Лікар флеболог | Судинний хірург |Атеросклероз судин нижніх кінцівок
Захворювання периферичних артерій (ЗПА, атеросклероз) зазвичай путають із облітеруючим ендартеріїтом — запальним захворюванням, що вражає найчастіше артерії нижніх кінцівок, рідше — верхніх, при якому звужуються кровоносні судини (запалення), порушується нормальний кровотік, що в свою чергу призводить до недостатнього кровопостачання тканин нижніх кінцівок.
Облітеруючий ендартеріїт — діагностика захворювання
Зазвичай при обстеження пацієнтів із підозрою на захворювання артерій при облітеруючому ендартеріїті, пропоную виконати такі дослідження:
- функціональні проби (термометрична, Гольдфлама та ін – не виконуються, мають лише історичне значення);
- дослідження симптоматики (колінний феномен Панченко та ін. – в практиці не використовуютсья);
- УЗДГ (ультразвукова доплерографія) ніг – перший і основний метод діагостики;
- капіляроскопія;
- термографія;
- ангіографія.
Результати цих досліджень сприяють встановленню діагнозу та призначенню дієвого лікування.
Облітеруючий ендартеріїт — лікування
Найважливіше в лікуванні цієї хвороби — усунення провокуючого фактору, а також необхідний комплексний підхід, тобто поєднання різних методик.
Важливо! При консервативному лікуванні рекомендована обов’язкова відмова від куріння, тому що воно знижує ефективність будь-яких методів терапії.
Медикаментозне лікування захворювання артерій проводиться різними препаратами, що підбираються лікарем, залежно від особливостей протікання:
- Протиалергічні. Необхідні, щоб попередити алергічну реакцію при введенні основних ліків, а також у випадках, коли хвороба спровокована саме алергією.
- Проти спазму судин. Відновлюють нормальний кровотік, якщо причина його порушення — спазм.
- Препарати, що знижують згортання і в’язкість крові.
- Анальгетики. Знімають біль.
- Сульфаніламіди та антибіотики. Усувають вторинну інфекцію.
- Вітамінні комплекси, простагландини.
- Гормональні засоби, глюкокортикостероїди.
Терапевтичне лікування застосовується на ранніх стадіях, направлено на поліпшення трофіки ішемічно уражених тканин, запобігання появи нових ділянок облітерації та ін. Основні методики, про які ви можете почути, проте вони не мають виразного лікувального ефекту чи доказовості:
- УВЧ;
- електрофорез;
- діатермія;
- ванни для ніг;
- загальні ванни — радонові, сірководневі, хвойні;
- діадинамічні струми та ін.
Хірургія при діагнозі “облітеруючий ендартеріїт” необхідна, якщо не виходить досягти результату консервативними методами. Види операцій, які проводяться:
- Симпатектомія (грудна, поперекова, періартеріальна). Мета операції — зняття спазму артерії в ураженій зоні. Операція проводиться ендоскопічно, не вимагає розрізів (а тільки невеликих проколів). У результаті спадає набряк, знімається судинний спазм, проходить біль та гояться трофічні виразки.
- Шунтування судин. Для створення шунта на судинах нижніх кінцівок використовується ділянка підшкірної вени. Шунт вшивається в судину за допомогою тонких синтетичних ниток, для цього використовується атравматична голка. Сама судина та кровотік у ній зберігаються. Шунт постачає кров в обхід забитих ділянок судин.
- Протезування частини артерії. При такій операції ділянка судини заміщається судинним протезом, який бере на себе його функцію.
- Тромбемболектомія. При такій операції з закупореної артерії видаляється тромб, що відірвався від серця або стінки судини. Робиться це шляхом введення балонного зонда Фогарті, який просувається між тромбом та стінкою судини трохи далі місця патології. Після цього балон манжета розправляється й зонд витягують разом із тромбом. При ендартеріїїті різко можна досягнути позитивного ефекту таким втручанням.
- Дилатація (стентування) артерії. Операція показана при оклюзії та локальному звуженні периферичної судини. Під контролем рентгенографії робиться прокол у пахвовій стегновій артерії. Через нього вводиться балонний катетер, що розкривається в області стенозу.
- Ампутація стопи, гомілки або пальців ніг. Показана при вологій гангрені. При сухій гангрені видаляються тільки некротизовані ділянки.
ЗПА часто перегукується з іншими серцево-судинними захворюваннями, наприклад, з ішемічною хворобою серця або церебрально-артеріальним облітеруючим ендартеріїтом. У зв’язку з цим, рекомендується не тільки обстежити пацієнта з приводу ЗПА, а й ймовірних проблем із серцем та центральною нервовою системою.