Флеболог | Cудинний хірург | Артеріальний тромбоз
Сонні артерії — це судини, які є одним з основних джерел кровопостачання головного мозку. Розташовані на шиї, по бічних її поверхнях. Загальна сонна артерія роздвоюється на дві судини, вони називаються зовнішня та внутрішня сонна артерія. Зовнішня сонна артерія кровопостачає голову та шию, а внутрішня, проникаючи в череп, бере участь у кровопостачанні головного мозку.
Атеросклероз сонних артерій у 80% випадків є причиною розвитку ішемічного інсульту. Щорічно понад 6 млн чоловік у світі його переносять. Він є другою/четвертою (залежно від країни) причиною смерті та першою серед причин стійкої втрати працездатності. Які ж симптоми патології сонних артерій? На жаль, симптоми, що змушують людину задуматися про «здоров’я» цих судин, найчастіше зумовлені вже перенесеними судинними катастрофами — транзиторною ішемічною атакою або ішемічним інсультом.
Лікарі б’ють на сполох, адже три випадки інсульту з чотирьох можна запобігти. Особливу увагу в плані профілактики ішемічного інсульту, який трапляється найчастіше, приділяється ранній діагностиці такого грізного захворювання, як стеноз сонних артерій. Це звуження або повна закупорка просвіту великих судин, які проходять вздовж шиї та живлять мозок. Найчастіше причиною є утворення в артеріях тромбу або атеросклеротичної бляшки. Якщо хворобу вчасно скоригувати, людині можна врятувати життя, оскільки ризик розвитку інсульту при стенозуванні надзвичайно високий.
Зараз рання діагностика стенозу не представляє великої проблеми, як було колись. Революційний стрибок здійснений понад 30 років тому, завдяки появі ультразвукових методів дослідження, зокрема, дуплексного сканування.
Захворювання сонної артерії
Захворювання сонних судин виникають, коли формуються атеросклеротичні бляшки, що частково або повністю перекривають їхній просвіт. Сонні артерії — це парні судини, які здійснюють кровопостачання голови та головного мозку. Вони розташовуються у ділянцішиї та забезпечують приплив крові до мозку.
Поверхня деяких атеросклеротичних бляшок може розкриватися з утворенням нерівних виразок на поверхні. Коли це відбувається, реакцією організму є залучення до місця розриву тромбоцитів та формування кров’яного згустку (тромбоз внутрішньої сонної артерії). Великі тромби можуть частково або повністю перекривати просвіт судини, тим самим перешкоджаючи кровотоку та провокуючи інсульт. Наслідками можуть стати формування вогнища пошкодження головного мозку та порушення функцій органів, зокрема, паралічі кінцівок.
Закупорка судин призводить до кисневого й енергетичного голодування тканин, що швидко призводить до їхнього відмирання. Тромбоз веде до некрозу ділянки мозку, яку кровопостачає уражена артерія ー ішемічного інсульту. Ознаки:
- гемипарез ー відсутність рухів у правій чи лівій половині тіла (протилежній зоні ураження);
- асиметрія усмішки ー один кут рота опущений, не приймає участь у розмові та усмішці;
- неясність мови;
- коли хворий висовує язик, він відхиляється в сторону.
У важких випадках інсульт може призводити до летального результату.
Діагностика, профілактика та лікування тромбозів
Для постановки діагнозу лікар призначає такі дослідження:
- загальний аналіз крові;
- коагулограма;
- доплерографія (ультразвукове дослідження потоку крові в судинах);
- ангіографія ー рентгенологічне дослідження з попереднім введенням контрастної речовини в судини.
Основні заходи запобігання утворенню тромбів:
- регулярна фізична активність;
- контроль маси тіла;
- носіння компресійної білизни за показаннями лікаря;
- відмова від куріння, алкоголю, наркотиків;
- контрастний душ.
Основу лікарської терапії складають антикоагулянти (розріджують кров, перешкоджають збільшенню тромбу), фібринолітики та тромболітики (розчиняють уже наявні згустки), антиатеросклеротичні препарати (знижують рівень холестерину). При необхідності, як симптоматична терапія, можуть знадобитися анальгетики, протизапальні, кардіотонічні засоби, вітаміни, мінерали та інше.
Є такі способи оперативного лікування захворювання:
- тромбектомія ー видалення тромбу;
- стентування (розширення за допомогою каркаса) та шунтування (створення обхідного шляху кровотоку) при атеросклеротичному ураженні судин;
- артеріовенозне шунтування.
Судинний хірург Роман Радиш наголошує, що своєчасна діагностика та лікування захворювань сонних артерій дають можливість на ранніх етапах виявити проблему та не допустити такі важкі ускладнення, як тромбоз та інсульт. Записатися на консультацію в місті Львів можна на нашому сайті.