Лікар флеболог | Судинний хірург
Синдром неспокійних ніг (СНН) — неврологічне захворювання, яке проявляється парестезіями в нижніх кінцівках та їх надлишковою руховою активністю переважно в стані спокою чи уві сні.
Ця проблема була вперше описана Томасом Віллісом у 1672 році: «У деяких людей, коли вони збираються спати та лягають у ліжко, відразу після цього виникає ворушіння сухожиль, рук та нижніх кінцівок, яке супроводжується кольками та таким занепокоєнням, що хворий не може спати, так нібито він перебуває під тортурами». Сучасне визначення було запропоноване шведським вченим K. Ekbom в 1945 році.
Дана патологія може бути первинною (ідіопатичною) та вторинною. Однією з найбільш ймовірних первинних причин розвитку вважається недостатність допамінергічних систем у субкортикальних структурах головного мозку, що беруть участь у гальмівних процесах. Вторинний СНН може розвиватися на фоні вагітності та різних патологічних станів.
Причини та симптоми синдрому неспокійних ніг
Основними вторинними причинами є:
- Дефіцит заліза. Нестача заліза порушує виділення допаміну в головному мозку, що провокує розвиток вторинного СНН.
- Неврологічні розлади. Патологія часто спостерігається при травмах спинного мозку та периферичної нервової системи, а також периферичних нейропатіях різного генезу (діабетична, алкогольна, токсична).
- Вагітність. СНН відзначається у 15–20% жінок під час вагітності.
- Уремія. До 50% пацієнтів із термінальною нирковою недостатністю мають дану проблему.
- Застосування лікарських засобів. Симптоматика захворювання може розвиватися або ускладнюватися на фоні застосування різних медикаментів: трициклічні антидепресанти (амітриптилін, азафен та ін.), селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (тразодон, прозак), препарати літію, метоклопрамід (реглан), блокатори кальцієвих каналів (коринфар, финоптин).
- Супутні захворювання. Пацієнти з хронічною хворобою нирок, цукровим діабетом, ревматоїдним артритом, захворюваннями судин мають більший ризик розвитку хвороби.
СНН проявляється неприємними відчуттями розпираючого, колючого, ниючого характеру в ногах, частіше — у глибині гомілок. Дані ознаки виникають у стані спокою, у положенні лежачи, зменшуються при рухах. Для полегшення неприємних симптомів хворі згинають, витягають, струшують ноги, розтирають та масажують їх, переминаються з ноги на ногу, ходять по кімнаті.
Неприємні відчуття в нижніх кінцівках з’являються у вечірній час, досягають максимуму о 12 ночі та поступово зменшуються до ранку. У важких випадках ці симптоми виникають не тільки в положенні лежачи, але й сидячи, та роблять нестерпною будь-яку поїздку, похід у кіно чи театр. Ознаки хвороби можуть проявитися в будь-якому віці, але вона стає більш частим випадком серед людей старшої вікової категорії.
Як лікувати синдром неспокійних ніг?
Усім хворим, незалежно від причини СНН, треба дотримуватися таких рекомендацій:
- намагайтесь робити посильне помірне фізичне навантаження упродовж дня;
- здійснюйте піші прогулянки перед сном;
- уникайте переїдання, особливо на ніч;
- виключіть споживання кофеїновмісних продуктів (кава, чай, шоколад) у денний та вечірній час;
- обмежте вживання алкоголю;
- виключіть куріння;
- уникайте снодійних, трициклічних антидепресантів (амітриптилін), нейролептиків;
- приймайте теплу або холодну (локалізовану) ванну для нижніх кінцівок перед сном;
- проводьте легкий розігріваючий масаж кінцівок перед сном, у низці випадків ефективний масаж електромасажером, помірне розтягування;
- одягайте на ніч бавовняні гольфи;
- експериментуйте з різними положеннями під час сну.
При діагнозі “синдром неспокійних ніг” у якості медикаментозного лікування застосовують дофамінергічні препарати, при їх поганій переносимості — антиконвульсанти. При стійких порушеннях сну додатково використовують седативні засоби рослинного походження та бензодіазепіни.
Лікування вторинного СНН насамперед має на увазі виявлення та корекцію основного захворювання, котре призвело до розвитку патології. Вчасне обстеження у лікарів, у тому числі судинного хірурга, та розпочате лікування дають змогу якнайшвидше повернутися до повноцінного життя. У місті Львів можна записатися на консультацію до Романа Радиша на нашому сайті.