Лікар флеболог | Судинний хірург | Тромбофлебіт | Тромбоз глибоких вен
Процес тромбоутворення корисний для зупинки кровотеч, але кров’яні згустки можуть формуватися прямо в судинах та закупорювати їх. Тромбозом називається часткове або повне перекриття просвіту артерії або вени згустком із білків плазми крові та формених елементів. Частковий блок призводить до кисневого й енергетичного голодування тканин, а повний ー до їхнього відмирання.
Тромбоз ー процес прижиттєвого згортання крові в порожнині судин та серця. Цей процес небезпечний ще й тим, що частина тромбу може відірватися та бути занесеною потоком крові в інші органи. Наприклад, при тромбозі глибоких вен нижніх кінцівок часто розвивається тромбоемболія легеневої артерії або судин головного мозку.
Тромби в нозі — широко поширена проблема. Найчастіше з цим стикаються люди похилого віку, які мають в анамнезі хронічні захворювання. В основному тромбоз виникає на фоні запалення стінки глибоких вен на ногах або тромбофлебіту.
Найбільш сприятливим варіантом є закупорка дрібних судин, кровоносна система має колатералі ー обхідні шляхи кровопостачання і відтоку. Тому при мікротромбозах виживання практично 100%.
При утворенні тромбу в судинах серця, головного мозку, легенів, кишечника, печінки прогноз несприятливий, шанс вижити і зберегти достатню якість життя залежить від швидкості та якості надання медичної допомоги.
Як виявити тромб?
У процесі утворення внутрішньосудинного тромбу є три патологічні ланки:
- Порушення цілісності судинної стінки. У випадку пошкодження внутрішнього вистилання судин активуються ферментні системи, які запускають процес згортання крові.
- Уповільнення течії крові. Це відбувається при порушенні відтоку (стисненні вен, варикозному розширенні), тривалій відсутності руху кінцівок, серцевій недостатності.
- Згущення крові. Зумовлено зневодненням, аутоімунними захворюваннями, хіміотерапією, прийомом оральних контрацептивів.
Тромб — це згусток крові, що утворився в судині. Її звуження або повна закупорка призводять до порушення кровообігу в органі, який вона живить. Ознаки тромбозу завжди яскраві, але різні, так як судин дуже багато і вони кровопостачають різні органи. Тромбоз — завжди гострий стан. Якщо згусток утворився в судинах, що живлять головний мозок, людину паралізує, порушується мова, у наявності ознаки інсульту. Якщо в серці, то відбувається інфаркт, його сигнал — сильний біль у грудях.
Якщо у нозі, нога холоне, у ній з’являються різкі болі, які можна порівняти з ударом електричним струмом, розвивається гангрена. При закупорці у венозній системі порушується відтік крові. Якщо вена підшкірна, то місце, де вона утворилася, починає боліти, шкіра над веною червоніє, пальпаторно стає схожою на шнурок або олівець. Лікар-флеболог Роман Радиш рекомендує не доводити себе до такого стану, намагатися запобігти його утворенню, регулярно проходити обстеження.
Для постановки діагнозу лікар призначає такі дослідження:
- загальний аналіз крові;
- коагулограма;
- доплерографія (ультразвукове дослідження потоку крові в судинах);
- ангіографія ー рентгенологічне дослідження з попереднім введенням контрастної речовини в судини.
Якщо результати в нормі, то ризик утворення згустку такий же, як у всіх здорових людей.
Як лікувати тромби на ногах?
Основні заходи запобігання утворенню:
- регулярна фізична активність;
- контроль маси тіла;
- носіння компресійного білизни за показаннями лікаря;
- відмова від куріння, алкоголю, наркотиків;
- контрастний душ;
- своєчасна діагностика та лікування захворювань серця, ендокринної системи.
Основу лікарської терапії складають антикоагулянти (розріджують кров, перешкоджають збільшенню тромбу), фібринолітики та тромболітики (розчиняють уже наявні згустки), антиатеросклеротичні препарати (знижують рівень холестерину). При необхідності як симптоматична терапія можуть знадобитися анальгетики, протизапальні, кардіотонічні засоби, вітаміни, мінерали та інше.
Є такі способи оперативного лікування захворювання:
- тромбектомія ー видалення згустку;
- стентування (розширення за допомогою каркаса) та шунтування (створення обхідного шляху кровотоку) при атеросклеротичному ураженні артерій;
- артеріовенозне шунтування.
Якщо тромб видалити не вдається, можна встановити кава-фільтр ー пристосування, що поміщається у вену вище рівня закупорки, щоби не дати йому зміститися й закрити просвіт судин життєво важливих органів.