Захворювання периферичних артерій | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Судинний хірург | Лікар флеболог | Стеноз сонних артерій 


 

Захворювання периферичних артерій (ЗПА), або облітеруючий ендартеріїт, — запальне захворювання, яке вражає найчастіше артерії нижніх кінцівок, рідше — верхніх, при якому звужуються кровоносні судини (атеросклероз), порушується нормальний кровотік, що призводить до недостатнього кровопостачання тканин нижніх кінцівок.

Тромбоз інфраренального відділу черевної аорти, відомий як синдром Леріша, призводить до порушення кровообігу обох ніг із больовими відчуттями у ділянцісідниць та стегон. У чоловіків водночас може розвинутися імпотенція. Периферична артеріальна оклюзія зустрічається досить часто.

Дляпідтвердження діагнозу при підозрі на ЗПА лікарю необхідно провести низку тестів: медичний огляд, який включає в себе перевірку кольору шкірного покриву кінцівок, порушення кровообігу, контроль частоти пульсу, температури тіла, прослуховування на предмет потоку шумів, тестування сенсорики та моторики, клінічні дослідження (ергометри для визначення пройденої відстані на біговій доріжці, доплерографія, осцилографування, кольорове дуплексне УЗД, цифрова ангіографія, КТ-ангіографія (КТА), магнітно-резонансна ангіографія (МРА) та лабораторні дослідження на визначення СК міоглобіну і С-реактивного білка (СРБ).

Симптоми захворювань

Залежно від виду та ступеня тяжкості симптоми ЗПА підрозділяються, згідно з Фонтейном, на чотири стадії.

  • I: відсутність скарг — довжина прохідної хворим відстані не обмежена;
  • II: якщо в результаті спазму в периферичних судинах відбувається недостатнє постачання м’язів киснем, то це може призвести до так званої переміжної кульгавості, яка характеризується больовими відчуттями в нижніх кінцівках, які виникають у процесі ходьби і вщухають при припиненні руху;
    • IIа: довжина відстані при безболісної ходьбі становить понад 200 метрів;
    • IIb: відстань, пройдену людиною без больових відчуттів — менш 200 метрів;
  • III: відчуття болю в стані спокою;
  • IV: руйнування тканин (некроз) з появою виразок та ран у зв’язку з великим браком кисню в тканинах.

Поряд із болями з’являється й низка інших ознак порушення кровообігу в нижніх кінцівках: блідість шкірного покриву кінцівок та відчуття холоду в ногах, відсутність пульсації в уражених кінцівках, м’язова слабкість під час фізичних вправ, незагойні виразки та рани через звуження (стеноз) кровоносних судин та недостатнє постачання м’язів киснем.

Лікування захворювань периферичних артерій

Найбільш важливим моментом у лікуванні облітеруючих захворювань периферичних артерій є термінове усунення чинників ризику. Запущена хвороба може призвести до серйозних наслідків, таких як інфаркт або ампутація.

Цілеспрямовані фізичні вправи у вигляді ходьби сприяють утворенню в нашому організмі колатерального кровообігу природним чином. Пацієнти мусять щодня проходити певну відстань. Як і при будь-якій фізичній активності, при ходьбі потреба м’язів у кисні збільшується, що призводить до утворення колатералей.

Медикаментозна терапія в поєднанні з АСК (аспірин) спрямована на запобігання утворенню тромбів, а в поєднанні з простаноїдами — на поліпшення кровотоку через розширення кровоносних судин.

Якщо дані методи не призводять до бажаних результатів, проводиться судинна хірургія. За допомогою ангіопластики проводиться розширення ураженої судини. У цьому випадку балонний катетер просувають до місця звуження й накачують, що призводить до усунення стенозу (звуження кровоносних судин). Крім того, може бути встановлений стент. При великій оклюзії судин проводять операцію шунтування.

Судинний хірург із багаторічним досвідом — Роман Радиш — попереджає, що занадто пізня діагностика та лікування захворювання не здатні допомогти при вже наявному некрозі, так що єдиним рішенням є ампутація. Таким способом запобігають подальше омертвіння тканини та захищають здорові ділянки.

Для сприятливого прогнозу особливо важливо почати лікування якомога раніше. Медикаментозне лікування, проведене вчасно, як правило, дає хороші результати.

Проводиться лікування супутніх захворювань, таких як діабет або високий кров’яний тиск, якщо такі є. Показники артеріального тиску та рівня глюкози в крові в межах норми також є запорукою сприятливого прогнозу.

Не варто чекати хороших результатів, якщо не усуваються чинники ризику. Фізичні вправи, відмова від куріння та здорове харчування не дають захворюванню прогресувати.