Сучасні методи лікування варикозу | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Судинний хірург | Лікар флеболог | Варикозна хвороба | ЕВЛК | Склеротерапія


Які існують сучасні методи лікування варикозу?

Варикозна хвороба виникає через слабкість венозних стінок і ураження клапанного апарату, який сприяє односторонньому руху венозної крові від ніг до серця. При нормальній роботі клапанів «відпрацьована» (венозна) кров не рухається у зворотному напрямку (не повертається назад у ноги), і навпаки — неспроможність клапанів і слабкість стінки призводить до застою крові й переповнення вен. У результаті відбувається розширення судин, вони не можуть повернутися в тонус, у нозі перебуває забагато венозної крові (вона не «дренується» з ноги), яка шкодить тканинам ноги і викликає симптоми і прояви венозної недостатності. Пізні стадії захворювання характеризуються розвитком трофічних змін шкіри (її потемнінням і ущільненням) із подальшим виникненням трофічних виразок (на останній стадії запущеного варикозу).

Крім утворення виразок, нелікований і запущений варикоз супроводжується виникненням це одного ускладнення — тромбозу. Тромби утворюються через зниження швидкості току крові у звивистих варикозно розширених венах і її застій. У місцях утворення тромбів вени набрякають і болять, шкіра стає щільною, з’являються почервоніння. Тромбоз небезпечний можливістю відриву тромбу, який може «полетіти» в магістральній судині та призвести до летального результату, «забивши» судини легень. Незважаючи на те, що на початковій стадії захворювання виглядає безневинним, і багато хто думає, «само пройде», воно призводить до серйозних наслідків.

Як лікується варикоз?

Лікувати варикозне розширення вен досить складно. Захворювання може проходити в різній формі. Сучасні методи лікування варикозу припускають мінімальну травматизацію та швидку реабілітацію пацієнта. Варикозне розширення вен лікується за допомогою:

 • консервативних заходів;
 • склеротерапії;
 • мініінвазивних (ендовенозних) методів
 • хірургічних методів.

Консервативне лікування передбачає заходи, які здатні уповільнити розвиток захворювання й поліпшити якість життя пацієнта (зменшити симптоми і прояви захворювання) і максимально зменшити ризик виникнення ускладнень. Фахівці рекомендують змінити спосіб життя (хоча в більшості випадків це неможливо зробити). Необхідно займатися спортом: плаванням, скандинавської ходьбою, біговими лижами. При цьому варто відмовитися від тривалих статичних навантажень на нижні кінцівки. Для стимуляції руху венозної крові корисно виконувати дихальну гімнастику. Чимале значення має дієта, у раціоні харчування повинні бути всі необхідні мікроелементи, вітаміни харчові волокна. Також можна користуватися різноманітними бинтами й бандажами (які стискають), але краще носити спеціальний компресійний трикотаж (компресійні панчохи й підколінки). Завдяки їм у нижніх кінцівках створюється необхідний тиск, що передається на тканини, які глибоко розташовані, що призводить до стискання просвіту розширених вен. У продажу є медичний компресійний трикотаж, який зручно носити непомітно (він виглядає, як звичні жіночі панчохи). Слід враховувати, що подібні вироби повинні підбиратися фахівцем. Крім трикотажу важливе місце в схемі консервативного лікування займає прийом медикаментів — венолімфотоніків, які не виліковують захворювання, але позитивно впливають на стінку вен, покращуючи її тонус.

Іншим безопераційним методом лікування є склеротерапія. У варикозну судину вводиться спеціальна речовина-склерозант, завдяки якій хвора вена повністю зникає. Рух крові триває по здорових судинах, відбувається поліпшення кровообігу. У результаті процедури усувається не тільки пошкоджена судина, бо склерозант поширюється на різні сусідньо розташовані судини. Ефект, на жаль, не тривалий, а сама процедура може зазвичай застосовуватись для лікування косметичних варикозних змін.

До лікувальних (за медичними показами) методів лікування належать хірургічні та мінінвазивні (ендовенозні методики). Ендовенозна лазерна коагуляція (ЕВЛК) проводиться за допомогою лазерного апарату. Завдяки операції патологічний кровотік припиняється, бо ушкоджена судина «склеюється». Надійного результату можна досягти завдяки дозованому енергетичному впливу лазеру. Для точної локалізації світловода в процесі операції застосовується сучасний ультразвуковий сканер. Тривалість операції — до 60 хвилин Подібний лікувальний принцип у радіочастотної абляції, і вона дає можливість запаювати вени більшого діаметру.

Класичні операції часто пропонуються в тому випадку, якщо захворювання занедбане. З іншого боку, на сьогодні досвід застосування лазеру й радіочастотної методики дає змогу лікувати також більшість запущених форм хвороби (що зазвичай рекомендовано через меншу травматичність). Процедуру (хірургічну на сьогодні також можна проводити під контролем УЗД без наркозу, що дозволяє уникнути тривалого реабілітаційного періоду.

Ознаки варикозу

Незважаючи на те, що варикозне розширення вен лікується, запускати його не потрібно. Існує низка ознак, які не слід ігнорувати:

 • тяжкість у нижніх кінцівках;
 • набряки, особливо, якщо вони асиметричні (набрякає одна нога);
 • судоми в м’язах (литкових, нічні судоми);
 • свербіж шкіри гомілок;
 • зміна кольору шкірних покривів (потемніння);
 • зменшення чутливості;
 • поява судинних зірочок або виразних варикозно змінених вен.

Як тільки з’являться перші ознаки захворювання, слід звернутися до судинного хірурга — флеболога. На початкових стадіях можна обійтися медикаментами, дієтою (якщо є зайва вага) та спеціальним трикотажем, далі може знадобитися лазерне лікування або хірургічне втручання.