Облітеруючі захворювання судин нижніх кінцівок | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Лікар флеболог | Судинний хірург |Атеросклероз судин нижніх кінцівок


 

Облітеруючі захворювання судин нижніх кінцівок, такі як облітеруючий атеросклероз, облітеруючий ендартеріїт, облітеруючий тромбангіїт (хвороба Бюргера), діабетична ангіопатія, — важкі хронічні захворювання артерій ніг з неухильно прогресуючим типом перебігу. На облітеруючий атеросклероз хворіють в основному чоловіки старше 40 років, які ведуть малорухливий спосіб життя та палять.

Облітеруючий ендартеріїт та облітеруючий тромбангіїт (хвороба Бюргера) вперше виявляються набагато раніше — у 25–30 років. Діабетична ангіопатія — ускладнення некомпенсованого діабету, яке також може проявлятися навіть в молодому віці, але зазвичай уражає старших людей, що тривало хворіють діабетом.

Облітеруючі захворювання судин нижніх кінцівок характеризуються порушенням припливу артеріальної крові до ніг. Ці захворювання необхідно обов’язково лікувати. «Не ліковані» ураження артерій дуже небезпечні, вони можуть призвести до втрати кінцівки (ампутації ноги).

Захворювання судин нижніх кінцівок — причини виникнення та симптоми

Чинникиризику виникнення захворювання судин нижніх кінцівок:

  • артеріальна гіпертензія;
  • дисліпідемія (високий вміст холестерину);
  • куріння;
  • цукровий діабет;
  • спадкова схильність до атеросклерозу.

Ожиріння, чоловіча стать та високий вміст гомоцистеїну — також чинники ризику. 50–75% пацієнтів з облітеруючими захворюваннями нижніх кінцівок також мають ішемічну хворобу серця або патологію судин головного мозку.

Як правило, облітеруючі захворювання нижніх кінцівок спричиняють переміжну кульгавість: неприємне хворобливе відчуття, м’язовий спазм, почуття незручності, втоми та болю в ногах, яке виникає під час ходьби та зменшується і зникає в спокої. Симптоми кульгавості зазвичай виникають у гомілках (литкових м’язах).

Внаслідок погіршення кровотоку кінцівок розвивається ішемічний синдром, кінцівки стають блідими, холодними на дотик, знижується волосяний покрив, зникає або знижується пульсація на артеріях. Інколи турбує біль у животі, у чоловіків можлива еректильна дисфункція. Важливим є виникнення переміжної кульгавості (біль в ногах під час ходи), що прогресує – поступово зменшується дистанція ходи, яку пацієнт може пройти без болю в нозі. У разі прогресування захворювання розвивається гангрена кінцівки.

Методи лікування захворювань нижніх кінцівок

Основний напрям лікування облітеруючих захворювань нижніх кінцівок — активізація колатерального артеріального кровообігу. Справа в тому, що наша кровоносна система має подвійний запас «міцності»: в організмі є не тільки магістральні артерії, а й маленькі кровоносні судини, які до пори до часу перебувають в «сплячому» стані. Такий механізм можна порівняти з дорожнім рухом: коли на основний автомагістралі виникає пробка, її намагаються об’їхати по найближчих маленьких вуличках.

Під час лікування всі сили терапії спрямовані на те, щоб активізувати «сплячі» судини, збільшити їх кількість та організувати приплив артеріальної крові через них до ніг та пальців ніг в обхід артерій, що закупорені.

Лікування враховує стадію захворювання, ступінь вираженості ішемічних розладів, наявність або відсутність ускладнень. Воно поділяється на загальне та місцеве, може бути консервативним та хірургічним.

Насамперед необхідно лікувати патологію, яка посилює захворювання (цукровий діабет, гіпертонічна хвороба та ін.). Треба підібрати просторе та зручне взуття, усунути переохолодження та травматизацію шкіри стоп і гомілок. Обов’язково необхідно ретельно обробляти всі дрібні травми стоп і гомілок, дотримуватися обережності при обрізанні нігтів. Надзвичайно корисні дозовані фізичні навантаження (ходьба не менш як півгодини в день у помірному темпі, до 3 км на день щонайменше 3 рази на тиждень) та дієта зі зниженим вмістом холестерину.

Консервативне лікування полягає в призначенні:

  • судинорозширювальних препаратів;
  • препаратів для поліпшення мікроциркуляції;
  • препаратів для розрідження крові;
  • препаратів для зниження рівня холестерину та стабілізації стану стінок судин.