Причини виникнення трофічних виразок | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Судинний хірург | Лікар флеболог | Трофічна виразка


 

Трофічна венозна виразка — це дефект поверхні шкіри, який довго не загоюється. Він виникає внаслідок порушення місцевої іннервації, лімфо- і кровотоку. Захворювання носить затяжний характер (як правило, більше 1 місяця й до кількох років), з періодами загострення.

Трофічна виразка — загальний опис

Трофічна виразка розвивається в результаті змертвіння тканин, регенерація відсутня повністю або вкрай слабко виражена, процес набуває хронічного перебігу й насилу піддається впливу терапії.

Залежно від причини характеристики і перебіг може бути різним. Спочатку кінцівка набрякає та виникає синюшна, помірно хвороблива пляма. Також часто виникає потемніння шкіри гомілки. Далі з’являються одна або кілька невеликих дефектів шкіри, які через деякий час зливаються в одну язву неправильної округлої форми. Іноді виникає кілька невеликих трофічних виразок, які можуть кільцем оперізувати гомілку.

З плином часу у виразки ущільнюються краї, плоске неглибоке дно з виділеннями — гнійними або кров’яними, які сочаться та мають специфічний запах. Захворювання супроводжується рецидивами, воно прогресує, якщо не вживати заходів або вони виявляються неефективними. Якщо причиною є венозна недостатність, про вилікування трофічної виразки можна говорити лише за умови, що уражені вени будуть видалені або запаяні лазером.

Для діагностики захворювання в першу чергу використовують ультразвукові методи. Прогрес та успіх у терапії виразок знаходиться в прямій залежності від ступеня тяжкості перебігу основного захворювання, що стало причиною появи ран, і від можливості організму пацієнта компенсувати порушення, що викликали ураження тканин.

Трофічні виразки — причини виникнення

Поява трофічних виразок може бути обумовлена такими захворюваннями:

  • Венозна недостатність. Найчастіше трофічні виразки формуються при венозній недостатності, або як наслідок неадекватного лікування тромбів у глибоких венах ніг. На їх частку припадає до 70% всіх випадків. Венозні трофічні виразки — це ускладнення варикозної хвороби, тромбозу глибоких вен або посттромботичної хвороби. Такі виразки утворюються через серйозні порушення кровообігу, тромби та запалення, набряк тканин.
  • Цукровий діабет. Трофічні виразки при цукровому діабеті розвиваються через різке та тривале підвищення глюкози крові, та травми шкіри із приєднанням інфекції. Високий цукор крові ушкоджує дрібні судини й нервові волокна, чутливість стопи порушується, пацієнт не помічає дрібних ран, які довго не загоюються й переходять у виразки.
  • При облітеруючих захворюваннях артеріальних судин (атеоросклероз нижніх кінцівок) виразки вкрай болючі і небезпечні, і виникають через порушення припливу крові в тканини, і за відсутності адекватного лікування призводять до розвитку гангрени і ампутації.
  • Трофічні виразки виникають при звуженні або повній закупорці лімфатичних капілярів (лімфостаз), бо надмір лімфи порушує загоєння, а схильність до розвитку інфекції погіршує ситуацію.
  • Тривале загоєння трофічних виразок можливе при екземі, деяких формах дерматитів (на фоні порушення функціонування імунної системи) та інфікованих ранах, які неправильно лікували (наприклад, не видалили всі уражені тканини при хірургічній обробці).
  • Великі опіки або обмороження, вплив електроструму або радіації.
  • Виразки, що тривало не гояться, можуть бути симптомом деяких хронічних інфекційних захворювань, онкологічних уражень, токсичного впливу ліків або хімікатів.

Визначити причину, що спровокувала появу трофічних виразок, може тільки фахівець. Тож при перших проявах захворювання записуйтесь на консультацію до лікаря.

Трофічна виразка — лікування

Про лікування хронічних виразок узагальнено говорити складно, бо воно дуже різнить залежно від причини. Мета лікування полягає у відновленні й поліпшенні мікроциркуляції на нозі, де виникла трофічна язва. Комплексна терапія повинна бути спрямована на усунення симптоматики й боротьбу з основною недугою. Не менш значима профілактика вторинного інфікування, стимуляція відновлення цілісності тканин. У комплексі лікування трофічних виразок нижніх кінцівок включає консервативну й хірургічну терапію. Важливо, що при атеросклерозі нижніх кінцівок критично важливо якомога швидше відновити кровопостачання в ноги, а при венозній виразці – ліквідувати, наприклад, лазером, скид крові по хворим венам. Навіть при остаточному загоєнні людина повинна перебувати в постійному контакті з лікуючим фахівцем. Щоб проблема не виникла повторно, треба підтримувати ремісію основного захворювання.

Поверхневі виразки пацієнт може лікувати амбулаторно. Глибокі ураження часто потребують стаціонарного лікування.