Лікар флеболог | Судинний хірург | Тромбофлебіт | Тромбоз глибоких вен
Облітеруючий тромбангіїт — системне хронічне захворювання, при якому відбувається оклюзуюче ураження в основному периферичних артерій кінцівок.
Вперше це захворювання було описано Винівартером у 1879 році. При дослідженні артерій нижніх кінцівок, ампутованих із приводу спонтанної гангрени, він виявив у них запальну проліферацію інтими (внутрішнього шару), тромбоз та облітерацію просвіту. Через кілька років (1911р.) Бюргер описав особливу форму захворювання артерій у молодих людей, яка супроводжувалася поряд з облітерацією артерій мігруючим тромбофлебітом поверхневих вен нижніх кінцівок. Під час гістологічного дослідження судин він зазначив ураження всіх шарів артеріальної стінки, а не тільки внутрішнього, як вважав Вінівартер, і тому назвав захворювання облітеруючим тромбангіїтом. Хоча синдром Бюргера представляє особливу форму цієї патології, виявлені при ній патоморфологічні зміни в судинах, характерні для всієї патології загалом.
Хвороба Бюргера — причини та симптоми
Причинами хвороби Бюргера (це друга назва облітеруючого тромбангіїту) є:
- тютюнопаління — це один із головних чинників, призводить до спазму та тромбозу периферичних артерій;
- інфекційні захворювання (викликані стрептококами, хламідіями та ін.);
- аутоімунні чинники — руйнування тканин через вироблення антитіл до еластину, колагену, ламінін;
- травми, інтоксикації миш’яком, алергія, генетичний чинник;
- підвищення вмісту ліпопротеїну А;
- підвищення функцій надниркових залоз;
- органічні ураження нервових волокон.
Синдром Бюргера, прогресуючи, проходить три основні стадії:
- ангіоспастичну;
- ангіотромботичну;
- ангіосклеротичну, або гангренозну.
Симптоми захворювання залежать від його стадії. Облітеруючий тромбангіїт характеризується тромбофлебітом, переміжною кульгавістю та синдромом Рейно. Зазвичай пацієнти скаржаться на слабкість, оніміння, мерзлякуватість нижніх кінцівок, болі, підвищену чутливість до низької температури. Також у запущеній формі захворювання можливі трофічні розлади, які проявляються у вигляді виразок, некрозу, гангрени.
Судинний хірург ставить діагноз після збору анамнезу, на підставі візуального огляду та даних інструментальних методів. При огляді виявляється зміна забарвлення окремих ділянок шкіри, зниження їх температури, трофічні розлади. Проводиться УЗД артерій, ЕхоКГ, ангіографічне дослідження. Треба зазначити, що через об’єктивні складнощі в постановці діагнозу він часто ставиться через виключення інших захворювань зі схожими клінічними проявами (наприклад, облітеруючий ендартеріїт, хвороба Рейно).
Хвороба Бюргера — лікування
Лікування призначає судинний хірург. На початкових стадіях хвороби Бюргера проводять консервативне лікування. Воно має на увазі застосуванняупродовж усього життя судинорозширювальних препаратів, які зводять до мінімуму ризик розвитку ускладнень та подальшого прогресування захворювання. Також пацієнтам призначається тренувальна хода, фотогемотерапія, плазмаферез, гемосорбція. В окремих випадках потрібне оперативне втручання — симпатектомія. На останніх стадіях захворювання може проводитися ампутація кінцівок.
Дуже важливим моментом є відмова від куріння. Продовження вживання тютюну неминуче веде до прогресування захворювання та вираженої ішемії із втратою кінцівок.
Інші заходи включають:
- уникнення холоду;
- уникнення ліків, які можуть бути причиною звуження судин;
- требауникати термічних, хімічних та механічних травм, особливо через неправильно підібране взуття.
У місті Львів записатися на консультацію до лікаря судинний хірург можна на нашому сайті.