Рани на ногах при цукровому діабеті | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Судинний хірург | Лікар флеболог | Трофічна виразка


 

Цукровий діабет — серйозна недуга, яка може викликати безліч різних ускладнень. Одним з найбільш поширених можна вважати виникнення трофічних виразок, що вражають нижні кінцівки.

Виразка на нозі вимагає почати лікування якомога швидше. Чим раніше буде розпочато терапію — тим більше шансів на успішний результат.

Під трофічними виразками розуміють захворювання, що важко піддається лікуванню та ускладнюється варикозним розширенням вен нижніх кінцівок, яке періодично повторюється, або наявністю цукрового діабету. Появі цього патологічного процесу сприяє зміна кольору шкірних покривів, розташованих над венами. Спочатку з’являється коричневий колір, потім червоний, а закінчується все лущенням. Це означає, що гіперемія змінюється механічними пошкодженнями.

Наступний етап після зміни кольору та лущення — це відторгнення верхнього шару й утворення дефекту шкіри із запаленою поверхнею. Прогресуюча стадія проявляється виникненням множинних виразок, переважно у ділянці верхніх та нижніх кінцівок. У разі потрапляння патогенних мікроорганізмів може початися запальний процес, який переходить до множинних гнійних утворень.

Лікування ран на ногах при цукровому діабеті

Лікування трофічних виразок залежить від стадії захворювання. Люди з цим захворюванням перебувають в зоні ризику, їм насамперед необхідно контролювати стан ніг. При невеликих змінах шкіри, появі відчуття болю в зоні нижніх кінцівок потрібно негайно звернутися до судинного хірурга-флеболога на огляд.

Є два види трофічних уражень при цукровому діабеті:

  • мікроангіопатія — ураження дрібних судин та капілярів;
  • макроангіопатія — ураження великих стовбурових артерій.

Трофічні виразки не виникають на порожньому місці. Зазвичай їм передують дрібні садна, порізи, подряпини. Рани при цукровому діабеті починають утворюватися з пальців ніг та піднімаються вище. Вони починаються з відчуття болю, тяжкості в м’язі. Стопи набрякають, трохи пізніше починає з’являтися регулярне печіння. Шкіра в місці утворення язви набуває пурпурний відтінок, стає шорсткою, твердою на дотик, торкання спричиняють больові відчуття.

Лікування трофічної виразки — досить тривалий процес. Лікуючий судинний хірург спочатку вдається до першої обробки рани антибактеріальними засобами та її перев’язки. Раз на кілька днів треба видаляти некротизовані тканини під час зміни повʼязок. Пацієнту в цей час обов’язково потрібно ретельно стежити за рівнем цукру в крові, щоби нормалізувати загальний стан організму,

Трофічні виразки на фоні прогресуючого діабету дуже погано піддаються лікуванню. Їх можна вилікувати тільки за допомогою комплексної терапії (з залученням ендокринолога, терапевта, судинного хірурга-флеболога). Обов’язковим є проведення ультразвукового дуплексного сканування вен та артерій нижніх кінцівок. Для уникнення утворення ран людям із цукровим діабетом першого та другого типу потрібно регулярно спостерігатися у свого лікаря, а також контролювати стан ніг.

Причини появи захворювання

Які причини розвитку трофічних виразок у хворих на діабет?

Такі люди мають знижене функціонування рефлекторної дуги через порушення роботи нервових закінчень, які передають больові відчуття. У звичайному житті це проявляється в тому, що хворий, наступивши на який-небудь предмет, наприклад, шматок скла, просто не відчує болю, й ця рана незабаром переросте в діабетичну виразку.

Спровокувати низьку чутливість можуть також вузькі шляхи артерій, які зменшують приплив крові до нижніх кінцівок. Викликається подібне таким захворюванням, як атеросклероз — налипання холестеринових бляшок на внутрішні стінки судин.

Хронічне протікання захворювання, присутність шкідливих звичок, зневажливе ставлення до фізичних навантажень, надмірна вага, високий артеріальний тиск — усе це істотно збільшує ризик розвитку трофічних виразок.

Незважаючи на те, що рани при цукровому діабеті серйозні, вони дуже добре піддаються лікуванню. Але при цукровому діабеті, атеросклерозі або варикозному розширенні вен такі патологічні процеси ускладнюються й займають багато часу на терапію. Крім цього, наявність вищезазначених захворювань посилює ймовірність систематичного розвитку інфекційних станів. Результатом усього цього може бути ампутація кінцівки.

На нашому сайті можна записатися на консультацію до фахового спеціаліста Романа Радиша.