Облітеруючий ендартеріїт судин нижніх кінцівок | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Судинний хірург | Лікар флеболог


Облітеруючий ендартеріїт — це хронічне захворювання артерій та капілярів, переважно ніг. Симптоми облітеруючого ендартеріїту схожі з ознаками атеросклерозу, оскільки в обох випадках спостерігається звуження просвіту судини та ішемія кінцівок. Однак механізми цих запальних станів різні.

Захворювання судин нижніх кінцівок починається з ураження дрібних судин внаслідок аутоімунних процесів, що ведуть до розростання сполучної тканини. Цим хвороба відрізняється від атеросклерозу, при якому причиною погіршення трофіки стає холестеринова бляшка, яка наростає у стінці судини і поступово призводить до його звуження. Хоча облітеруючий ендартеріїт виявляється тільки у 2 % обстежених пацієнтів, небезпеку хвороби не варто применшувати, особливо враховуючи те, що він уражає переважно молодих людей, і за відсутності лікування призводить до втрати ноги.

Облітеруючий ендартеріїт — причини виникнення

Захворювання розвивається спонтанно, нерідко без будь-яких очевидних причин, однак виявлені фактори, що сприяють розвитку патології, серед яких:

  • тривалий вплив холоду, обмороження;
  • нікотинова інтоксикація – найважливіший чинник розвитку захворювання;
  • підвищення тонусу та оклюзія (перекриття) судини через фізичну або психічну травму.

Усі ці фактори призводять до вираженого спазму судин, тромбоутворення, зниження шкірної температури, порушення мікроциркуляції та інших уражень судинного русла. При розвитку гангрени в 10–20% випадків виникає необхідність ампутації кінцівки на рівні гомілки або стегна (іноді тільки ампутація пальців).

Симптоми облітеруючого ендартеріїту нижніх кінцівок

Точний механізм розвитку патології невідомий, вченими запропоновано кілька теорій: запальна, ендокринна, кортікоорганна, нейрогуморальна, імунізаційна. Відомо лише, що в патогенезі грає роль алергічний та аутоімунний компонент. Уже на ранній стадії спостерігаються утворення мікротромбів, підвищення рівня адреналіну, уповільнення кровотоку, підвищення згортання крові та больовий синдром. У міру прогресування уражаються більш великі судини, причому запальний процес зачіпає всі шари судинної стінки. Характерний симптом облітеруючого ендартеріїту — хвилеподібний перебіг із періодами загострення та тимчасового полегшення.

Виділяють 4 стадії:

  • Спостерігається помірна втомлюваність ніг. Симптом переміжної кульгавості відзначається після проходження відстані в один кілометр. Ноги мерзнуть, шкіра бліда або посиніла, а пульс слабкий. Ще одним симптомом облітеруючого ендартеріїту є відчуття печіння в пальцях ніг.
  • Симптоми наростають і спостерігаються вже після проходження 200 метрів. Посилюються судоми. Шкіра набуває вигляду пергаменту. Нігті ростуть погано та часто обламуються. Погано прощупується пульс. Починається випадіння волосся нижче колін. На обстеженні помітна оклюзія однієї або двох артерій гомілки.
  • Шкіра стає чутливою, різко блідне при піднятті кінцівки. Спокійно пройти хворий може не більше 50 метрів. М’язи стрімко атрофуються. На ступнях починають розвиватися виразки.
  • Біль стає практично нестерпним. Для полегшення стану хворий змушений тримати ногу в опущеному стані. Розвивається некроз та починається суха гангрена. При приєднанні інфекції виникає загрозливий здоров’ю стан — волога гангрена.

Виявляють облітеруючий ендартеріїт нижніх кінцівок за допомогою функціональних методів (в першу чершу, УЗД) та спеціальних досліджень.

При виявленні хвороби, насамперед необхідно усунути умови, що сприяють прогресуванню захворювання. В обов’язковому порядку необхідна відмова від куріння, не тільки тому, що нікотин знижує ефективність ліків, але й тому, що пацієнти, що не кинули палити, не мають перспективи лікуватись, а деякі тільки кинувши палити, досягають стійкої ремісії. Призначаються препарати та вітамінні комплекси для поліпшення мікроциркуляції та обміну речовин (простагландини), нормалізації процесу згортання крові, усунення вазоактивних речовин. Для усунення спазму використовується комплекс блокад, також прописуються антигістамінні засоби.

При відсутності протипоказань призначаються різні реконструктивні операції (стегново-підколінне або гомілкове шунтування — одна з найпопулярніших та ефективних методик) та хірургічне лікування у вигляді малих або великих ампутацій за умови відсутності умов до відновлення кровотоку та втрати тканин (ампутація при гангрені).

Для збереження цілісності кінцівки вчасно звертайтесь по допомогу.