Варикозна хвороба - класифікація | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Флеболог | Cудинний хірург | Варикозна хвороба | Як лікувати варикоз


Варикозна хвороба вен нижніх кінцівок — класифікація

Сьогодні пацієнт із захворюваннями вен у своїй медичній картці в графі діагноз може побачити незрозумілі, на перший погляд, позначення, наприклад — CEAP: C2, S, Ep, As, p, Pr, 2,18. Однак витративши буквально 3–5 хвилин, дивлячись у шпаргалку, неважко «розшифрувати» ці позначення й отримати повну інформацію не тільки про тяжкість захворювання, а й про точну локалізацію хворих вен та про характер їх ураження.

Класифікація захворювань має важливе значення для клінічної практики. Її застосування дає змогу систематизувати підходи різних лікарів як у діагностиці, так і в лікуванні конкретної патології. Хронічна венозна недостатність не є винятком. Упродовж останніх 30 років було запропоновано багато класифікацій варикозного розширення вен, посттромбофлебітичного синдрому та власне хронічної венозної недостатності (ХВН) нижніх кінцівок. Усі вони надали певний внесок у розуміння суті патології, вдосконалення допомоги хворим цієї категорії, у визначення діагностичних та лікувальних алгоритмів. Однак на початку 90-х років XX століття наявні класифікації вже не стали задовольняти нагальним потребам, виникла гостра необхідність у розробленні нової сучасної класифікації, що дає змогу уніфікувати підходи до діагностики та лікування даної патології.

Класифікація варикозної хвороби СЕАР

СЕАР — це міжнародна класифікація хронічних захворювань вен, створена в 1994 році групою експертів американського Флебологічного форуму. Ця класифікація прийнята в Європі, Азії та рекомендована в Україні.

Клас захворювання по CEAP не є постійним для конкретного пацієнта, і може бути змінений у будь-який час. У зв’язку з цим, при вказівці класу CEAP доцільно також вказувати дату постановки діагнозу.

Запропонована класифікація складається з двох частин. У першій представлені класифікації хронічних венозних захворювань, у другій — шкала оцінювання тяжкості. Класифікація передбачає градацію за клінічними проявами, етіологічними чинниками, анатомічному поширенню патологічного процесу, патофізіологічними змінами; оцінювання тяжкості захворювання базується наступенях вираженості клінічних симптомів та порушенні працездатності. У принципі це не просто класифікація, а система, яка об’єднує кілька класифікацій: С (clinic) — клінічна; Е (etiology) — етіологічна; А (anatomy) — анатомічна; Р (pathophyziology) — патофізіологічна. Автори прагнули створити всеосяжну класифікацію, яка відображатиме практично всі аспекти етіології, патогенезу та клініки захворювання. Вони використали підходи, які активно застосовуються в останні десятиліття в західній медицині. Розділи передбачають або поділ на класи та характерні групи, або застосування бального оцінювання описуваних явищ.

Класифікація REVAS

Рецидив варикозних вен є частою, складною та дорогою проблемою як для пацієнта, так і для лікаря, що займається лікуванням захворювань вен. У 1998 році в Парижі відбувся міжнародний симпозіум, де було введено визначення, та запропонована класифікація та методи лікування рецидиву варикозної хвороби, який виник після хірургічного лікування (Recurrent Varices after Surgery, REVAS). Класифікація REVAS була досліджена на предмет варіабельності результатів для одного та декількох спостерігачів. У 2006 році відбулося також міжнародне опитування.

Класифікація REVAS враховує 6 основних ознак (локалізацію, характер та джерело рецидиву, величину рефлюксу та інші можливі чинники):

  • Велика літера T використовується для позначення топографії рецидивного варикозу.
  • S вказує на джерело рефлюксу.
  • R визначає рефлюкс. Дане оцінювання маєбути обґрунтоване результатами дуплексного сканування та флебографії, а також співвідношенням тяжкості рефлюксу й загальної клінічної картини.
  • N — природа джерела рефлюксу.

Також мають бути оцінені та відзначені в медичній документації такі клінічні дані: F — можливі несприятливі чинники; GF — загальні дані; SF — спеціальні чинники.

Пам’ятайте, що вчасно виявлена проблема дає можливість якнайшвидше повернутися до повноцінного життя. У місті Львів лікар флеболог — Роман Радиш — проведе обстеження, встановить діагноз та призначить дієве лікування.