Облітеруючий атеросклероз і ендартеріїт | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Лікар флеболог | Судинний хірург |Атеросклероз судин нижніх кінцівок


Атеросклероз судин ніг та облітеруючий ендартеріїт — найпоширеніші захворювання артерій ніг зі схожою симптоматикою, але з різними чинниками, під впливом яких розвивається патологія. Терапевтичні підходи в лікуванні зазначених захворювань схожі, але мають деякі особливості.

Обидва захворювання характеризуються ураженням внутрішньої оболонки стінки артерій. При атеросклерозі воно зумовлене порушеннями ліпідного обміну, що призводить до підвищення рівня холестерину в крові та його відкладеннями на стінці судини у вигляді бляшок, які звужують його просвіт. Згодом бляшки можуть розпадатися, призводячи до вторинного тромбоутворення та припинення кровотоку. При облітеруючому ендартеріїті внутрішня оболонка артерій уражається в результаті атаки власного імунітету на фоні аутоімунного алергічного процесу.

Облітеруючий атеросклероз і ендартеріїт характеризуються поступовим погіршенням стану, а потім повним припиненням кровотоку в артеріях нижніх кінцівок.

Причини та розвиток захворювань

Звуження просвіту артерій, що призводить до постійної ішемії (порушення кровопостачання) тканин, погіршення кровотоку, практично повного порушення обмінних процесів у кінцівках, відбувається через атеросклеротичне ураження внутрішньої оболонки судин або спазму артерій. Згодом відбувається повна закупорка судини, розвивається тромбоз. Іноді уражаються і вени, які супроводжують артерію (в цьому випадку розвивається облітеруючий тромбангіїт Бюргера, вкрай несприятливий за перебігом).

Для старту захворювання мають значення різноманітні чинники:

  • чоловіча стать;
  • куріння;
  • хронічні захворювання (артеріальна гіпертонія, цукровий діабет, гіпотиреоз);
  • молодий вік;
  • пошкодження ніг травматичного характеру;
  • переохолодження й обмороження;
  • авітамінози;
  • порушення нервової регуляції та інші.

Вчасне обстеження в лікаря судинного хірурга допоможе запобігати розвиткові захворювання облітеруючий ендартеріїт.

Симптоми захворювань

Провідним симптомом є переміжна кульгавість. Це різкі болі при ходьбі в литкових м’язах, що проходять у спокійному стані. Вони виникають уже на перших стадіях захворювання. Чим більш виражений патологічний процес, тим менше пацієнт може пройти: спочатку дистанція становить 300–500 м (I–II стадії), потім скорочується до 200 м і менше (II–III стадія), згодом людина не може пройти і 25–50 м, спостерігаються постійні болі, що не проходять після відпочинку (IV стадія).

Пацієнтів також турбують похолодання кінцівок, швидка стомлюваність та судоми в ногах, спостерігаються негативні зміни шкіри («мармуровість», синюшність), грибкові ураження нігтів, на останній стадії розвиваються виразково-некротичні ураження шкіри та м’яких тканин.

Симптоматика захворювань схожа, але є характерні прояви, що відрізняють ендартеріїт від інших облітеруючих патологій артерій нижніх кінцівок: ендартеріїт розвивається частіше в у молодому, а проходити може до середнього віку, серед перших ознак пацієнти відзначають біль у спокої поряд із переміжною кульгавістю, захворюванню нерідко передують серйозні інфекції та переохолодження кінцівок. Ендартеріїт зазвичай не поєднується з такими патологіями, як діабет, артеріальна гіпертонія та дисліпідемія, які характерні для атеросклеротичного ураження у старшому віці.

Перебіг облітеруючих захворювань артерій, як правило, тривалий, десятиліттями, з періодами загострень та ремісій (в першу чергу, якщо мова йде про ендартеріїт, якщо пацієнт кинув палити). Можливий доброякісний перебіг, коли зміни в артеріях розвиваються повільно, при цьому уражаються тільки артерії однієї або обох нижніх кінцівок (при ендартеріїті). При злоякісному перебігу діагностується ураження артерій кінцівок, черевної аорти, коронарних та церебральних артерій (при атеросклерозі). Швидко розвиваються некрози, виразки, гангрена. Саме з цієї причини пацієнтам молодого й середнього віку може знадобитися ампутація (з метою збереження життя), яка має тяжкі наслідки для здоров’я та соціального життя.