Хронічна венозна недостатність | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Судинний хірург | Лікар флеболог | Варикозна хвороба | Лікування варикозу


Хронічна венозна недостатність (ХВН) — це патологічний стан, який розвивається при порушенні венозного відтоку від нижніх кінцівок. Порушення відтоку крові від ніг може бути як минущим, так і супроводжувати пацієнтів протягом усього їхнього життя.

Такі постійні порушення венозного відтоку, як варикозна хвороба і посттромботичний синдром супроводжуються розвитком синдрому хронічної венозної недостатності. Приблизно 10–15% дорослого населення страждає на цю недугу. Найчастіше цей синдром супроводжує і заставляє страждати пацієнтів із варикозною хворобою вен.

Хронічна венозна недостатність нижніх кінцівок — причини виникнення

ХВН — це симптомокомплекс, при якому проявляються симптоми порушення відтоку крові від ніг або малого тазу. Зазвичай судини мають нормальний просвіт із функціонуючими клапанами і відсутністю перешкод для відтоку крові. При порушеннях відбувається або повернення відпрацьованої венозної крові назад в ноги, або зменшується пропускна здатність вен через утворення у них тромбів або звуження просвіту. Перевантаження венозної системи відпрацьованою кров’ю призводить до порушень, що проявляється появою симптомів хронічної венозної недостатності.

Серед чинників, що провокують синдром хронічної венозної недостатності, називають слабку фізичну активність, але в першу чергу, має значення спадковість, яка сприяє виникненню варикозу та порушенню функції клапанів, та невчасне і неадекватне лікування тромбів в глибоких венах, що призводить до руйнування внутрішньої стінки вен і клапанів.

Хронічна венозна недостатність виникає завдяки таким чинникам:

  • жіноча стать;
  • особливості життя та трудової діяльності — найбільш часто на варикозну хворобу та ХВН хворіють фахівці, чия діяльність вимагає тривалого перебування на ногах або в положенні сидячи (перукарі, продавці, хірурги, касири і т.д.);
  • надмірна вага (ожиріння);
  • багаторазові вагітності;
  • спадкова схильність;
  • заняття і стан, при яких внутрішньочеревний тиск регулярно підвищується (вантажники, важкоатлети, хворі на хронічні запори та хронічні захворювання легень);
  • постійні травми ніг (робочі, спортсмени);
  • тривала гормональна контрацепція.

Симптоми та прояви хронічної венозної недостатності можуть бути найрізноманітнішими та залежать від стадії розвитку захворювання. Поставити діагноз та дати рекомендації щодо профілактики захворювань допоможе лікар судинний хірург, флеболог.

Ознаки хронічної венозної недостатності

Першими проявами хронічної венозної недостатності нижніх кінцівок можуть бути відчуття тяжкості в ногах до кінця робочого дня, набряки гомілок і стоп до вечора. Пацієнти виявляють, що раніше комфортне взуття до вечора стає тісним, а резинка носка врізається в шкіру, залишаючи явно помітний слід. Як правило, ці прояви зменшуються після спокою в горизонтальному положенні або з піднятими ногами, а також при ходьбі. У міру прогресування ХВН з’являються біль у литкових м’язах, відчуття печіння в ногах, нічні судоми в литках.

До зовнішніх змін відносять появу на стегнах та гомілках судинних «зірочок» і «сіточок», які флебологи називають телеангіоектазіями. Пізніше з’являються варикозно розширені вени. У міру прогресування варикозу розширених у вигляді грон вен стає все більше. Може виникнути кровотеча з варикозно розширеної вени або її запалення — тромбофлебіт. Паралельно з розвитком хвороби збільшуються набряки ніг, і не проходять після лежання в ліжку або надранок.

Для того щоби поставити діагноз на пізніх, запущених стадіях, флебологу достатньо візуального огляду. Однак для того, щоби виявити ранні прояви захворювання, одного огляду недостатньо. Необхідно провести УЗД вен. У важких випадках, коли флеболог підозрює, що хронічна венозна недостатність є причиною тромбозу вен таза, можуть бути призначені інші методи дослідження, такі як КТ- або магнітно-резонансна ангіографія. Правильно призначене, сучасне лікування завжди спирається на якісну діагностику.

Досвідчений флеболог Радиш Роман у місті Львів проконсультує, проведе діагностику, поставить діагноз та призначить ефективне лікування. Попередній запис на прийом доступний на нашому сайті.