Судинний хірург | Лікар флеболог | Переміжна кульгавість
Ішемія нижніх кінцівок — це хронічний патологічний стан, що характеризується дефіцитом кисню в тканинах ніг. Його основними ознаками є біль та дискомфорт у м’язах, що змушують людину робити перепочинок під час ходьби. Нестача кисню в тканинах виникає у зв’язку з порушенням кровотоку в артеріях.
На частку всіх серцево-судинних захворювань 18% припадає на патології магістральних та периферичних артерій нижніх кінцівок. Вонидіагностуються приблизно у 3–4% населення, а в літньому віці — у 5–10%.
Адекватне лікування, дотримання рекомендацій лікаря, спостереження та аналіз динаміки захворювання судинним хірургом дають великі шанси на успішний результат, дозволяють поліпшити якість життя та знизити ризик інвалідизації. Прогноз збереження нижніх кінцівок залежить від анатомії ураження артерій, симптомів ішемії та тяжкості супутніх захворювань. Методи профілактики полягають в уникненні чинників ризику патологій артерій.
Клінічні ознаки ішемії
Симптоми ішемії ніг залежать від ступеня тяжкості стану. Хвороба не проявляє себе, якщо стенози (звуження) та зміни кровообігу незначні. Однак безсимптомний перебіг у клінічній практиці лікаря зустрічається рідко, оскільки пацієнт приходить на огляд уже при наявності проявів. При цьому атеросклероз може залишатися безсимптомним впродовж усього життя людини, тому вона може не підозрювати про наявність атеросклеротичних уражень в організмі.
Переміжна кульгавість — це дискомфорт чи біль у ногах, які виникають при ішемії під час фізичного навантаження (наприклад, ходьби) та змушують людину зупинитися й перепочити.
До проявів цієї патології можна також віднести:
- зроговіння та ламкість нігтів;
- відсутність волосяного покриву;
- оніміння пальців та стопи;
- зниження температури шкіри.
При цьому стані кровотік у зоні ішемії може забезпечити м’язові тканини киснем, але тільки під час спокою — в умовах навантаження кисню вже не вистачає. Водночас анатомічні зміни значні, об’ємна швидкість кровотоку та перфузійний тиск (різниця між артеріальним та внутрішньочерепним тиском) знижені.
Стадії ішемії кінцівок
Виразність переміжної кульгавості є основою для класифікації хронічної ішемії. У нашій країні користуються класифікацією J. Fonteine-А.В. Покровського. Вона передбачає наявність 4-х стадій захворювання:
- I стадія — компенсована ішемія (мерзлякуватість, відчуття похолодання, парестезії, блідість шкірних покривів, підвищена пітливість, ламкість нігтів, випадіння волосся на нижніх кінцівках, позитивний симптом «плантарної» ішемії);
- II стадія підрозділяється на дві:
- IIА стадія — переміжна кульгавість, що виникає більш ніж через 200 м;
- IIБ стадія — переміжна кульгавість, що виникає менш ніж через 200 м.
- III стадія — болі в спокої та «нічні» болі;
- IV стадія — трофічні зміни та гангрена нижніх кінцівок.
В основу класифікації гострої ішемії по Савельєву В.С. покладені клінічні прояви. Кожному ступеню ішемії характерні свої симптоми. По мірі зростання ступеню тяжкості захворювання з’являються нові симптоми зі збереженням попередніх:
- I ступінь — оніміння стопи, болі та мурашки в стані спокою та при мінімальному фізичному навантаженні — при стабільному перебігу та вираженій компенсації кровотоку по обхідних шляхах не загрожує життєздатності кінцівки;
- II ступінь — наявність рухових порушень, необхідне відновлення судин кінцівки для поновлення її роботи:
- II a — парез кінцівки (м’язова сила ослаблена), активні та пасивні рухи збережені;
- II б — параліч кінцівки (активні рухи відсутні), можливі пасивні рухи, рухливість суглобів збережена;
- II в — субфасціальний набряк м’язів — при промацуванні литкових м’язів виникає виражений біль;
- III ступінь — виражені ішемічні пошкодження тканин кінцівки, незворотного характеру, розвиток м’язових контрактур (скорочень) на різних рівнях, прогноз життєздатності кінцівки сумнівний:
- III a — дистальні контрактури (відсутність пасивних рухів у гомілковостопному суглобі, пальцях стопи);
- III б — тотальна контрактура кінцівки (відсутність пасивних рухів у колінному суглобі), відновлення кровотоку кінцівки ускладнюється вираженим реперфузійним синдром (відсутністю адекватного кровотоку в тканинах), прогноз для життя без лікування сумнівний;
- IV ступінь — розвиток гангрени кінцівки, єдиний порятунок — ампутація ноги або її частини.
Кваліфікований судинний хірург Роман Радиш вважає, що ішемія кінцівок — серйозна соціальна проблема. Це пов’язано з її високою частотою, тяжкістю перебігу та прогресуванням, яке призводить до інвалідизації людей працездатного віку. Вчасно діагностована патологія значно легше піддається лікуванню, що дає змогу уникнути важких ускладнень. Записатися на консультацію можна, заповнивши форму на сайті.