Флеболог | Cудинний хірург | Діабетична стопа
Больові відчуття у стопі є частою причиною звернення за медичною допомогою. Він може бути спричинений ураженням периферичних нервів, дистальних відділів судин, периартикулярних тканин, самих суглобів, кісток, шкіри та м’язів. У медичній практиці окремо виділяють «больовий синдром» стопи, який може стати причиною фізіологічних та нервових зрушень. Диференціальний діагноз при цьому симптомі вимагає комплексного підходу з глибокими знаннями анатомії, оскільки біль у стопі може бутиспровокований великою кількістю чинників.
Саме правильна діагностика дає змогу згодом правильно підібрати алгоритм лікування, спрямований на причинний чинник. Різні захворювання, їхні ускладнення, новоутворення та травми можутьбути причиною болю в стопах ніг. Найбільш поширені з них: травми кісток, сухожиль, зв’язок та м’язів.
«Діабетична стопа» — синдром, пов’язаний із патологічними змінами в судинах та нервах, які ведуть до незворотних уражень шкіри, м’яких тканин, кісток та суглобів. Іноді синдром «діабетичної стопи» протікає в безболісній формі (при ураженні периферичних нервів), але частіше при цій патології сильно болить ступня. Такі хронічні ураження артерій, як атеросклероз, ендартеріїт та тромбангіїт, також здатні провокувати болі у ділянцісклепіння й пальців стопи. Причиною їхньої появи є постійна недостатність кровообігу в цьому місці. Варикоз може призводити до набряку ноги, внаслідок чого виникає ниюча хворобливість, що починається від стопи й піднімається до гомілки.
Біль у стопі — клінічна картина захворювань
Больові відчуття у стопі можуть мати різний характер, тривалість та інтенсивність. Ці ознаки, а також супутні прояви, відрізняються один від одного причиною:
- Діабетична стопа. Крім больового синдрому, характерною є сухість шкірних покривів, лущення шкіри, ламкість та потемніння нігтьових пластинок, випадання волосся, ранки, що тривалий час не гояться. Не на останньому місці знаходяться й основні симптоми діабету: загальна слабкість, швидка стомлюваність, постійна спрага та часте сечовипускання.
- Облітеруючий атеросклероз, ендартеріїт та тромбангіїт. Крім постійного наростаючого болю, пацієнти зазначають відчуття холоду у ділянці ніг, блідість шкірних покривів та трофічні порушення шкіри. Характеризує групу патологій симптом «переміжної кульгавості», коли в пацієнта з’являється біль після подолання певної дистанції.
- Варикозна хвороба нижніх кінцівок. Крім тягнучого тупого болю під вечір, з’являються набряки нижніх кінцівок та судоми литкових м’язів. Постійними є зміни з боку підшкірних вен — вони виглядають збільшеними, деформованими й наповненими кров’ю, згодом може розвиватися гіперпігментація шкіри або навіть з’являтися трофічні виразки, які дуже погано піддаються консервативному лікуванню.
З’ясування причини симптому дає змогу провести ефективне лікування болю в стопі.
Лікування болю в стопі
Усунення етіологічного чинника є найбільш важливим моментом у терапії й нерідко лише його досить для повного купірування больового синдрому:
- Варикозна хвороба, що провокує біль у правій та лівій стопі, підлягає хірургічному втручанню. Вид та обсяг операції залежить від форми і стадії патологічного процесу.
- Діабетична стопа потребує системної підтримуючої терапії, план якоїмає бути розписаний фахівцем. Місцеве лікування без усунення причини у цьомувипадку виявляється малоефективним.
- Облітеруючі захворювання артерій є складною проблемою (в плані лікувального підходу). Для їхнього усунення можуть знадобитися як консервативні заходи, так і хірургічне втручання.
Зволікання може мати дуже серйозні наслідки, які можуть призвести до ампутації частини кінцівки.
Поки лікарі борються з причиною больового синдрому, пацієнту може й мусить бути призначена симптоматична терапія, спрямована на його зменшення:
- знеболюючі препарати у вигляді капсул, таблеток і ректальних свічок (їх призначають при хронічних болях невираженої інтенсивності для тривалого прийому);
- ін’єкційні препарати (найчастіше використовуються при гострих станах);
- місцева й регіонарна анестезія (є оптимальним методом знеболення, оскільки позбавлена системних побічних ефектів);
- використання регіонарних блокад та епідуральної анестезії дають змогу пацієнтові повністю позбутися від болю;
- місцеві аплікації холоду, масаж, мануальна терапія, фізіотерапія, голковколювання, здебільшого, носять допоміжний характер.
Комплексне обстеження пацієнта дає змогу виявити поширені та рідкісні причини больового синдрому у ділянці стопи. У місті Львів записатися на консультацію до фахового спеціаліста Романа Радиша можна на нашому сайті.