Облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Лікар флеболог | Судинний хірург |Атеросклероз судин нижніх кінцівок


Що таке облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок

Захворювання та запалення в стінці артерій нижніх кінцівок — проблема, що стосується й чоловіків, і жінок та виникає переважно в людей похилого віку (хоча певні форми захворювання, як ендартеріїт, можуть виникати також у молодих людей). Своєчасна діагностика та лікування дає можливість зупинити розвиток хвороби та значно покращити стан пацієнтів.

Облітеруючі захворювання нижніх кінцівок — це сукупність захворювань, що вражають артерії з розвитком ішемічного (недостатнє кровопостачання) синдрому та характеризуються різними ступенями складності. Зокрема, такими патологіями є облітеруючий ендартеріїт та атеросклероз.

Облітеруючий ендартеріїт — запалення внутрішніх стінок судин нижніх кінцівок, яке характеризується звуженням діаметру просвіту артерії, тромбозом та суттєвим погіршенням кровообігу, і виникає зазвичай у молодому віці.

Облітеруючий атеросклероз — захворювання стінки судин через відкладення в ній холестерину з утворенням бляшок, які поступово заповнюють просвіт, з часом перекриваючи його повністю (що супроводжується тромбозом і суттєвим збідненням кровотоку).

Особливості атеросклерозу артерій нижніх кінцівок

Облітеруючий атеросклероз — це захворювання судин, що характеризується, як було вище сказано, утворенням бляшок в артеріях. Причиною цього є погіршення метаболізму (обміну) жирів в організмі. Таке накопичення холестерину призводить до того, що стінки судин потовщуються, внаслідок чого ускладнюється кровообіг та виникає брак кисню в клітинах організму. У подальшому це може призвести до розвитку ішемії (різкого збіднення кровопостачання із загибеллю тканин).

Облітеруючі захворювання судин нижніх кінцівок у чоловіків діагностують значно частіше, ніж у жінок. Переважна більшість пацієнтів — старше 40 років.

На розвиток хвороби впливають:

 • малорухливий спосіб життя;
 • недотримання принципів здорового харчування;
 • зайва вага;
 • паління;
 • патології статевих та щитовидної залоз;
 • несприятливі екологічні умови;
 • генетична спадковість.

Симптоми атеросклерозу нижніх кінцівок проявляються по мірі ускладнення патології. Тож якщо ви помітили, що вас турбує біль у ногах після навантаження, кінцівки холодні та мають синюшний або блідий колір, бувають судоми та оніміння ніг — не зволікайте, звертайтесь до лікаря. Зверніть увагу, що зазвичай хвороба проявляється в одній нозі, а потім уже починає розвиватися і в іншій. Вчасно виявивши патологію, можна цього уникнути.

Лікування облітеруючого атеросклерозу

Лікування облітеруючого атеросклерозу нижніх кінцівок залежить від стадії на якій звернулися до спеціаліста.

На початкових стадіях захворювання гарного ефекту можна досягти медикаментозною терапією. Пацієнту призначаються препарати, що покращують мікроциркуляцію крові, запобігають посиленому згортанню крові та розширюють судини. Для покращення стану хворого також можуть бути призначені фізіотерапевтичні процедури.

При лікуванні складніших форм облітеруючого атеросклерозу може застосовуватися радикальніший підхід — хірургія. Зазвичай розрізняють кілька основних варіантів втручань:

 • шунтування (за допомогою шунта кровоток налагоджується так, що оминає ушкоджену ділянку);
 • стентування (стент розширює звужену артерію до необхідного розміру);
 • балонна ангіопластика (стінки артерії розширюються за допомогою спеціального балона);
 • ендартеректомія із пластикою (видалення бляшок з ушкодженої ділянки та встановлення на її місце синтетичної заплатки);

Якщо захворювання дуже запущене, і врятувати кінцівку не можна (неможливо відновити кровотік, або нога почорніла, і немає що рятувати), може виникати необхідність ампутувати кінцівку.

Своєчасне звернення до спеціаліста дає можливість більшості пацієнтів відновити кровообіг у нижніх кінцівках та позбутися проблем. А от ігнорування облітеруючого атеросклерозу може призвести до втрати ноги. Наскільки ефективним буде лікування — також залежить від пацієнта. Сумлінне виконання рекомендацій стосовно способу життя не менш важливе, ніж медикаментозна терапія та оперативне втручання.