Які ознаки звуження судин? | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Флеболог | Cудинний хірург | Стеноз сонних артерій


 

Стенозом сонної артерії називають звуження сонної артерії, яке, як правило, розвивається в результаті атеросклерозу. Атеросклероз є надзвичайно складним дегенеративним захворюванням. Сьогодні вчені не знають основну причину виникнення атеросклерозу, проте відомі багато складників, які сприяють розвитку атеросклеротичних уражень. Одна з найбільш популярних теорій стверджує, що атеросклероз виникає як відповідь на травму артеріальної стінки. Чинники, які, як відомо, сприяють травмі артеріальної стінки, включають у себе механічні фактори, такі як гіпертонія та низька еластичність стінки, а також хімічні — нікотин, гіперліпідемія, гіперглікемія та гомоцистеїн.

Накопичення ліпідів (жирів) починається в клітинах гладеньких м’язів судинної стінки та макрофагах у результаті запальної реакції на хронічне подразнення, зокрема, вмістом, що потрапляє у судини під час куріння. Подібні відкладення ліпідів можуть призвести до звуження (стеноз) чи блокування (оклюзія) сонних артерій, тим самим підвищуючи ризик розвитку інсульту.

Оклюзія сонної артерії може призвести до розвитку інсульту або раптової швидкої смерті.

Стеноз сонних артерій — симптоми

Стеноз сонної артерії немає певних характерних симптомів, проте має тривожні ознаки інсульту. Транзиторні ішемічні атаки (так званий «міні-інсульт») є однією з найбільш важливих попереджувальних ознак інсульту. Транзиторні ішемічні атаки виникають у випадках, коли невеликий «згусток крові» блокує на короткий час артерію, що доставляє кров до головного мозку. Цей стан проявляєтьсятаким чином:

  • оніміння рук/руки;
  • спотворення мови;
  • тимчасова втрата зору, гостроти зору;
  • тимчасова дезорієнтація;
  • оніміння обличчя.

І більш загальні симптоми:

  • головний біль;
  • нудота;
  • слабкість.

Стеноз сонних артерій розвивається повільно, часто безсимптомно, проте може супроводжуватись передвісниками. Тому лікарі рекомендують уважно відслідковувати свій стан та при прояві незрозумілої слабкості в руці або нозі, або порушення мови без явних причин, звертатися до фахівця. Деякі захворювання настільки небезпечні при несвоєчасній діагностиці, що ризик їх наявності виправдовує незапланований похід до лікаря (так зване скринінгове обстеження), який заспокоїть вас, якщо причин для занепокоєння немає, або проведе необхідну діагностику при появі підозр.

Стеноз сонних артерій — лікування

Існує кілька основних підходів до лікування атеросклеротичного ураження сонних артерій. У першу чергу слід розглядати показати до найкращого медикаментозного лікування, яке дуже суттєво зменшує ризик можливого інсульту. Медикаменти потрібно приймати завжди, незалежно від того, чи є покази до інших методів лікування. При більш значущому ураженні судин та інших факторах може бути показане хірургічне лікування – або каротидна ендартеректомія (відкрите хірургічне втручання на сонній артерії, під час якого проводиться видалення аетросклеротичної бляшки, яка звужує судину), або каротидне стегнтування, під час якого уражена судина під контролем рентгену розширюється у місці звуження. Кожен із цих методів має свої переваги і недоліки, які потрібно дуже ретельно обговорювати перед тим, як прийняти рішення, яким способом лікувати ураження сонних артерій.

Малотравматичним способом лікування стенозів сонних артерій є їх стентування. Стентування судини — сучасна малоінвазивна методика лікування стенозу артерії, під час якої в просвіт судини впроваджується стент — спеціальний каркас, який розширює стінки артерії, але, нажаль, не запобігає її повторному звуженню. У результаті операції відновлюється функціонування судин та налагоджується кровопостачання органів людини.

Упродовж доби після стентування пацієнту треба дотримуватися суворого постільного режиму. Після повернення в палату можна їсти та пити у звичайному режимі. Тривалість перебування в лікарні залежить від швидкості загоєння місця пункції артерії. Здебільшого пацієнти виписуються на наступний або через день після операції.

Після повернення додому важливо чітко дотримуватися всіх розпоряджень лікаря та регулярно приймати призначені ліки. Від цього залежить подальший успіх виконаної операції.

Требарегулярно проходити огляди невропатолога. При появі нових скарг необхідно відразу звернутися до лікаря.

Чітко дотримуючись рекомендацій лікаря після операції, пацієнт може бути впевнений у кращій якості життя впродовж багатьох років.