Судинний хірург | Лікар флеболог | Варикозна хвороба | Тромбофлебіт | Атеросклероз судин нижніх кінцівок
Незначні набряки нижніх кінцівок трапляються, напевно, у кожного: коли наприкінці дня трохи «пухнуть» ноги, шкарпетки лишають глибший слід. Нормальним є явище, коли, наприклад, затікають ноги після тривалого перельоту, адже ви довго сидите на одному місці, практично не рухаючись. Набряки такого характеру немає потреби лікувати, для того щоби вони зникли, достатньо просто відпочити.
Проте все частіше дорослі люди страждають від того, що набряк ніг стає хронічним та виникає незалежно від того, наскільки активний спосіб життя ведеться. Тож на прийомі у лікаря флеболога дуже часто лунає питання: «Набрякають ноги — що робити?» Що робити, коли опухли ноги, які причини та лікування набряків ніг — розглянемо далі.
Від чого набрякають ноги?
Набряк ніг — узагальнене поняття, яким називають накопичення надлишкової рідини в тканинах. Страждати від цього можуть не лише ноги, але і внутрішні органи, обличчя, та інші частини тіла. Сам по собі набряк не є хворобою, це лише прояв певної проблеми. Якщо у вас лише трохи набряклі ноги, а взагалі добре себе почуваєте, тоді достатньо усунути причину, що призвела до набряку. Наприклад, ви багато ходили в тісному взутті чи довго перебували на сонці. У такому випадку достатньо скористатися спеціальними засобами, що заспокоюють та охолоджують нижні кінцівки. Але якщо бачите, що проблема не полишає вас тривалий час — це вже привід для консультації у лікаря. Адже причини набряків ніг бувають різноманітні, і лише фахівець може визначити, що саме спровокувало захворювання. Можливими варіантами, чому пухнуть кінцівки ніг, є:
- малорухливий спосіб життя;
- наявність шкідливих звичок, таких як паління, зловживання солоним та алкоголем, водний дисбаланс;
- травми області нижніх кінцівок (в тому числі, перенесені операції);
- захворювання внутрішніх органів та систем (серце, нирки, ендокринна, лімфатична та судинна системи);
- побічні явища від застосування медикаментів;
- вагітність.
Ще набрякати ноги можуть унаслідок хвороб суглобів та спини, а також спадковості.
Що робити, коли опухли ноги?
Пацієнту, який звертається з проблемою набряків ніг, необхідно пройти обстеження. Спершу необхідно звернутися до сімейного лікаря, який дасть направлення на аналізи та допоможе визначити, консультація якого профільного лікаря чи лікарів потрібна. Це може бути судинний хірург, флеболог, кардіолог, нефролог або уролог та ендокринолог.
Для діагностики захворювання можуть проводитися УЗД нирок і вен, ехокардіографія. Загальний та біохімічний аналіз крові, визначення рівнів глюкози та певних гормонів, загальний аналіз сечі — ці аналізи допоможуть поставити діагноз та виявити причину набряків.
Пам’ятайте, що призначити лікування на основі отриманих даних може тільки фахівець!
Лікування та профілактика набряків ніг
Залежно від того, що показало обстеження, спеціаліст визначає, що ж саме викликало набряк, та призначає відповідне лікування. Воно може складатися з курсу застосування медикаментів, фізіотерапії, лімфатичного масажу, лікувальної фізкультури та дієти. Найбільш ефективними фізіотерапевтичними процедурами є кінезіотерапія та лазерне коригування.
Рекомендації щодо профілактики прості та стосуються організації образу життя:
- більш активний спосіб життя — ходити пішки, плавати, їздити на велосипеді, робити елементарні вправи зранку, та розминатися впродовж дня;
- не вживати / обмежити вживання алкоголю;
- не палити;
- їсти більше овочів та фруктів, особливо ті, що містять калій, та зменшити у раціоні кількість солоних та жирних страв;
- стежити за вагою;
- підтримувати водний баланс;
- відмовитися від незручного взуття;
- придбати компресійну білизну та панчохи;
- за призначенням лікаря застосовувати підтримуючі медикаменти (венотоніки).
Дотримання цих простих порад може значно покращити стан ніг та запобігти розвитку, наприклад, варикозного розширення вен.