Що робити при варикозі? | Судинний хірург - флеболог Львів | Роман Радиш - лікар флеболог (Україна) на сайті vascular.in.ua

Флеболог | Cудинний хірург | Варикозна хвороба | Як лікувати варикоз


 

Багато людей страждають від набряків, важкості й болю в ногах, які з’являються у вечірній час. Якщо наприкінці робочого дня вам складно застебнути чоботи, це може бути ознакою варикозного розширення вен нижніх кінцівок. Якщо вчасно не задуматися про те, як позбутися варикозу на ногах, можна дочекатись до виникнення серйозних ускладнень. Вони навряд чи можуть призвести до летального результату, проте зазвичай дуже суттєво погіршують якість життя.

 

Це захворювання широко розповсюджене, і часто його ознаки можна зустріти у людей працездатного віку. Важливо, щоб ви знали, які основні прояви захворювання, як його виявити і, зрештою, як лікувати вени на ногах.

Як позбутися варикозу, якщо є фактори ризику?

Ураження судин виникає в результаті руйнування клапанного апарату. Через недостатність клапанів відбувається порушення нормального відтоку крові з ніг, особливо, коли людина встає у вертикальне положення. У процесі ходьби скорочуються м’язи литки, які оточують глибокі вени, у результаті  чого підвищується венозний тиск, і кров проштовхується догори (в нормі). Якщо клапани, які забезпечують односторонній рух крові знизу догори, зруйновані,(тире вместо запятой) відпрацьована венозна кров повертається назад в ногу, перенаповнюючи її (в результаті чого виникає відчуття набряку і важкості в нозі, а потім, через отруєння тканин відпрацьованою кров’ю – потемніння шкіри і утворення виразок).

 

Фактори ризику виникнення захворювання:

  • Вагітність. Під час вагітності об’єм крові, що циркулює організмом майбутньої мами, збільшується на 30 відсотків. Через збільшення в розмірі матки стискаються судини малого тазу, що призводить до проблем із венозним відтоком. Варикоз, що виникає у вагітних, зазвичай проходить після пологів.
  • Спадкова схильність. Якщо родичі страждали від варикозу, існує ймовірність того, що всі члени родини мають схильність до слабкості сполучної тканини, з якої сформовані стінки судин. У такому випадку можна спостерігати не лише виникнення варикозу, але й таких захворювань, як геморой, грижа, короткозорість та сколіоз.
  • Спосіб життя. Проблема варикозу частіше спостерігається у людей, робота яких пов’язана з тривалими статичними навантаженнями, підйомами важких предметів і нерухомим перебуванням в одному положенні. У групі ризику — офіціанти, кухарі, перукарі, хірурги, офісні співробітники.
  • Ожиріння. Людям, у яких є зайва вага, заздалегідь необхідно дізнатися, як вилікувати варикоз, бо зайва вага суттєво погіршує перебіг варикозної хвороби, зокрема, через зростання венозного тиску.

 

У групі ризику також люди похилого віку, оскільки із часом судини перестають бути еластичними й розтягуються.

Що робити, коли видно вени на ногах, до якого лікаря звертатися при варикозі? При появі перших ознак необхідно відвідати судинного хірурга – флеболога.

Перші ознаки – чи можна вилікувати варикоз?

Варикозне розширення вен характеризується низкою симптомів, на які пацієнти зазвичай можуть самостійно звертати увагу. Перші ознаки захворювання – відчуття важкості в ногах, «неспокійні ноги», ніжні судоми проявляються на початковій стадії, потім вони стають усе більш виразні, поступово додаються набряки в ногах, починає темніти шкіра на гомілках. На заключних стадіях не лише сильно болять і набрякають ноги, але й відкриваються так звані трофічні виразки на гомілках. Зазвичай прогресування варикозного розширення вен можна сповільнити. Крім того, важливо пам’ятати, що лікуватись на ранніх стадіях зазвичай набагато легше, і простіше. У випадку виникнення «закупорки вен» не варто гаяти часу, а необхідно звернутися за порадою до професіоналів (лікуванням захворювань судин, зокрема, вен, займається лікар – судинний хірург, флеболог). Після огляду, проведення необхідних обстежень (зокрема, ультразвукового обстеження) та постановки діагнозу «варикоз» фахівець розповість, що робити. На початкових стадіях можна рекомендувати заходи для попередження і сповільнення прогресування захворювання (найчастіше запитання – «як вилікувати варикоз без операції?»).

 

Спочатку захворювання проявляється такими ознаками, як:

  • втома в ногах наприкінці дня, що проходить над ранок або після відпочинку з піднятими догори ногами;
  • судоми в ногах, зокрема, нічні;
  • набряки, особливо довкола кісточок, часто – тільки однієї ноги;
  • зміна кольору (потемніння) шкіри, із поступовим утворенням виразки.

 

Часто пацієнти до перших проявів відносять появу на шкірі павутинки із судин, які переповнені кров’ю. Проте виникнення телеангіектазій не завжди пов’язане із варикозом. Проте зазвичай типовішим є розвиток варикозного синдрому із появою великих варикозно-змінених вен.

Коли з’являється варикоз на ногах, не всі знають, що робити. Деякі люди вважають за краще ігнорувати перші ознаки. Фахівці рекомендують виконувати обстеження в будь-якому випадку. Той, хто займається профілактикою або своєчасним лікуванням варикозу, зможе обійтися без хірургічного втручання, до того ж саме лікування буде більш легким, без частих відвідувань клініки.