Судинний хірург | Лікар флеболог
З настанням спеки багато хто стикається з проблемою набряклості нижніх кінцівок. Насправді влітку вона стає більш поширеною, загалом же може з’явитися в будь-який час року. Страждають від неї частіше жінки, але й чоловікам знайома ситуація, коли ступня буквально не поміщається у звичне взуття. Розглянемо, через що це буває, наскільки небезпечно та що робити, якщо ноги почали набрякати.
Набряклість зазвичай виникає до вечора, хоча й на наступний ранок може доставляти дискомфорт. Локалізується вона зазвичай у стопах, щиколотках, гомілках, від шкарпеток до коліна. Залежно від причин, опухати може як одна нога, так і обидві. Симетричність поширення нерідко вказує на загальний набряк, який може бути симптомом стану, небезпечного для життя.
Якщо ця неприємність з’являється рідко, то боротися з нею можна народними засобами. Регулярність виникнення вказує на захворювання внутрішніх органів. Тому важливо встановити природу набряків.
Причини набряків ніг
Коли в тканинах занадто багато рідини, отже у функціонуванні організму є збій. Причин подібних збоїв буває багато. Одні носять тимчасовий характер (алергічна реакція, забій, потрапляння інфекції). Інші вказують на розвиток патологій нижніх кінцівок (варикоз, тромбофлебіт). Треті свідчать про серйозні захворювання внутрішніх органів (серця, нирок, лімфатичної системи). Людина не може самостійно визначити, чому в нього розпухла стопа: через незручне взуття або через закупорку судини. Тому візит до лікаря для подальшого лікування відкладати не варто.
Якщо набряк — несиметричний, причина його локалізується безпосередньо в ураженій кінцівці. Припухлість може виникати через удари ніг або більш серйозні травми:
- пошкодження гомілковостопного суглоба;
- розрив меніску;
- відрив литкового м’яза;
- перелом кістки;
- здавлення тканин.
Венозні набряки теж найчастіше односторонні. Варикоз спричиняє застої рідини, але локалізуються вони в одній кінцівці, де уражені судини. Вказує на це характерна венозна сітка. Тромбофлебіт порушує кровообіг, водночас і відтік рідини з тканин. У цьому випадку набряклість супроводжують інші неприємні симптоми: підвищення температури, болі, ущільнення в зоні закупорки.
Якщо до кінця дня розпухають обидві ноги, надлишок рідини присутній у всьому організмі. Найчастіше такий стан спричиняють:
- спека;
- надмірне споживання рідини;
- ожиріння;
- незручне взуття (тісне, на високих підборах, на абсолютно плоскій підошві);
- плоскостопість;
- неправильне харчування (багато солоних та гострих страв у раціоні);
- тривале перебування на ногах або в незручній позі.
Застій рідини в цих випадках провокується неправильним розподілом навантаження. Ніщо з перерахованого на загрозу для життя не вказує, а набряклість проходить через день-два. Декому достатньо зняти взуття та відпочити, хтось вдається до народних засобів для полегшення дискомфорту. Але симетрично розпухлі ноги можуть вказувати й на більш серйозні захворювання, що вимагають невідкладного лікування.
Особливості лікування набряків ніг
Якщо набряк спричинений місцевими реакціями (забій, алергія, інфекція), то необхідно надати потерпілому необхідну допомогу:
- обробити ушкоджене місце;
- прикласти лід;
- дати ліки.
Інколи це можна зробити вдома, іноді потрібна медична допомога. Через кілька днів припухлість зникне в міру загоєння тканин.
Медикаментозне лікування під контролем флеболога потрібно при варикозному розширенні вен та тромбофлебіті. Якщо захворювання запущене, може знадобитися хірургічне втручання. Після відновлення тонусу вен та нормальної циркуляції крові пропадуть і зовнішні симптоми.
Не завжди набряклість можна попередити, оскільки вона може виникнути під дією неконтрольованих чинників. Не можна попередити удар чи укус комахи. Але загалом підтримати гідробаланс в організмі легко:
- Дотримуватися питного режиму. Повноцінно вгамовувати спрагу, але не пити більше, ніж треба.
- Дотримуватися дієти в спекотну пору року. Звести до мінімуму споживання солоного та гострого, їсти більше фруктів, пити чай із лимоном замість кави.
- Влаштовувати водні процедури. Це можуть бути контрастний душ, ванночки для ніг.
- Більше рухатися. Прогулянки, плавання, аеробіка не дозволяють рідини застоюватися.
Влітку варто відмовитися від тісного взуття на високих підборах. Корисно періодично класти ступні на піднесення, щоби відходила рідина, зосереджена в нижній частині тіла. Не потрібно зловживати медикаментозними засобами. Сечовивідні та гіпотонізуючі препарати має виписувати лікар. Фаховий спеціаліст із багаторічним досвідом Роман Радиш попереджає, що будь-які захворювання, що мають подібний симптом, потрібно лікувати своєчасно. Записатися на консультацію в місті Львів можна за номерами телефонів, вказаними на сайті.