Що таке стеноз судин? | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Флеболог | Cудинний хірург | Стеноз сонних артерій


 

Для початку варто розібратися, що таке сонна артерія: в організмі людини дві сонних артерії, які проходять від грудної клітини через бічні сторони шиї в голову. Основне їхнє завдання — живити мозок. Як будь-яка артерія вони можуть страждати від атеросклерозу — серйозного захворювання, природа якого до кінця не вивчена, як і причини. Воно проявляється в деформації стінок судин, коли тканини, які її вистилають, розростаються, між ними з’являються відкладення холестерину, і просвіт стає все менше аж до повної закупорки. По сонних артеріях тече збагачена киснем кров до клітин мозку, тому звуження просвіту (стеноз) судини дуже небезпечне — це може стати причиною інсульту.

При проведенні діагностики та лікування необхідно встановити локалізацію пошкодження, ступінь стенозу та його причини. Тому пацієнтам призначається широка діагностична програма, а також і методи лікування — на сьогодні вони різноманітні та ефективно усувають проблему.

У нормі загальні сонні артерії відходять: ліва від дуги аорти, а права — від плечеголовного стовбура. Вони направляються вертикально та розташовуються по обидва боки від шийного відділу хребта. Далі відбувається поділ на зовнішню та внутрішню сонну артерію. Їхні гілки кровопостачають внутрішньочерепні відділи, частини обличчя, органи голови та шиї.

Патологія сонних судин — причини, симптоми та профілактика

Причини звуження судин активно вивчаються, але чіткого розуміння немає досі. Виділяють спадкову причину, а все інше можна віднести до чинників ризику. Серед них:

  • травми артерій;
  • ожиріння;
  • куріння;
  • цукровий діабет;
  • малорухливий спосіб життя,
  • старший вік;
  • високий рівень «поганого холестерину» в крові (ліпопротеїни низької щільності — зв’язка холестерину та білку, які не забирають надлишки холестерину із судин, а, навпаки, прикріплюють їх до стінок, утворюючи холестеринові бляшки).

Профілактика стенозу сонних артерій, як і будь-яких інших артерій, полягає в підтримці здорового рухливого способу життя та збалансованої дієти, щоби не допустити дисбалансу в співвідношенні ліпопротеїнів низької та високої щільності, а, отже, і розвитку атеросклерозу.

Захворювання небезпечне тим, що симптоми практично не помітні, і тільки коли стеноз стає причиною інших патологічних станів людина звертається до лікаря. Серед таких станів виділяють насамперед ішемічні атаки (міні-інсульт, малий інсульт), коли на короткий період часу порушується кровопостачання головного мозку.

Ця патологія судин розвивається повільно, часто безсимптомно, а загальну втому, підвищену стомлюваність людина списує на надмірні навантаження або погоду. Тому судинний хірург Роман Радиш рекомендує уважно відслідковувати свій стан, і, при прояві тривалої загальної слабкості без явних причин, звертатися до фахівця. Деякі захворювання настільки небезпечні при несвоєчасній діагностиці, що ризик їх наявності виправдовує незапланований похід до лікаря, який заспокоїть вас, якщо причин для занепокоєння немає, або проведе необхідну діагностику за появи підозр.

Діагностика та лікування стенозу сонної артерії

Для діагностики звуження судин може знадобитися один або кілька видів обстежень, оскільки місце звуження не завжди легко знайти. Для цього використовується:

  • УЗД — як основний метод, оскільки сучасне обладнання дає максимальну інформацію не тільки про наявність хвороби, а і ступінь деформації судини, будучи при цьому неінвазивним безпечним методом;
  • МРТ або КТ;
  • ангіографія — завдяки введенню контрастної речовини складний діагностичний апарат відстежує кровотік у всьому організмі, зазначаючи навіть незначні відхилення від норми.

Для діагностики атеросклерозу (що є причиною звуження) також використовується лабораторний метод — аналіз крові.

Найбільш поширеним методом лікування стенозу є стентування артерії. Воно належить до хірургічних методів лікування, тому, як і будь-яке інше хірургічне втручання, вимагає високої кваліфікації лікаря в діагностиці, прийнятті рішення про необхідність/можливість операції та безпосередньо введення стента. Стент — це металевий каркас, який вводиться безпосередньо в артерію. У місці звуження він розвертається та розширює стінки судини, наскільки це необхідно. Стент залишається в артерії. Тільки перші дні його наявність може доставляти незручність через зміну кровотоку, але з часом пацієнт перестає його відчувати та повертається до нормального життя без ризику виникнення інсульту. Проте лікар надасть певні рекомендації щодо подальшого способу життя, щоби не допустити повторне звуження.