Розрив аневризми черевної аорти | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Лікар флеболог | Судинний хірургАневризма черевної аорти


 

Аневризма черевної аорти — це захворювання, при якому спостерігається збільшення діаметра її окремої ділянки у 2 і більше разів у порівнянні з нормальною шириною цієї судини. Патологія небезпечна тим, що в будь-який момент аневризма може розірватися. Це смертельно небезпечне ускладнення в багатьох випадках закінчується летальним результатом. Хвороба може мати різні причини. Але одна з них переважає за частотою над іншими. Атеросклероз є причиною захворювання в 96% випадків. Усі інші причини разом узяті спричиняють патологію лише у 4% пацієнтів.

Розрив аневризми черевної аорти входить у число найнебезпечніших судинних патологій. Прогноз у нього несприятливий. Він трапляється у 40% пацієнтів впродовж першого року після встановлення діагнозу. Летальність при цьому ускладненні досягає 60%. Захворювання постійно прогресує, діаметр аневризми з роками збільшується. У рік вона росте в середньому на 2–3 мм. У результаті роль каркаса цієї великої судини починає виконувати зовнішня оболонка артерії. Природно, вона не може витримувати тривалий час настільки сильний тиск. Тим більше через турбулентність кровотоку він зростає. Тобто у розширеній частині тиск вище, ніж у решті частини судини. Як наслідок, відбувається розрив із масивною внутрішньою кровотечею.

Аневризма черевної порожнини аорти розривається частіше при великому діаметрі розширення. Встановлено прямий зв’язок між розмірами та ризиком розриву. Так, при діаметрі розширення менше ніж 5 см ризик складає приблизно 5%. Якщо ж діаметр перевищує 7 см, то ймовірність досягає 76%. Ризик збільшується, якщо пацієнт страждає некомпенсованою артеріальною гіпертензією.

Особливості лікування захворювання

Лікування аневризми черевної аорти без операції неможливе. Немає такої таблетки, прийнявши яку можна зменшити ділянку кровоносної судини, яка розширилася до нормального діаметра. Альтернативна медицина та нетрадиційна медицина також неефективні. При виявленні патології лікування може проводитися тільки хірургічними методами. Питання про необхідність операції вирішується в кожному випадку індивідуально.

При виявленні аневризми черевного відділу аорти лікування треба проводити якомога раніше. По-перше, щоби вона не встигла розірватися. По-друге, щоби не допустити розвитку ускладнень захворювання. Тому тактика активного спостереження не має сенсу. Тим більше з урахуванням того, що судина постійно розширюється. Рано чи пізно операцію однаково доведеться робити. Але краще зробити це відразу, поки ще немає необоротних ускладнень. Але все ж у низці випадків початок хірургічного лікування доводиться відкласти. Аневризма аорти черевної порожнини може бути невиліковна хірургічним методом через медичні протипоказання.

Основні з них:

  • порушення коронарного чи внутрішньомозкового кровообігу;
  • ниркова або печінкова недостатність;
  • перенесений менше 3 місяців назад інфаркт серцевого м’яза.

Хірургічне лікування проводиться тільки за умови компенсованого стану хворого.

Методи хірургічного втручання

Операція може бути екстреною чи плановою. Екстрена операція відрізняється тим, що проводиться в максимально короткі терміни. Вона показана при загрозливому розриві розширення. Незалежно від наявності симптомів, лікування призначається переважній більшості пацієнтів.

Операція проводиться в плановому порядку. Її суть полягає в тому, що всередину розширеної ділянки судини встановлюють протез зі штучних матеріалів. Він буває лінійним або біфуркаційним. Кінці артерії, яка зшивається на час операції, фіксуються зажимами, щоби не допустити крововиливи. Ціна оперативного втручання певною мірою залежить від якості протезу, що встановлюється.

Доступ може бути відкритим чи ендоваскулярним. При відкритому доступі виконується лапаротомія. Тобто розкривається черевна стінка. Ендоваскулярний доступ потребує менше часу. Але при проведенні хірургічного втручання з внутрішньосудинним доступом забезпечується:

  • менший період реабілітації;
  • краща переносимість післяопераційного періоду;
  • менший ризик ускладнень при резекції судини;
  • кращий естетичний ефект.

Ендоваскулярний доступ здійснюється через стегнову або клубову артерію. Нові методи внутрішньосудинного доступу застосовують у важких пацієнтів, які не можуть перенести відкриту операцію.

Регулярні планові обстеження дають можливість діагностувати патологію на ранньому терміні та вчасно розпочати її лікування. У місті Львів звертайтесь за консультацією до фахового спеціаліста Романа Радиша.