Судинний хірург | Лікар флеболог | Варикозна хвороба | Трофічна виразка
Діагностика та лікування хронічних захворювань вен
Хронічна венозна недостатність (ХВН) нижніх кінцівок — синдром, який характеризується порушеннями венозного відтоку, які призводять до дезорганізації регіонарної системи мікроциркуляції. ХВН — поширене захворювання, реєструється у 10–15% дорослого населення. Цей синдром розвивається при поліетіологічному захворюванні — варикозній хворобі вен нижніх кінцівок.
Якщо хворобу не лікувати, то в тканинах порушується обмін речовин, мікроциркуляція, газообмін. У запущених випадках ці чинники призводять до важких уражень шкіри із її потемнінням та утворенням ран, які дуже довго не гояться, що проте, не зумовлює необхідність ампутації, проте надзвичайно дошкуляє пацієнтам і порушує якість життя. Вони небезпечні ймовірністю попадання інфекції та подальшим серйозним запаленням.
Хронічна венозна недостатність — діагностика захворювання
Адекватне сучаснелікування завжди вимагає грамотної постановки діагнозу. В основі діагностики хронічної венозної недостатності лежать:
- ультразвукове сканування вен нижніх кінцівок;
- фізикальне дослідження та лабораторні дані;
- дані анамнезу.
Значно рідше лікар флеболог для діагностики використовує МРТ, КТ, флебографію. Ультразвукове сканування вен нижніх кінцівок має провідне значення для сучасних флебологів.
Хронічна венозна недостатність — лікування
Для лікування патології застосовують консервативний метод, якщо він можливий, та оперативний.
Консервативна методика можлива, коли ще немає необоротних змін у венах. Лікування насамперед включає носіння компресійної білизни (трикотажу), що створює каркас для уражених вен та запобігає їх перерозтягненню. Також компресійна терапія посилює кровотік по венах, попереджаючи формування тромбів, зокрема, в глибоких венах.
Компресійний трикотаж — це гольфи, гетри, панчохи, колготки. Він різниться по силі компресії. Вибір оптимального варіанту в індивідуальному порядку — завдання лікаря флеболога.
Також хворим рекомендується скинути вагу, якщо присутній її надлишок, і тим більше ожиріння. Зниження маси тіла — це зменшення венозного тиску і розвантаження вен. При призначенні дієти приділяють увагу і профілактиці запорів, щоби знизити постійно підвищений венозний тиск.
Пацієнту обов’язково призначають лікувальну гімнастику або ЛФК. Особливо корисне плавання.
Крім того, проводиться медикаментозна терапія наступними видами препаратів:
- ангіопротектори (рідко, ефективність не доведена);
- біофлавоноїди;
- антикоагулянти (у випадку формування або ризику формування тромбів у венах);
- місцеві анестетики (є гелі і креми, які дають відчуття «легких ніг», але дуже тимчасово);
- глюкокортикостероїди (рідко, при важких формах ураження шкіри).
Додаткова міра — зовнішні засоби, тобто гелі та мазі на основі гепарину (в Європі іх застосовують рідко, бо не доведенно, що вони ефективні).
Хірургічне втручання — радикальна методика лікування хронічної венозної недостатності. Показання до операції — це симптоматика (якщо ноги турбують), наявність патологічного рефлюксу, утворення і прогресування трофічних виразок, мала ефективність консервативного лікування, виражене прогресування ХВН.
Основні методики:
- Лазерна. Дає змогу усувати варикозну сітку (так званий черезшкірний лазер) та значно розширені вени (лазерна абляція пеціальними світловодами). Уражену судину зсередини опромінюють лазером під високою температурою. В результаті її стінки «склеюються», поступово вона повністю зникає. Розрізів не потрібно — тільки проколи. Процедура проводиться під контролем УЗД.
- Хірургія. Для доступу до уражених вен робиться кілька невеликих розрізів на шкірі і м’яких тканинах. Хірург або повністю видаляє пошкоджену судину, або перев’язує вени, які з’єднують глибокі та поверхневі (у зоні гомілок). Хірургічне втручання проводиться, коли мають місце значно розширені вени. В сучасному виконанні операція проводиться під місцевим знеболенням, забезпечує гарні косметичні результати і не потребує лежання в лікарні)
- Флебектомія. Видалення вен малого діаметру. На шкірі під місцевою анестезією робиться кілька маленьких проколів, через які лікар отримує доступ до ураженої судини та видаляє її.
- Радіочастотна абляція (РЧА). У вену вводиться гнучкий катетер. Нагрівають електрод, який перебуває на його кінці, термально впливають на венозну стінку, руйнуючи її.
- Пінна склеротерапія. Під контролем УЗД в просвіт вводиться спеціальна піна із склерозанту, яка руйнує стінки судин.
- Медичний клей – спеціальний клей вводиться по катетеру в просвіт судини, і вона заклеюється.
Для успішного лікування захворювання в місті Львів флеболог раціонально та збалансовано використовує існуючий арсенал лікарських засобів, компресійний трикотаж та хірургічні методи лікування.