Критична ішемія нижніх кінцівок | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Судинний хірург | Лікар флеболог | Переміжна кульгавість


 

Ішемічне ураження нижніх кінцівок характеризується недостатнім надходженням крові до тканин ніг у результаті порушення кровообігу. Найбільша схильність цим проявам характерна для більш віддалених відділів — гомілок і стоп. У результаті дефіциту кисню та поживних речовин, що наростає у тканинах, можуть формуватися незворотні зміни.

Критична гостра ішемія нижніх кінцівок — блокада артеріального кровотоку ніг, що гостро розвивається. Виникає раптово, але частіше їй передує кульгавість. Виникає внаслідок повного перекриття потоку крові атеросклеротичними бляшками у великих артеріях.

Характеризується виникненням різкого болю в нозі або в одному пальці ступні з різким зблідненням шкірних покривів без зв’язку з фізичним навантаженням. Часто супроводжується розвитком виразок, що не загоюються, на гомілці та некрозом пальців стоп. Без невідкладного лікування процес призводить до ампутації або летального результату.

Причини та симптоми гострої ішемії

Серед причин, що спричиняють патологію, на першому місці стоїть порушення прохідності артерій. Викликатися це може декількома причинами:

  • атеросклеротичне ураження судин;
  • затяжний ендартеріїт;
  • тромботична закупорка судин;
  • ураження діабетичної природи;
  • травматичний вплив.

Ішемічні ураження нижніх кінцівок займають важливе місце в структурі серцево-судинної захворюваності. Її поширеність серед населення старше 50 років становить 5–8%, а при наявності таких чинників ризику, як гіперліпідемія, куріння, артеріальна гіпертонія чи цукровий діабет, досягає 30%.

Гостра ішемія кінцівок класифікується за ступенями:

  • Ішемія напруги — прояв симптомів характерний тільки після тривалого навантаження на кінцівки, у спокої хворого нічого не турбує;
  • 1 ступінь — рухова активність та чутливість збережені, проте з’являються відчуття оніміння, похолодання, хворобливість;
  • 2 ступінь — відбувається обмеження рухової активності та чутливості;
  • 3 ступінь — з’являються ознаки трофічних порушень у тканинах.

Найголовнішим симптомом цієї патології є кульгавість. Вона виникає при тривалій ходьбі, навантаженні на ноги. Хворий змушений робити зупинки для зменшення больового синдрому. Це супроводжується появою набряклості ніг. З прогресуванням захворювання приєднується відчуття оніміння і похолодання. Поступово розвиваються порушення трофіки: погано ростуть нігті, випадає волосся, виразки та дефекти на шкірі. Кінцевим підсумком гострої ішемії нижніх кінцівок є або гангрена, або хронізація процесу.

Гостра артеріальна ішемія — діагностика та лікування

Крім об’єктивного огляду з проведенням оцінювання чутливості та рухової активності, проводяться додаткові методи дослідження. Найбільш інформативним для постановки діагнозу є УЗДГ. Воно дає можливість оцінити ступінь ураженості судини, наявність перешкод для нормального кровотоку в кровоносному руслі. Крім цього, проводяться магнітно-резонансна ангіографія, електротермометрія, артеріальна осцилографія. Вони так само допомагають визначити ступінь захворювання.

Ішемія нижніх кінцівок — смертельно небезпечне захворювання, одна з найбільш частих причин ампутації ніг. Ця хвороба без лікування постійно прогресує. Навіть хірургічні методи відновлення кровообігу на пізніх стадіях захворювання не завжди дають можливість пацієнтові повернутися до звичного життя. При розвитку захворювання летальність хворих сягає 15%. Своєчасно розпочата консервативна терапія дає змогу поліпшити якість життя, уповільнити розвиток патології та відстрочити необхідність у хірургічному лікуванні.

Лікування починається з коригування способу життя хворого. Необхідно відмовитися від шкідливих звичок, виконувати комплекс спеціальних фізичних вправ. Консервативна терапія полягає в прийомі антиагрегантів, фібринолітиків, антиоксидантів, спазмолітиків та фізіотерапевтичного лікування для поліпшення потоку крові до тканин.

У разі запущеної стадії вдаються до хірургічного втручання, яке забезпечує відновлення прохідності судини та адекватний рух крові по ній. Інноваційним та перспективним методом лікування пацієнтів з ішемією нижніх кінцівок є терапевтичний ангіогенез — терапія, спрямована на стимуляцію зростання нових судин в ішемізованих тканинах за допомогою ангіогенних чинників росту, їхніх генів або стовбурових та прогеніторних клітин. Методика дає змогу поліпшити перфузію тканин, зменшити ішемічні симптоми та в низці випадків запобігти ампутації.

Жителі міста Львів можуть проконсультуватися з фаховим спеціалістом Романом Радишем у різних клініках. Попередній запис за телефонами, вказаними на сайті.