Біль у ногах у підлітків | Судинний хірург, лікар флеболог, Львів ♻️ Судинний хірург по венам - ціни, відгуки |

Флеболог | Cудинний хірург | Варикозна хвороба | Як лікувати варикоз


 

За останні роки варикоз значно «помолодшав». Зміна статистики пов’язана з поширенням сучасних методів діагностики та з більшою поінформованістю населення, яке частіше звертає увагу на первинні ознаки варикозного розширення вен. Як і дорослі, підлітки завжди були схильні до ризику, але тепер про варикоз відомо значно більше. Тому в батьків є можливість запобігти розвитку захворювання, наслідки якого несуть небезпеку для життя.

Варикоз у дітей — захворювання рідкісне, але дуже небезпечне. Як показали численні дослідження, у кожного десятого пацієнта перші варикозні вени з’явилися у віці 13-18 років. Однак нерідко перші симптоми варикозу в дітей можна виявити у віці 7-8 років. Відсутність своєчасного лікування варикозу ніг у дітей може призвести до інвалідності.

Перші симптоми цього захворювання можна спостерігати вже в перші роки життя. На цьому етапі на кінцівках можна побачити пігментні плями та судинну сітку, нерідко з’являються синці.

Причини розвитку варикозу у дітей та підлітків

Як відомо, великий вплив на перебіг та розвиток варикозної хвороби надає спосіб життя людини. Низька фізична активність, «сидяча» робота з часом ведуть до патології вен. Але у дитячому віці ці чинники практично не зустрічаються. В основному варикоз у дитини розвивається з двох причин:

  • Обтяжена спадковість. Якщо батьки хворіють на варикозну хворобу, то це не означає, що в їхньої дитини обов’язково виявиться варикоз, проте це сильно підвищує ризик його розвитку (слабкість венозної стінки кодується набором генів, які можуть передаватися з покоління в покоління).
  • Неправильний ембріогенез (закладка органів). Цей чинник набагато частіше призводить до порушення будови вен в організмі в дитини.

Зайве навантаження рідко чинить серйозний вплив на розвиток варикозу в підлітків, хоча на таку небезпеку варто звернути увагу молодим спортсменам. Ознаки вродженого захворювання (синдром Кніппеля-Трепане) стають помітні не пізніше 7 років, а до 12 років хвороба переходить у важкі форми, ігнорувати які важко, тому в підлітковому віці ризик розвитку патології пов’язаний із менш очевидними чинниками:

  • спадкова слабкість вен;
  • прийом анаболіків, особливо в поєднанні з навантаженнями;
  • зайва вага;
  • плоскостопість;
  • слабкість сполучних тканин, виражена в грижах;
  • гормональні перебудови;
  • куріння, алкоголь, малорухливий спосіб життя.

Усі ці чинники можуть впливати на розтяжки судин на ногах у підлітків та призвести до розвитку варикозного розширення вен.

Перші ознаки та профілактика захворювання

Варикозна хвороба може бути виявлена ​​в період дитинства. На шкірі дитини можна побачити великі судини неправильної форми. У такому випадку обов’язково проводиться дослідження вен за допомогою ультразвуку. Якщо варикозне розширення з’являється в дітей більш старшого віку (підлітки), то його клінічні особливості практично не відрізняються від «дорослого» варикозу. Підліток скаржиться на відчуття важкості, втоми, болю в ногах навіть після нетривалої фізичної активності. Окремо варто розглядати ті ситуації, коли варикозне розширення вен нижніх кінцівок — це один із проявів будь-якого генетичного синдрому. У такому випадку клінічна картина практично повністю залежить від генетичного захворювання.

Варикозне розширення складно помітити, але простіше попередити або добитися зупинки його розвитку на ранній стадії, ніж доводити справу до операції. Досвідчений флеболог Роман Радиш рекомендує проводити ранню діагностику із застосуванням УЗД та ретельно вивчати характерні дляварикозу скарги.

Підліток, що дотримується здорового способу життя без зайвих навантажень, який одержує повноцінне харчування з усіма необхідними вітамінами, менш схильний до ризику варикозу. Не можна допускати затікання ніг (сидіння в незручній позі), варто стежити за станом імунної системи та обов’язково боротися з пристрастю до алкоголю чи паління. Ультразвукова флебологія показує варикоз на ранній стадії, коли для його лікування досить компресійної та медикаментозної терапії, тому при гормональних порушеннях або лікуванні гормональними препаратами необхідно відвідати флеболога.