щоб ви змогли побачити, що ендовенозна лазерна коагуляція (ЕВЛК) – саме той метод, який вам варто обрати, щоб позбутись варикозу. Якщо вам щось незрозуміло, і ви хочете уточнити, як, коли чи де ми можемо вам допомогти, зателефонуйте або запишіться на консультацію, заповнивши форму запису онлайн.