Багато людей скаржаться на нічні напади судом. Яких тільки рецептів не пропонують, щоби позбутися від них: уколоти ногу шпилькою, розтерти лимонним соком і навіть пити більше кави з молоком. Але це лише тимчасові заходи, адже судоми в ногах — це симптом, який сигналізує про більш серйозні проблеми зі здоров’ям. То як же позбутися нічних судом у ногах?Насамперед важливо з’ясувати, що ж є їхньою причиною.
Не треба плутати судоми із синдромом неспокійних ніг. Це стан, при якому людина відчуває неприємні відчуття в ногах і постійно здійснює різні рухи, щоби позбутися від дискомфорту. Як і нічні судоми, неприємні відчуття в ногах при СБН частіше проявляються під час сну, у результаті призводять до його порушень. Ця патологія досить поширена — приблизно 5–10% дорослих страждають від неї, до того ж жінки схильні частіше, ніж чоловіки. Незважаючи на схожі прояви, синдром неспокійних ніг має іншу природу, ніж судоми. І головна відмінність полягає в тому, що при СБН рухи відбуваються довільно: пацієнт постійно рухає ногами, тому що це полегшує неприємні симптоми.
Види та причини нічних судом
Зазвичай говорять про нічні судоми в литках, але їхня локалізація може бути різною: палець, стопа, гомілка тощо. Залежно від тривалості та характеру скорочень судоми діляться на:
- Міоклонічні — свого роду посмикування м’язів, ритмічні або неритмічні. Здригання при різкому звуці — це один із різновидів міоклонічної судоми. Їхня відмінна риса — безболісність.
- Клонічні — ритмічні скорочення м’язів, які можуть тривати досить довго. Якщо скорочуються дрібні м’язи, то говорять про тік. Зовні клонічні судоми можуть виявлятися як тремтіння м’язів.
- Тонічні — зазвичай це те, що ми називаємо «звело м’яз». М’яз скорочується та впродовж деякого часу не розслабляється. Тонічні судоми супроводжуються дискомфортом або болем. Нічні судоми в ногах зазвичай належать саме до цього типу.
- Тоніко-клонічні судоми поєднують два різновиди, описані вище. Наприклад, до тоніко-клонічних судом належить стан під час епілептичного нападу, коли сильна напруга всіх м’язів тіла змінюється дрібними судомами.
Судоми можуть бути спровоковані різними причинами: від порушень роботи нервової системи до нестачі вітамінів. Перерахуємо деякі з них, що найбільш часто зустрічаються:
- неврологічні розлади;
- гіпертонічний криз;
- інфекційні захворювання, у тому числі ті, що супроводжуються різким підвищенням температури;
- отруєння та патологічні стани (наприклад, захворювання нирок), які призводять до інтоксикації організму;
- ендокринологічні порушення (діабет, гіпотиреоз та інші);
- порушення обміну речовин;
- вагітність;
- істерія;
- незручне положення ніг;
- проблеми із судинами ніг, такі як варикоз.
Отже, судоми — це лише індикатор проблеми. Щоби позбутися від них, потрібно виявити причину та усунути основну патологію.
Нічні судоми в ногах — лікування
Лікувати нічні судоми — значить лікувати патологію, яка їх спричинила. Однак якщо дискомфорт у ногах виникає лише час від часу, то можна подумати про полегшення стану. А для цього необхідно усунути провокуючі чинники. Якщо ж нічні судоми ніг турбують вас постійно, то необхідно звернутися до лікаря. Він проведе діагностику, виявить причину та розпочне лікування.
Варикоз та хронічна венозна недостатність дуже часто призводять до виникнення нічних судом. Після обстеження флебологи призначають комплексне лікування за кількома напрямами:
- Медикаментозна системна терапія — призначення лікарських препаратів (венотоніків), дія яких спрямована на боротьбу з причиною (механізмом) розвитку варикозу: підвищення тонусу і зміцнення стінок судин, а також полегшення кровотоку (зниження в’язкості крові й ризику утворення тромбів).
- Медикаментозна місцева терапія — призначення різних мазей, гелів, що поліпшують місцевий кровообіг та симптоматику при варикозі.
- Дієта або зміна характеру харчування — надлишкова маса тіла — один із чинників, що впливають на розвиток варикозу.
- Лікувальна фізкультура — для профілактики проблем з венами фахівці рекомендують ходьбу, плавання, катання на лижах або на велосипеді, легкі пробіжки.
Необхідно дотримуватися загальних рекомендацій для профілактики подальшого розвитку варикозу: носити взуття на низьких підборах, уникати статичних навантажень протягом дня, використовувати при необхідності компресійний трикотаж (наприклад, під час тривалих перельотів або переїздів), відмовитися від куріння, влаштовувати перед сном контрастний душ ніг або робити самомасаж.
Проконсультуватися з досвідченим флебологом Романом Радишем у місті Львів можна за попереднім записом на нашому сайті.