Лікар флеболог | Судинний хірург | Аневризма аорти
Аорта — найбільша кровоносна судина в організмі. Її стінки щільні та міцні, проте вони можуть частково слабшати. У цьому випадку виникає розширення, або аневризма. Подібне утворення може розірватися, а також провокує захворювання серця, нирок, інсульт. Розрив розширення судини — грізне ускладнення, що нерідко призводить до несприятливого результату. Тому важливо діагностувати захворювання на ранній стадії.
Аневризма цієї судини — небезпечне захворювання, яке може в будь-який момент завершитися смертю пацієнта внаслідок розриву патологічно розширеної ділянки. Цей діагноз встановлюється у випадках, коли діаметрпевного фрагмента артерії збільшується та, як мінімум, вдвічі перевищує нормальний.
Якщо аневризма невеликих розмірів, лікар може рекомендувати динамічне спостереження. Це означає, що кожні 6 місяців необхідно проходити обстеження. Якщо ж вона не збільшується, та її форма не змінюється, то проводять лікування, спрямоване на зниження артеріального тиску та усунення чинників ризику прогресування атеросклерозу. Однак, коли вона великих розмірів чи швидко збільшується, проявляється клінічно, необхідне активне лікування, щоби запобігти розриву.
Перші ознаки аневризми та її діагностика
При розширенні судини симптоми залежать від локалізації ураження. У 80% випадків це черевний відділ. Дляцього різновиду патології характерні три класичні симптоми:
- біль у животі — спостерігається в 90% випадків;
- шум над аортою, який вислуховується фонендоскопом — у 75% хворих;
- видима чи така, що відчувається пацієнтом пульсація в животі — у 40% випадків.
Ще 20% випадків складають грудні розширення, ознаки та симптоми яких відсутні у 75% хворих. У решти 25% пацієнтів вони залежать від розташування розширеної ділянки артерії.
Хворі можуть пред’являти такі скарги:
- біль у серці або спині;
- запаморочення, задишка, слабкість;
- набряк верхньої частини тіла;
- зниження частоти пульсу та слинотеча;
- труднощі при ковтанні;
- захриплість.
Дослідження, які необхідно виконати для підтвердження діагнозу:
- рентгенографія грудної клітини;
- ехокардіографія;
- магнітно-резонансна томографія;
- комп’ютерна томографія;
- ангіографія.
Іноді при аневризмі симптоми виникають із боку центральної нервової системи. Це вогнищева неврологічна симптоматика, пов’язана з порушенням мозкового кровообігу. Така велика різноманітність клінічних ознак при ураженні аорти в грудному відділі пов’язана з тим, що розширена ділянка судини може здавлювати різні структури. Це підключична та сонна артерії, верхня порожниста вена, блукаючий нерв, трахея, гортань, стравохід та інші структури грудної порожнини.
Лікування аневризми
Незалежно від локалізації, лікування розширення аорти — тільки хірургічне. Вибір методу втручання залежить від її розташування. При патології у висхідному відділі лікування проводиться хірургічним способом. Операція досить складна. Аневризму видаляють. Дефект заміщають не синтетичним протезом, а власною судиною, взятою з іншої ділянки тіла, або сформованим перикардом. При аневризмі дуги лікування аналогічне. При розширенні висхідного відділу показання до операції в плановому порядку такі:
- клінічно значуща регургітація (зворотний потік крові);
- наявність симптомів аневризми аорти серця;
- досягнення розмірів розширеної ділянки 6 і більше см;
- при величині аневризми від 5 сантиметрів, якщо в анамнезі є випадки раптової смерті родичів;
- при аневризмі аорти серця лікування потрібне, якщо вона збільшується в поперечникупонад 1 см щорічно;
- у разі поєднання захворювання з пороком аортального клапану, якщо діаметр розширеної ділянки перевищує 4 сантиметри.
Екстрене втручання потрібне при виявленні надривів,розшаруванні розширення. У разі локалізації патології в низхідному відділі грудної аорти чи в черевній порожнині суть хірургічного втручання полягає в заміні фрагмента артерії штучним протезом. Вони бувають лінійними та біфуркаційними. Біфуркаційні протези застосовуються в разі, коли ураження інфраренального відділу (нижче ниркової артерії) поширюється на клубові артерії.
У місті Львів проконсультуватися з досвідченим судинним хірургом Романом Радишем можна в декількох клініках. Попередній запис за телефонами, вказаними на нашому сайті, або за допомогою спеціальної форми.