Лікар флеболог | Судинний хірург |Атеросклероз судин нижніх кінцівок
Частим приводом звернення до лікаря є біль у нозі при ходьбі. Подібні відчуття в нижніх кінцівках є симптомом широкого списку захворювань. Хворобливість може мати різну локалізацію та інтенсивність, виникати як при фізичному навантаженні, так і в стані спокою.
Короткочасний та нерегулярний біль у кінцівках ніг може бути пов’язаний із перевтомою, фізичним перенапруженням. Тупі, колючі, ниючі болі свідчать про порушення кровообігу в нозі та кисневе голодування м’язів. Це трапляється після тривалої сидячої та стоячої роботи. Коли болять ноги, іноді досить просто змінити позу, розслабити м’язи. Наприклад, лягти або сісти, розім’яти зведену спазмом кінцівку.
Болі в ногах часто зумовлені ішемією нижніх кінцівок. Атеросклероз — це захворювання, яке вражає артерії внаслідок надлишкового відкладення в них холестерину, що призводить до порушення кровопостачання.
Атеросклеротичні бляшки звужують просвіт судин, у результаті м’язи ніг забезпечуються киснем у недостатній кількості. Це захворювання, за даними фахівців, є причиною ішемії (ослаблення кровообігу) нижніх кінцівок у 90% випадків. У більшості інших випадків діагностують патологію вени нижньої кінцівки.
Ознаки захворювання
Основні симптоми ішемії нижніх кінцівок:
- переміжна кульгавість — біль у нозі виникає при ходьбі і проходить після припинення руху;
- шкіра хворої кінцівки в порівнянні зі здоровою має блідий колір;
- біль у кінцівках ніг з’являється також вночі, у стані спокою;
- знеболюючі препарати не дають бажаного ефекту при появі болю в спокої;
- час від часу відчувається похолодання ураженої кінцівки;
- спостерігається підвищена ламкість нігтів і/або уповільнення їхнього зростання;
- волосяний покрив на шкірі хворої кінцівки практично відсутній;
- рани та виразки, що погано заживають.
При появі тривожної симптоматики необхідно звернутися до терапевта або профільного спеціаліста — флеболога чи судинного хірурга. Подальша лікувальна стратегія ґрунтується на усуненні причини захворювання та симптоматичній терапії. Відповідний метод лікар пропонує після ознайомлення з результатами діагностики та оцінювання скарг пацієнта.
Коли з’являється біль у нижніх кінцівках, найкраще відразу записатися на прийом до лікаря. Це найбезпечніше рішення. Лікар огляне ноги та поставить діагноз. Або призначить додаткові дослідження, якщо причина симптомів не ясна. Хоча при деяких хворобах больові відчуття можуть зникнути за кілька тижнів, такі сподівання не завжди збуваються. Тож простіше звернутися за допомогою. У цьому випадку вам не доведеться страждати зайвий час.
Лікування та профілактика болю в ногах
Щоби сформувати грамотну програму лікування, необхідно визначити природу походження захворювання, тривалість та обсяг ураження. Загальними етапами в лікуванні є:
- розширення артерій та усунення спазму;
- розвиток функціональності допоміжних судин;
- корекція рівня холестерину;
- усунення атеросклеротичних бляшок;
- зниження в’язкості крові та попередження тромбоутворення;
- корекція обміну речовин в уражених тканинах та підвищення їхньої стійкості до гіпоксії.
Лікування ішемії може бути як терапевтичним, так і хірургічним. Сьогодні в арсеналі лікарів є досить широкий спектр можливостей: лікарські препарати та різні види хірургічних втручань.
Для того щоб уникнути неприємних відчуттів в нижніх кінцівках, рекомендується:
- при поїздках на великі відстані кожні 2 години вставати та ходити (профілактика тромбозу);
- підтримувати оптимальну вагу тіла (для зниження навантаження на суглоби ніг);
- регулярно виконувати посильні фізичні вправи;
- дотримуватися збалансованої дієти;
- носити взуття, відповідне активності;
- не захоплюватися високими підборами, шпильками.
Якщо у вас болять ноги через проблеми із судинами або ви хочете виключити подібний діагноз, то записуйтесь на консультацію в місті Львів до флеболога, судинного хірурга Романа Радиша.