Що таке симптом переміжної кульгавості? | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Судинний хірург | Лікар флеболог | Переміжна кульгавість


 

Переміжна кульгавість — досить поширений симптом, який полягає у виникненні болю в нозі або обох ногах (зазвичай литках) під час ходи, що змушує людину зупинитись, кілька хвилин зачекати, поки пройде біль, і йти далі. Які симптоми спостерігаються у 7–8 % населення. Переміжна кульгавість не є самостійним захворюванням, а лише проявом ураження судин нижніх кінцівок (артерій), внаслідок чого зменшується приплив крові до ніг. Після настання пенсійного віку ймовірність захворювання підвищується вдвічі. Навіть незначні прояви переміжної кульгавості вимагають консультації спеціаліста і медичного втручання, оскільки високий ризик збільшення симптомів та подальшої інвалідності. При своєчасному зверненні можна істотно підвищити якість життя, а сучасні досягнення медицини дозволяють обійтися без травмуючої операції.

Для якого захворювання характерний симптом переміжної кульгавості?

Через звуження периферичних артерій атеросклеротичними бляшками або закупорку їх тромбами відбувається недостатнє кровопостачання нервів та м’язів нижніх кінцівок, що і призводить до болю в ногах (в першу чергу, м’язах литки) під час ходи. Так розвивається переміжна кульгавість, лікування якої — запорука успішного позбавлення від різних проявів хвороби, незалежно від причин, що призвели до її розвитку.

Симптом переміжної кульгавості характерний для хронічної ішемії (порушення притоку крові) кінцівок, розвивається на фоні хронічних облітеруючих захворювань: артеріїту, атеросклерозу, аортоартеріїту, діабетичної ангіопатії. Після проходження великих відстаней хворий змушений зупинятися. По мірі прогресування патології відстань безбольової ходи поступово скорочується:

  • 1 стадія — людина проходить 1 км і тільки потім починає відчувати стомлюваність та тупий або розпираючий біль в литці.
  • 2 стадія — кроком можна пройти приблизно 200-500 м, потім починають турбувати пульсуючі або пекучі болі, або затерпання які змушують зупинитись і відпочити.
  • 3 стадія — біль турбує навіть коли хворий лежить, симптоми знижуються, якщо ноги опущені, пацієнт пробуджується серед ночі через біль в ногах.
  • 4 стадія — з’являється некроз (утворення ран або почорніння) пальців, у запущених випадках патологічний процес захоплює гомілку.

По суті, переміжна кульгавість – це лише перші дві стадії. Третя і четверта – це уже не переміжна кульгавість, а критичне порушення кровотоку в ногах, яке можу загрожувати ампутацією.

Крім основних ознак переміжної кульгавості (болю в литці під час ходи), чоловіки можуть відчувати біль у паху, або сідницях і стегнах (висока переміжна кульгавість). Крім того, висока переміжна кульгавість може поєднуватись із проявами еректильної дисфункції (через ураження і звуження судин, які ідуть як до ніг, так і до органів малого тазу).

Лікування переміжної кульгавості

Лікування переміжної кульгавості складається із кількох важливих компонентів:

  • Модифікація факторів ризику;
  • фізичні навантаження (так звана «дозована хода»);
  • антитромбоцитарні препарати (медикаменти на розрідження крові);
  • інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (к комплексному лікуванні);
  • статини (медикаменти для зниження рівня холестерину і стабілізації атеросклеротичних бляшок)
  • черезшкірна транслюмінальна ангіопластика (ендоваскулярне мініінвазивне лікування під контролем рентгену) або хірургічне втручання при тяжкому перебігу захворювання.

Всі хворі потребують рішучої модифікації факторів ризику для зменшення симптомів захворювань периферичних артерій та профілактики серцево-судинних захворювань, включаючи, в першу чергу, відмову від куріння (один із найважливіших факторів), контроль за перебігом цукрового діабету, дисліпідемії (порушення чи збільшення рівня холестерину) та артеріальної гіпертензії, організацію лікувальної фізкультури та зміну раціону харчування.

Фізичне навантаження, наприклад, 35–50 хвилин тредміл-тесту або ходьби по доріжці в режимі навантаження — відпочинок — навантаження 3–4 рази в тиждень, — важливий метод лікування, але далеко не всіма використовується. Програми фізичного навантаження під наглядом фахівця приносять більше користі, ніж самостійно обрані вправи. Нажаль, в Україні такі програми недоступні. Тренування («дозована хода» із дотриманням методики) можуть суттєво збільшити відстань безбольової ходьби й поліпшити якість життя, при цьому допомагають уникнути операційного лікування.

Незважаючи на те, що на деяких ресурсах можна прочитати, що при переміжній кульгавості хворим рекомендують займати таке положення в ліжку, аби ноги знаходились нижче рівня серця, цього варто не лише уникати (бо це зменшує біль, але погіршує ситуацію із кровопостачанням ноги, і перебіг), але й негайно шукати допомоги судинного хірурга, щоб відновити кровотік в ногу.

Також радять уникати холоду і препаратів, що викликають вазоконстрикцію (звуження судин, наприклад, псевдоефедрин, що міститься в багатьох засобах, які застосовуються при головному болю та застуді).

Призначити лікування та дати рекомендації щодо профілактики може тільки фахівець. Жителі міста Львів можуть записатися на консультацію до лікаря судинного хірурга-флеболога на нашому сайті.