Захворювання сонних артерій | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Лікар флеболог | Судинний хірург


 

 

Атеросклероз сонних артерій — це захворювання, при якому є звуження або повне перекриття великих кровоносних судин на шиї. Вони відходять від аорти, потім проходять на шиї, і далі, у порожнину черепа, несучи кров до головного мозку.

Ця патологія частіше розвивається в людей похилого віку. Тільки 1 відсоток дорослих у віці 50–59 років має значне їхнє звуження, але у віці старше 70 років уже 10% пацієнтів мають це захворювання.

У нормі артерії мають гладку й рівну поверхню зсередини. Але при атеросклерозі в стінці судин відкладається пухка субстанція, що складається з холестерину, кальцію та фіброзної тканини, утворюючи атеросклеротичні бляшки, які й звужують просвіт. Ця бляшка може рости, значно змінюючи нормальний потік крові по артерії. Крім того, її поверхня може руйнуватися, у результаті чого дрібні шматочки відриваються та перекривають судини головного мозку. Це веде до розвитку інсульту.

Симптоми захворювання

Ризик розвитку патології можна значно знизити, якщо відмовитися від куріння. Крім того, необхідно:

  • вести активний спосіб життя (регулярні фізичні вправи);
  • дотримуватися дієти з низьким споживанням холестерину;
  • контролювати свою вагу;
  • якщо діагностовані цукровий діабет, підвищений рівень артеріального тиску, холестерину в крові, потрібно прийняти ряд додаткових заходів для зниження ризику розвитку хвороби.

Атеросклероз сонних артерій може ніяк не виявлятися на ранніх стадіях. На жаль, дуже часто першим проявом цього захворювання є інсульт. Однак у низки пацієнтів його розвитку передують так звані транзиторні ішемічні атаки (ТІА). Водночас з’являються тимчасові симптоми порушення мозкового кровопостачання (тривалістю від декількох хвилин до 1 години):

  • відчуття слабкості, оніміння або поколювання на одній половині тіла, наприклад, у правій руці та нозі;
  • неможливість контролювати рух у руці або нозі;
  • втрата зору на одне око;
  • неможливість виразно говорити.

Ці симптоми зазвичай повністю проходять впродовж 24 годин. Однак не можна ігнорувати їх. Поява вищеописаних скарг означає, що ризик розвитку інсульту дуже високий. Потрібно негайно звернутися до лікаря.

Діагностика та лікування

Під час огляду лікар запитує про скарги, а також про те, чи курить пацієнт та чи бувають підйоми артеріального тиску. Так само він поцікавиться, коли та як часто з’являються скарги.За допомогою фонендоскопа прослухає ділянку над сонними артеріями, оскільки при проходженні крові через звужену судину виникає шум.

Для підтвердження наявності патології виконується спеціальне дослідження — дуплексне сканування. Здебільшого цього дослідження буває достатньо, щоби визначити, наскільки уражені судини, та обрати метод лікування. Однак у низці випадків необхідно виконати комп’ютерну томографію (КТ), магнітно-резонансну томографію (МРТ) або ангіографічне дослідження.

Вибір методу лікування проводиться на основі даних про ступінь ураження судин, наявності або відсутності симптомів, так само враховується загальний стан пацієнта. На ранніх стадіях фахівець може порекомендувати медикаментозне лікування та зміну способу життя.

При наявності супутніх захворювань,за яких прискорюється розвиток атеросклерозу, будуть надані додаткові рекомендації. Наприклад, при діабеті треба контролювати нормальний рівень цукру крові. Якщо є підвищений артеріальний тиск, лікар призначить медикаментозні препарати для його нормалізації. Якщо людина курить, необхідно кинути. Якщо підвищений рівень холестерину крові, потрібно дотримуватися спеціальної дієти, іноді призначають спеціальні ліки (статини) для зниження рівня холестерину.

Якщо ураження сонних артерій значне, може знадобитися хірургічне лікування. Ознаками серйозного захворювання є транзиторні ішемічні атаки, нещодавно перенесений інсульт. Однак у значної кількості хворих скарги можуть бути відсутніми навіть при дуже важкому ураженні судин.

Хірургічна операція полягає у видаленні атеросклеротичної бляшки. Ця процедура називається каротидна ендартеректомія. Поряд із традиційними операціями при атеросклерозі сонних артерій можуть бути застосовані новітні методи лікування. До них належать балонна ангіопластика та стентування.

Судинний хірург Роман Радиш наголошує, що зміна стилю життя може зупинити прогресування патології. Перший крок — кинути палити. Боротьба з ожирінням, регулярні фізичні вправи та дієта з низьким вмістом холестерину можуть значно знизити ризик розвитку хвороби.