Судинний хірург | Лікар флеболог
Ендартеріїт — хвороба, яка вражає артерії, веде до закупорювання їх просвіту й порушення процесу кровообігу. Нерідко патологія супроводжується розвитком гангрени.
Від ендартеріїту найчастіше страждають судини ніг. Недуга зазвичай вражає чоловіків молодого віку, які мають шкідливі звички. Зокрема однією зі критично важливих причин розвитку патології є куріння.
Якщо ендартеріїт не лікувати на ранньому етапі розвитку, то патологія не тільки може, але й часто призводить до втрати ноги.
Чому розвивається ендартеріїт?
Справжня причина появи захворювання досі невідома. Однак лікарі схильні вважати, що патологію артерій викликають аутоімунні процеси (коли організм бореться із своїми власними клітинами і тканинами). Антитіла провокують запальний процес і зростання сполучної тканини. Вона закупорює просвіт судини, і запалення переходить на жирову клітковину. Розвиток сполучної тканини навколо судини ще більше здавлює її. Ситуація з кожним днем стає все гірше.
Встановлено зв’язок розвитку ендартеріїту й куріння, отруєння іншими отрутами та регулярного переохолодження. Так само патологію може викликати нервове перенапруження. Паління – 100% доведений чинник прогресування захворювання.
Симптомами ендартеріїту є:
- почуття холоду в ногах;
- почуття появи «мурашок»;
- підвищене потовиділення в ногах;
- зміна кольору шкіри (блідість) нижніх кінцівок;
- поява надмірної сухості шкіри;
- зміна стану нігтів;
- почуття втоми в ногах;
- поява судом та больових відчуттів;
- виникнення набряків;
- відчуття пульсації в артеріях;
- поява виразкових уражень шкіри.
Окремо варто відзначити такий симптом, як переміжна кульгавість. Це найбільш характерна ознака ендартеріїту. Іноді людину з цією патологією можна здалеку впізнати на вулиці. Через спазми м’язів та больові відчуття в ногах змінюється хода. Людина змушена часто зупинятися й робити перепочинок. Під час спокою поліпшується кровообіг та знижується інтенсивність болю.
Ендартеріїт зазвичай розвивається циклічно. Для цієї патології характерні періоди загострення й ремісії. У перебігу захворювання виділяють кілька етапів:
- Перший характеризується дистрофією нервових закінчень, звуженням просвіту судини, але збереженням живлення тканин за рахунок колатерального кровообігу. На даному етапі немає характерних симптомів, хвороба найчастіше залишається непоміченою.
- Другий етап — спазм судин. Він характеризується ще більшим звуженням просвіту судин. Колатеральний кровообіг перестає справлятися з живленням тканин. Виявляються характерні ознаки захворювання — відчуття холоду в ногах, підвищена стомлюваність, кульгавість. Якщо пацієнт кинув палити, і терапія ендартеріїту починається на цьому етапі, то прогноз позитивний.
- Третій етап — зростання кількості сполучної тканини в просвіті артерій. З’являється сильний біль в ногах, інтенсивність якого не знижується навіть у положенні спокою.
- І четверта фаза — трофічні зміни при ендартеріїті. Характеризується розвитком незворотних процесів, таких як некроз тканин та розвиток гангрени. У незапущених випадках можуть дати користь операції із відновлення кровотоку (шунтування), ендоваскулярні операції часто виявляються неефективними. У запущених випадках, розвитку обширної гангрени та відсутності умов до відновлення кровотоку із розвитком сепсису попередити втрату життя може тільки ампутація ноги.
При своєчасному зверненні лікар судинний хірург може розпочати ефективне лікування (яке має шанс на успіх, тільки якщо пацієнт кидає палити).
Ендартеріїт — методи лікування
На жаль, медицина не має достатніх засобів для повного та безповоротного лікування ендартеріїту. Терапія допомагає лише сповільнити розвиток патології й полегшити симптоми.
Хворим рекомендується:
- Відмовитися від куріння та вживання алкогольних напоїв. Якщо є зайва вага або ожиріння, лікарі наполягають на дієті, щоб схуднути та знизити навантаження на ноги.
- Більше рухатися. Не слід відмовлятися від занять спортом, навіть якщо присутній біль у ногах. Найбільш корисною вважається їзда на велосипеді та плавання в холодній воді. Це дозволяє тренувати колатеральні судини.
- Слід підтримувати нижні кінцівки в чистоті. Обов’язково варто мити ноги з милом перед сном та обробляти їх кремами.
- Хірургічне лікування показано в разі, якщо захворювання прогресує, а стан хворого погіршується – для цього проводяться операції із відновлення кровотоку – стегново-підколінні і стегново-гомілкові чи стопні шунтування.
- У незапущених випадках також допомагають курси довенного введення спеціальних медикаментів – простагландинів
Пам’ятайте, що тільки фахівець може виявити ступінь розвитку захворювання та призначити лікування. Консультація досвідченого лікаря судинного хірурга для жителів міста Львів доступна після запису на нашому сайті.